JAV Nacionalinė krepšinio asociacija (NBA) yra turbūt labiausiai sekama krepšinio lyga visame pasaulyje nuo pat jos įkūrimo prieš 60 metų. Lygos gerbėjai per šiuos metus išvydo daugybę nusisekusių ir nelabai nusisekusių akimirkų, kurias sukūrė geriausi pasaulio krepšininkai.
Nors JAV krepšininkų žaidimas aikštelėje visuomet žavėjo pasaulį, gerbėjų dėmesį kartas nuo karto patraukia ir jų pasirodymai už jos ribų. Štai 5 akimirkos, šokiravusios NBA pasaulį – tiek krepšinio aikštelėje, tiek už jos ribų.
2004-ųjų JAV olimpinė rinktinė iškovojo… bronzą
Tai nebuvo 1992-ųjų Svajonių komanda. Tai nebuvo ir 1996-ųjų Svajonių komanda numeris du. Ne, tai buvo visiška nesėkmė JAV krepšiniui, o taip pat pirmas kartas Olimpinių žaidynių istorijoje, kai JAV krepšinio rinktinė, nepabijokime to žodžio, buvo nevykusi.
Kai tokie elitiniai krepšininkai kaip Kobi Brajentas (Kobe Bryant), Kevinas Grantas (Kevin Grant) ir Treisi Makgredis (Tracy McGrady) atsisakė kvietimų prisijungti prie 2004-ųjų JAV olimpinės krepšinio rinktinės, organizatoriai turėjo mesti viltis į mažiau žinomus žaidėjus. Vis dėlto, trims naujokams (Dveinas Vaidas (Dwyane Wade), Karmelas Entonis (Carmelo Anthony) ir Lebronas Džeimsas (LeBron James)) prisijungus prie veteranų (Šonas Merionas (Shawn Marion), Lamaras Odomas (Lamar Odom), Timas Dankanas (Tim Duncan) ir Alenas Aivirsonas (Allen Iverson)), lūkesčiai vis dar buvo aukšti, kad JAV rinktinė išplėš dar vieną aukso medalį – tą tuo metu rodė ir lažybos.
Tačiau jau per pirmą susirėmimą su Puerto Riku amerikiečiai krito į dugną ir tai tapo netikėčiausiu pralaimėjimu JAV krepšinio istorijoje, kurio numatyti negalėjo jokie statymai. JAV rinktinei pasisekė ketvirtfinalyje įveikti tope esančią Ispaniją, tačiau ji turėjo nusileisti Argentinai pusfinalyje. Na, o visi žinome, kad kovoje dėl trečios vietos JAV palaužė Lietuvos rinktinę ir galiausiai iškovojo bronzos medalį – pirmą kartą Olimpinių žaidynių istorijoje užimdama tokią žemą vietą.
Lebronas Džeimsas paliko Klivlando „Cavaliers“
Metų metus NBA komandos taupė pinigus ir prakišinėjo varžybas tam, kad gautų šansą pasisamdyti Lebroną Džeimsą, kai 2010-ųjų vasarą fenomenalusis krepšininkas taps laisvu agentu. Klivlando miestas nenorėjo tikėti, kad Džeimsas galėtų juos palikti, tačiau tai tapo skaudžia realybe.
Majamio „Heat“, Niudžersio „Nets“, Niujorko „Knicks“, Čikagos „Bulls“ ir Los Andželo „Clippers“ varžėsi dėl legendinio krepšininko, o „Cavaliers“ bandė daryti viską, kad galingiausias jų žaidėjas liktų Klivlande.
Kai Džeimsas galiausiai pranešė apie savo sprendimą prisijungti prie Majamio „Heat“, Klivlando gyventojai tiesiog pašėlo – dabar LeBronas nebegali net įžengti į Ohajo valstiją be būrio apsaugos darbuotojų. „Cavalier“ fanai į tokį krepšininko sprendimą sureagavo degindami jo marškinėlius, naikindami suvenyrus ir aptaškydami jo plakatus dažais.
Visa Deniso Rodmano karjera
Denisas Rodmanas susikūrė rimtą NBA žaidėjo karjerą ir yra atstovavęs Detroito „Pistons“, San Antonio „Spurs“, Čikagos „Bulls“, Los Andželo „Lakers“ bei Dalaso „Mavericks“ komandoms. Nors jo žaidimas aikštelėje vertinamas itin aukštais balais, gerbėjus kur kas labiau žavi ir stebina jo elgesys už jos ribų.
Denisas pirmiausia išgarsėjo prieš kiekvienas varžybas nusidažydamas plaukus vis kitokia spalva, o po varžybų fanui padovanodamas savo marškinėlius. Buvo metas, kai jokie paskalų žurnalai neapsieidavo be puslapio, skirto naujiems Rodmano išsišokimams. Pavyzdžiui, krepšininkas sugebėjo pakišti koją ir pargriauti operatorių bei spirti jam į tokią vietą, apie kurią garsiai nekalbama. Kitą kartą jis pasirodė autografų pasirašymo sesijoje pasidažęs ir vilkėdamas moterišką vestuvinę suknelę.
Spauda plačiai nušvietė ir Rodmano santykius su Madona ir Karmen Elektra (Carmen Electra) bei moterų jam mestus kaltinimus seksualiniu išnaudojimu ir smurtu.
Kobi Brajento mirtisi
2020-ųjų sausio 26-ąją visą pasaulį sukrėtė legendinio krepšininko K. Brajento žūtis. Tądien įvykusi sraigtasparnio avarija Kalifornijoje pražudė ne tik karjerą baigusį NBA žaidėją, bet ir jo 13 metų dukrą bei dar 7 kitus žmones.
Brajentas atstovavo Los Andželo „Lakers“ ekipą nuo 1996 iki 2016 metų, laimėdamas penkis NBA čempionatus. Jau įsibėgėjus karjerai jis buvo vadinamas vienu geriausių krepšininkų NBA istorijoje ir garsėjo ne tik pasirodymais krepšinio aikštelėje, bet ir puikia darbo etika. 2003-aisiais Brajentas buvo apkaltintas moters išprievartavimu, ir nors jis išmokėjo nukentėjusiajai nemenką sumą pinigų, šis incidentas kainavo jam nemažai reklamos sutarčių. Vis dėlto, Brajentas buvo laikomas vienu mylimiausių Amerikos atletų bei garsėjo filantropiniais darbais ir kino projektais.
Brajentas su dukra ir kitais keleiviais skrido į mergaitės krepšinio varžybas Mamba sporto akademijoje Kalifornijoje. Netrukus po pakilimo sraigtasparnis sudužo. Tą vakarą Brajentas turėjo vesti „Grammy“ apdovanojimus, ir šis renginys tapo pirmuoju iš daugelio, skirtų jo atminimui.
Maiklo Džordano karjeros pabaiga
Maiklas Džordanas (Michael Jordan) visada buvo labai geras krepšininkas. Iki 1994-ųjų sezono jis jau buvo triskart iš eilės laimėjęs NBA čempionatus, tris MVP apdovanojimus, devynis kartus pateko į visų žvaigždžių komandas, tapo geriausiu metų gynėju ir turėjo krūvą kitų apdovanojimų.
Jordanas gyveno svajonių gyvenimą, kai nusprendė žengti neįtikėtiną žingsnį, kurio numatyti negalėjo jokios lažybos. Jis pranešė baigiantis savo įspūdingą karjerą 1993 metų spalio 6-ąją. Krepšinio žvaigždės teigimu, jis prarado aistrą krepšiniui po savo tėvo nužudymo tų pačių metų liepą. Neįtikėtina, tačiau Džordanas 1994-aisiais prisijungė prie vienos mažosios lygos beisbolo komandos, kurią atstovavo tų metų sezone.
Nereikia nė sakyti, kaip nuo to nukentėjo NBA. Čikagos „Bulls“ nepavyko patekti į NBA finalą be Jordano, varžybų žiūrimumo reitingai skaudžiai krito, o Hjustonas pasinaudojo Džordano pasitraukimu ir laimėjo čempionatą. Laimei, legendinis krepšininkas pasitraukė vos vienam sezonui. 1995-aisiais jis pareiškė, jog pertraukos jam gana ir sugrįžo toliau demonstruoti savo jėgų krepšinio aikštėje.