Šiaulių apskrityje nauja atliekų krizė – aplinkosaugininkams uždraudus Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centrui (ŠRATC) nerūšiuotas komunalines atliekas versti į sąvartyną, nebeliko kur jas vežti.
Anksčiau atliekas priimdavo, išrūšiuodavo ir apdirdavo bendrovė „NEG Recycling“, tačiau dėl ŠRATC veiksmų bendrovė veiklą galės atnaujinti tik maždaug po savaitės. Kol kas neaišku kur bus šalinama 200 t kasdien regione susidarančių atliekų.
Anksčiau Šiaulių regiono, kuriame gyvena virš ketvirčio milijono gyventojų, komunalinės atliekos buvo gabenamos į mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius.
Tačiau dabar čia jų vežti negalima, mat prieš kelis mėnesius ŠRATC atsisakė priimti ir išvežti įrenginiuose išrūšiuotas bei apdorotas atliekas.
Kadangi naujų į bendrovę atvežamų komunalinių atliekų srautas nesustojo, jų susikaupė tiek, kad įrenginius prižiūrinčios įmonės „NEG Recycling“ teritorijoje tiesiog nebeliko vietos.
Nepaisant draudimo, visos atliekos – į sąvartyną
Dėl tų pačių, Vilniaus politiko Žilvino Šilgalio vadovaujamo ŠRATC veiksmų, praėjusią savaitę Šiaulių regionas atsidūrė ant ekstremaliosios padėties slenksčio. Tuomet situaciją paskutinę akimirką pakeitė ŠRATC dalininkių – septynių Šiaulių regiono savivaldybių – įsikišimas.
Ekstremaliosios padėties grėsmė buvo kilusi po to, kai „NEG Recycling“ informavo, kad ŠRATC neišvežant apdorotų atliekų, bendrovėje neliko vietos priimti naujas. Tad ŠRATC šiukšliavežės pasuko į Jurgeliškių kaimo sąvartyną.
Nuo spalio 30 d. čia kasdien suverčiama maždaug po 200 t nerūšiuotų ir neapdorotų komunalinių atliekų. Tokia aplinkai kenksminga bei Ž. Šilgalio vadovaujamos organizacijos nesprendžiama situacija kėlė ekstremaliosios situacijos grėsmę.
Po regiono savivaldybių įsikišimo, „NEG Recycling“ praėjusios savaitės pabaigoje gavo ŠRATC raštą, kad čia susikaupusias atliekas pagaliau galima išvežti.
Tačiau kelis mėnesius brendusios situacijos taip greitai išspręsti neįmanoma, tad ŠRATC toliau nerūšiuotas bei neapdorotas atliekas vežė ir vertė sąvartynan. Tokią aplinkai kenksmingą veiklą draudžia įstatymai, todėl aplinkosaugininkai nuo šiandien ją sustabdė.
Užtruks dar apie savaitę
Mechaninio biologinio apdorojimo įrenginius prižiūrinčios bendrovės „NEG Recycling“ teritorijoje ‒įtemptas laikas.
„Skubame išvežti atliekas – per kelis mėnesius jų prisikaupė tikrai daug. Pasamdėme papildomą techniką, žmonės dirba viršvalandžius – norime kuo greičiau atnaujinti veiklą, nes bendrovė pajamas gali gauti tik už čia atvežamas atliekas.
Visgi kelis mėnesius kiekvieną pas mus buvo išverčiama maždaug po 20 šiukšliavežių. Tad, mūsų skaičiavimais, naujas komunalines atliekas, jeigu nebus nenumatytų trikdžių, galėsime priimti maždaug kitos savaitės pabaigoje.
Šios situacijos buvo galima išvengti – tiek vasarą, tiek anksčiau rudenį siuntėme oficialius perspėjimus apie jos susidarymą. Deja, bet ŠRATC į tai nereagavo“, ‒ sako „NEG Recycling“ vadovas Orentas Strikaitis.
Jo teigimu, ŠRATC ne tik leido išvežti apdorotas atliekas, bet ir vakar, lapkričio 11 d., apmokėjo dalį skolos „NEG Recycling“, kuri siekė 500 000 Eur. Bendrovė teismuose bando atgauti skolas iš ŠRATC, kuri už suteiktas paslaugas nemoka jau nuo birželio mėnesio.