Rugsėjo 23–25 dienomis Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) vyks 25-oji žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… “.
Daugelio šalies gyventojų ir ypač agroverslo bendruomenės pasiilgtas didžiausias Baltijos šalyse tokio pobūdžio renginys lankytojus žada stebinti išskirtiniais gaminiais, naujovėmis, taip patvirtindamas, kad penktadalį šalies eksporto sukuriantis Lietuvos žemės ūkis šiandien jau stovi ant pasaulio pažangiausiųjų pakylos.
Sėkmės formulė – mokslo ir verslo partnerystė
„Pastaruoju metu pasaulyje vis garsiau kalbama apie ketvirtąją pramonės revoliuciją. Ir akivaizdu, kad pirmiausia ji ateina į žemės ūkį. Globaliu mastu auga ne tik maisto produktų paklausa, bet ir poreikis mažinti gamybos kaštus, tausoti gamtos, energijos išteklius. Europai ryžtingai sukant Žaliojo kurso kryptimi į agroverslą itin sparčiai skverbiasi išmaniosios technologijos, paremtos naujausiomis informatikos, fizikos, chemijos, agronomijos žiniomis. Sakyčiau, kad žemės ūkis Lietuvoje šiandien yra ta sritis, kurios informacinėse duomenų bazėse įdiegta bene daugiausia išmaniųjų technologijų“, – teigia VDU ŽŪA kanclerė prof. Astrida Miceikienė. Ji pastebi, kad parodos „Ką pasėsi…“ iš tiesų yra renginiai, vainikuojantys akademijos mokslininkų ir verslo atstovų bendradarbiavimo rezultatus, nes VDU ŽŪA mokslininkai drauge su pažangos siekiančiais ūkininkais, gaminius ir paslaugas agrosektoriui teikiančiomis įmonėmis nuolat aktyviai bendradarbiauja, atlieka eksperimentus, įgyvendina projektus, išbando naujas technologijas, kuria naujoves.
„Viena svarbiausių universiteto misijų – šviesti visuomenę. Akivaizdu, kad minias žmonių sutraukiančios mūsų organizuojamos parodos, jų šviečiamosios programos yra puikūs instrumentai šiai misijai įgyvendinti atskleidžiant visuomenei šiuolaikinio žemės ūkio galimybes ir perspektyvas“, – būsimo renginio tikslus komentuoja A. Miceikienė.
Aprėptis: nuo produktyvių veislių sodinukų iki žinių apie bioekonomiką
Tris dienas žinių ir inovacijų sklaidos centru tapsiančioje Akademijoje laukiama iki 150 žemės ūkio naujoves pristatysiančių įmonių ir apie 100 smulkiųjų prekybininkų. (Iki pandemijos VDU ŽŪA panašias parodas aplankydavo apie 70 tūkst. lankytojų.)
Parodos „Ką pasėsi… 2021“ rengėjams vadovaujantis VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas dr. Virginijus Venskutonis pasakoja, kad tradiciškai gausiausia bus žemės ūkio technikos ekspozicija. Taip pat bus pristatoma moderniausia sandėliavimo įranga, įranga ir gaminiai gyvulininkystei, paukštininkystei, miškų ir komunalinio ūkio technika, skaitmeninės technologijos žemės ūkiui, sėklos, augalų apsaugos priemonės, trąšos, statybos, vandentvarkos, šilumos ūkio produktai ir daugelis kitų gaminių bei paslaugų. Parodos lankytojų laukia ir turininga šviečiamoji programa, be kurios VDU ŽŪA vykstančios parodos neįsivaizduojamos. „Ką pasėsi… 2017“ šviečiamoji programa yra tapusi Lietuvos mokslo akademijos skelbtų Mokslo populiarinimo priemonių varžytuvių viena nugalėtojų.
Parodos laiką pakoregavo ne tik pandemija
„Įvertinę situaciją dėl koronaviruso pandemijos ir atsižvelgę į nuolatinių parodų dalyvių ir partnerių siūlymus, priėmėme sprendimą šį visai Lietuvai svarbų renginį šiemet organizuoti rudenį. Puikiai suprantame, kad „Ką pasėsi…“ tradiciškai siejasi su darbymečio pradžia, tačiau kartais nuo mūsų nepriklausančios aplinkybės skatina ieškoti naujų sprendimų. Tinkamai parinktas laikas yra strateginė renginio sėkmės sąlyga. Žemės ūkio parodos Vakarų šalyse taip pat dažnai orengiamos rudenį, kai atsikvepiama po intensyvaus darbų sezono ir kuriami tolesnės plėtros planai“, – sprendimo dėl naujo parodos laiko priėmimo aplinkybes komentuoja VDU ŽŪA Verslo ir socialinės partnerystės centro vadovas, atkreipiantis dėmesį, kad parodų „Ką pasėsi…“ pati idėja yra vakarietiška.
Skirtumas tarp 1-osios ir 25 –osios šiandien kelia šypseną
V. Venskutonis pasakoja, kad tuometis universiteto rektorius prof. Albinas Kusta, 1995-aisiais grįžęs iš kelionės JAV, kur turėjo galimybę apsilankyti žemės ūkio parodoje, ėmė skatinti kolegas imtis aktyviau bendradarbiauti su verslu. Tuo metu į rinką jau buvo atėjusios šiuo metu agoverslo lyderėmis tapusios įmonės, kurios irgi ragino universitetą skatinti visus suvienyti.
„Verslas buvo teisus, nes esminis parodų tikslas – mokslo naujovių sklaida. Atvirai tariant, šiandien šypseną kelia prisiminus, kokiomis sąlygomis savo pirmąją parodą, tilpusią vieno fakultetų fojė, sėkmingai pavyko surengti. Visame universitete turėjome vieną labdara gautą kompiuterį ir vieną fakso aparatą, kurio popieriaus „kilimas“ nutįsdavo per visą darbo kabinetą. Parodų formatas ėmė sparčiai augti, Lietuvos ūkininkams pradėjus naudotis ES struktūrinių fondų parama. Nes parodos buvo bene vienintelė galimybė iš arti apžiūrėti ir išsirinkti naują, modernią vakarietišką žemės ūkio techniką“, – VDU ŽŪA erdvėje vykstančių žemės ūkio parodų reikšmę akcentuoja V. Venskutonis.
Parodos „Ką pasėsi… 2021“ medalius pelnė 10 išskirtinių gaminių
Pirmasis žemės ūkio parodos „Ką pasėsi… 2021“ programos renginys jau įvyko – tradiciškai ekspertų komisija išrinko ir medaliais apdovanojo 10 išskirtinių gaminių. Šie medaliai parodos metu puoš nugalėtojų pristatomus gaminius.
Vertinimo komisijos pirmininko, VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros vedėjo prof. dr. Egidijaus Šarauskio teigimu, ekspertams iš gausos išrinkti medalių verčiausius eksponatus kaskart tampa vis sunkiau, nes kuriama vis šiuolaikiškesnė, gamtosaugos požiūriu saugesnė technika ir technologijos.
Vertinant pristatomus gaminius buvo atsižvelgta į jų išskirtinumą techniniu, technologiniu, ekonominiu, aplinkosaugos arba darbo saugos požiūriu lyginant su kitais tos pačios grupės eksponatais, į gamybos naujoviškumą, šiuolaikiškumą, į paklausą, konkurencingumą, eksporto mastą, išvaizdą, gautus nacionalinius ir tarptautinius apdovanojimus, pirkėjų atsiliepimus.
Žemės ūkio parodos „Ką pasėsi… 2021“ medaliais apdovanoti:
Tiksliosios akėčios TREFFLER TS (AB „AUGA group“)
Traktorius „Deutz-Fahr 8280 TTV“ (UAB „Biržų žemtiekimas“)
Kombainas „John Deere X9“ (UAB „DOJUS agro“)
Case IH traktorius OPTUM 270 AFS connect (UAB „Dotnuva Baltic“)
Traktorius „Massey Ferguson 8S.265“ (AB „East West Agro“)
Ratinis traktorius „Fendt 724 Vario“ su FendtONE valdymo koncepcija (UAB „Ivabaltė“)
Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinė sistema (IKMIS 2.0) (VšĮ Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba)
Ratinis traktorius „New Holland T6.180 Methane Power“ (AB „Lytagra“)
Ratinis traktorius „VALTRA T255 Versu“ (UAB „Rovaltra“)
Augalų biostimuliantų grupė DNA PERFORMANCE (Timac AGRO LT, UAB).