Klaipėdos Baltijos vienmandatėje apygardoje išrinktas Seimo narys Audrius Petrošius šiandien sveikatos apsaugos ministrui Arūnui Dulkiui įteikė Klaipėdai atstovaujančių Seimo ir miesto tarybos narių pasirašytą raštą, kuriame prašoma atsižvelgti į sudėtingą padėtį Klaipėdos ligoninių tinkle, kviečiama nepalikti nuošalyje uostamiesčio bei viso Klaipėdos regiono ir, pertvarkant šalies sveikatos priežiūros įstaigas, Klaipėdoje įsteigti trečią universitetinio lygio sveikatos paslaugų centrą.
Raštas taip pat adresuotas ir Ministrei Pirmininkei, Seimo Pirmininkei ir Seimo Sveikatos reikalų komitetui. Tarp pasirašiusiųjų – ne tik Seimo nariai Audrius Petrošius, Arvydas Pocius, Simonas Gentvilas, tačiau ir beveik du trečdaliai miesto tarybos narių: vieningą poziciją išreiškė net trys miesto taryboje veikiančios frakcijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, „Už Klaipėdos ateitį“, taip pat Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos, raštui palaikymą išreiškė ir dalis Liberalų sąjūdžio komandos bei frakcijoms nepriklausančių miesto tarybos narių.
Rašte teigiama, kad Klaipėdos savivaldybės taryba pasiruošusi svarstyti VšĮ Klaipėdos universitetinės ligoninės steigėjo teisių perdavimą valstybei. Jame deklaruojamas noras, kad Sveikatos apsaugos ministerijos ir Klaipėdos universiteto pagrindu būtų steigiamas trečias Lietuvoje universitetinio lygio sveikatos paslaugų centras, skirtas visam Vakarų Lietuvos regionui aptarnauti.
Tokiu būdu siekiama gauti aukščiausio lygio paslaugas regiono gyventojams, pritraukti šiam regionui būtiną finansavimą paslaugų kokybei gerinti, taip pat siekiama stiprinti Klaipėdos universitetą, jau šiandien ruošiantį sveikatos priežiūros specialistus, kuriam taip pat atsivertų papildomos galimybės vystyti tarptautines programas ir projektus.
„Šiuo žingsniu mes, Klaipėdai atstovaujantys politikai, kviečiame pradėti aiškų, konkretų dialogą su Sveikatos reikalų komitetu Seime, taip pat Sveikatos apsaugos ministerija.
Nenorime atsibusti vieną rytą ir suprasti, kad reformos traukinys nuvažiavo, o mes ir toliau liekame prie suskilusios, miesto biudžetą nuolat siurbiančios geldos – VšĮ Klaipėdos universitetinės ligoninės, kurios renovacijai vien per ateinantį daugmaž penkerių metų laikotarpį išimtinai iš miesto biudžeto planuojama skirti 12 mln. eurų, nepaisant to, jog paslaugos teikiamos gyventojams iš viso regiono. Manau, kad ligoninės steigėjo statusas įvelia miesto tarybą ir savivaldybės administraciją į sudėtingą įstaigos valdymo procesą, kurio efektyvumui akivaizdžiai trūksta vadybinių kompetencijų.
Tai atsiliepia teikiamų sveikatos paslaugų kokybei. Stiprėtų ir Klaipėdos universitetas, kuriam atsivertų naujos galimybės“, – sako Seimo narys A. Petrošius, atstovaujantis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų komandos pozicijai.
Klaipėdos miesto tarybos frakcijos „Už Klaipėdos ateitį“ pirmininkė Elida Mantulova pažymi, kad Vyriausybė ir Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu rengia Sveikatos apsaugos struktūrinę reformą. Klaipėdos miesto tarybos koalicinėje programoje yra numatytas tikslas – daugiaprofilinis modernus Vakarų Lietuvos regiono tretinio lygio asmens sveikatos priežiūros ir gydymo Klaipėdos universiteto centras. Pasigendama Vyriausybės ir miesto bei regiono dalykinės (ne vien pristatomosios) diskusijos ir aiškių sprendimų, kaip suderinti nacionalinius, regioninius ir lokalius tikslus.
Pašnekovės nuomone, kalbėti apie sprendimus, juolab apie skubotus pavaldumo pokyčius be aiškaus turinio, dar tikrai per anksti, tačiau diskusijos pradžia sveikintina ir reikalinga.
Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos lyderis Arvydas Vaitkus teigia, kad ne su viskuo rašte sutinka, tačiau sprendimas ir dialogas yra būtinas.
„Negaliu sutikti su tuo, kad šiuo metu Klaipėdos universitetinės ligoninės teikiamos paslaugos nekokybiškos ir, mano nuomone – tai nekorektiška teksto dalis. Labai vertinu ligoninės darbą, ypač ekstremaliomis pandemijos sąlygomis. Šiai ligoninei teko esminis krūvis ir atsakomybė ne tik Klaipėdoje, bet ir regione. Kad mūsų frakcija ir miesto taryba galėtų pritarti pokyčiams, pradžioje turi būti pateiktas aiškus pokyčių planas, duodantis aiškią naudą klaipėdiečiams ir Klaipėdos regiono žmonėms, kurie naudojasi tomis paslaugomis.
Taip pat turi gerėti darbo sąlygos ligoninių personalui. Tai būtinos sąlygos, kad būtų galimybė miesto taryboje išreikšti galutinę nuomonę. Lieka tikėtis, kad Sveikatos apsaugos ministerija pateiks išsamią informaciją, kuri leistų aiškiai suprasti, ko siekiama, išklausant tuo pačiu ne tik politikų, o visų pirma medicinos ekspertų nuomones.“
„Manau, kad laiku ir vietoje pradėta ne tik kalbėti, bet ir veikti. Nematau šio rašto kaip kažkokio „perlipimo per ambicijas“, greičiau kaip savalaikę iniciatyvą miestiečių, o ir viso regiono labui. Miestas gali investuoti tik labai ribotą pinigų sumą iš savo biudžeto, Sveikatos apsaugos ministerijos galimybės yra daug kartų didesnės.
Visų svarbiausia užtikrinti aukščiausio lygio gydymo paslaugas klaipėdiečiams, kuriems tikrai nesvarbu, kas yra vienos ar kitos gydymo įstaigos steigėjas. Tad, pagaliau, pradėti rimtą diskusiją šiuo klausimu yra pats laikas“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos Klaipėdos miesto taryboje pirmininkas Saulius Budinas.
„Tai vienas iš nedaugelio atvejų, kai skirtingoms politinėms ideologijoms atstovaujantys politikai susivienija dėl visam Klaipėdos regionui svarbaus tikslo, atsiribodami nuo politinių priklausomybių. Nepaisant to, būta ir kitokių nuomonių, pavyzdžiui, kvietimo diskusijai nepasirašė Klaipėdos m. meras Vytautas Grubliauskas, keli jo esami ir buvę komandos nariai.
Toks požiūris tik primena, kad bendri interesai gali vienyti ne tik dėl kokybiškų sprendimų ir viešojo intereso atstovavimo. Belieka tikėtis, kad vykstant diskusijai su „valdžios“ institucijomis ir vykdant realius sveikatos įstaigų pakeitimus, jeigu iki to bus prieita, jie bent jau netrukdys“, – dėstė. A. Petrošius.
„Šiandien man garbė įteikti ne kurios nors vienos politinės jėgos, o miestiečius gerbiančių ir regioną mylinčių politikų bendrą pasirašytą dokumentą. Nuo čia prasideda diskusija ir sudėtingas, bet, tikiu, sėkmingas uostamiesčio kelias į tris dešimtmečius planuotą tikslą – konsoliduojant finansinius ir žmogiškuosius išteklius, teikti aukščiausios kokybės sveikatos paslaugas visame Vakarų Lietuvos regione ir užtikrinti piliečių saugumą kilus nacionalinėms grėsmėms.
Tikiu, kad po pristatymų ir diskusijų priėjus galutinių sprendimų poreikiui, tos politinės vienybės ir valios dėl regiono gyventojų bendro intereso pakaks. Gal net tapsime dar vieningesni“, – teigė raštą perdavęs klaipėdietis Seimo narys A. Petrošius.