Gegužės 16 d. startuoja Vidaus reikalų ministerijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) inicijuota informacinė civilinės saugos kampanija „Žinojimas saugo“. Visą mėnesį PADG pareigūnai kartu su šalies savivaldybių civilinės saugos specialistais lankys vietos bendruomenes, mokyklas, susitiks su seniūnais ir socialiniais darbuotojais, senjorais ir negalią turinčiais žmonėmis.
Civilinės saugos ekspertai patars, kaip elgtis įvairių ekstremaliųjų padėčių metu, parodys, kaip susikrauti išgyvenimo krepšį, padės nustatyti perspėjimo pranešimus mobiliuose telefonuose, atsakys į kitus gyventojams rūpimus civilinės saugos klausimus.
Šiandien iš sostinės Katedros aikštės išlydėtos 5 civilinės saugos lektorių komandos, kurias sudarys Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio priešgaisrinių gelbėjimo valdybų civilinės saugos specialistai. Civilinės saugos akcijoje dalyvaus visos šalies savivaldybės – planuojama surengti per 60 renginių.
Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės teigimu, stiprinant civilinę saugą susiduriama su daugybe iššūkių, nes dešimtmečiais tam nebuvo skiriama deramo dėmesio. Todėl dabar labai svarbu, kad šalies gyventojai būtų kuo geriau informuoti, kaip elgtis galimų nelaimių, grėsmių ir pavojų atvejais.
„Sakoma: informuotas – apginkluotas, todėl turime investuoti į šalies gyventojų žinias nedelsiant. Ilgalaikė civilinės saugos sistemos tobulinimo koncepcija taip pat kuriama, tačiau žmonėms matant aštrėjančią geopolitinę situaciją klausimai kyla dabar.
Nors civilinės saugos specialistų sumažėję dešimteriopai, startuojame su turimomis pajėgomis, kad šalies gyventojus tiesiogiai pasiektų praktinė informacija ir jie būtų geriau pasiruošę įvairioms ekstremalioms situacijoms“, – sako vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.
Visuomenės apklausos rodo, kad šalies gyventojai stokoja žinių apie galimus pavojus ir tik kas dešimtas gyventojas žino, kaip reikėtų elgtis ekstremalių situacijų metu. Reaguodami į karą Ukrainoje, gyventojai dar aktyviau domisi, kaip veiktų šalies gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema, kaip apsisaugoti galimų grėsmių metu. Nors jokio tiesioginio pavojaus šiuo metu Lietuvos žmonėms nėra, tačiau noras žinoti – suprantamas.
Iškilus grėsmei ar įvykus nelaimei, gyventojai būtų perspėjami sirenomis, trumpaisiais pranešimais į mobiliuosius telefonus bei per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją informuojami apie tolimesnius veiksmus. Informacijos apie pasirengimą ekstremalioms padėtims šalies gyventojai gali rasti specialioje svetainėje www.lt72.lt.
Šį rudenį taip pat startuos pasirengimo galimai avarijai Astravo AE informacinė kampanija, bus rengiamos valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos ,,Civilinės saugos sistemos subjektų veiksmai įvykus branduolinei avarijai Baltarusijos Respublikos teritorijoje esančioje atominėje elektrinėje“.
Pernai pirmą kartą patvirtintas pasirengimo avarijai Astravo AE priemonių planas, kurio įgyvendinimui penkeriems metams numatyta daugiau nei 90 mln. eurų.