Seimo Darbo partijos frakcija siekia, kad PVM lengvata šildymui būtų taikoma visiems Lietuvos gyventojams, o ne tik centralizuotu šildymu besinaudojantiems, kaip tai siūlo valdantieji.
Šiuo metu Seime verda diskusijos dėl PVM kompensacijos, siekiančios vidutiniškai nuo 4 iki 8 Eur per mėnesį, centralizuotu šildymu besinaudojantiems vartotojams. Jų Lietuvoje yra apie 50 proc. Likusi dalis gyventojų savo būstus šildo patys.
Pasak Seimo Darbo partijos frakcijos narės Ievos Kačinskaitės-Urbonienės, Vyriausybė turėjo bent tris mėnesius įvertinti ir surasti efektyviausius sprendimus, tačiau pamiršo apie 700 tūkst. Lietuvos gyventojų, kurie šildosi individualiai. Būtent jiems PVM dengimo iš valstybės biudžeto nenumatyta.
„Maža to, dažniausiai šie individualūs vartotojai turi ne 9 proc., o 21 proc. PVM tarifą, bet dėl to, panašu, Vyriausybei galvos neskauda. Darbo partija neabejoja, kad lengvata šildymui turi apimti visus Lietuvos Respublikos gyventojus, nepriklausomai nuo to, kokia energetinių išteklių rūšimi jie naudojasi, šildydami savo namus“, – sako parlamentarė.
Vienkartines išmokas visiems namų ūkiams dėl padidėjusių šildymo ir kt. energetinių išteklių kainų jau išskirstė Austrija, Belgija, Nyderlandai.
„Negi austrai, belgai ir olandai gyvena prasčiau nei lietuviai? Gal mes patiriame mažesnius šildymo kaštus, nei vienos turtingesnių ES šalių? Belgija kartu pritaikė ir lengvatinį 6 proc. (vietoj buvusio 21 proc.) PVM tarifą elektros energijai, Rumunija – 5 proc. Kroatija, Lenkija sumažino ar panaikino PVM dujoms. Lengvatinį PVM tarifą jau anksčiau taiko Prancūzija, Liuksemburgas, Graikija, Čekija, Airija, Vengrija ir tas tarifas atitinkamai yra nuo 5,5 iki 10 proc”, – teigia Seimo narė I. Kačinskaitė-Urbonienė.
Seimo Darbo partijos frakcija mano, kad šis įstatymas dėl PVM mažinimo šildymui nedaug prisidės prie gyventojų patiriamų finansinių sunkumų, infliacijos įtakos mažinimo. Jis neatliepia visų gyventojų poreikių ir pažeidžia asmenų lygiateisiškumo principą, nes viena dalis yra išskiriama iš kitų, taip pat nenumatytos priemonės verslui.
„Vyriausybė bando parodyti, kad kažką daro, stengdamasi padėti gyventojams, bet iš tiesų tai tik kosmetiniai potėpiai, kuriais bandoma užmaskuoti dideles problemas: skurdą, socialinę atskirtį. PVM lengvata turi būti taikoma visiems Lietuvos gyventojams, kad čia kiekvienas jaustųsi vienodai mylimas, gerbiamas ir reikalingas“, – sako Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.
Darbo partija primena, kad dar rudenį teikė ir palaikė kitų kolegų teiktas įstatymų projektų pataisas, kuriose buvo siūlomi lengvatiniai PVM tarifai, skirti energetinių išteklių kainų amortizavimui.