Vyriausybė pritarė patikslintam 2021 m. biudžetui ir numatė Vidaus reikalų ministerijai (VRM) papildomai skirti 15 mln. 910 tūkst. eurų. Didžioji dalis šių lėšų numatyta sienos su Baltarusija apsaugai, iš jų stebėjimo sistemoms įrengti – 11,5 mln. Eurų, pranešė VRM.
Taip pat Vyriausybės posėdžio metu buvo pritarta, kad dėl išaugusios nelegalios migracijos 4,3 mln. bus skirta valstybės sienos su Baltarusija kontrolei sustiprinti ir palapinių miesteliui įkurti VSAT Užsieniečių registracijos centre Pabradėje.
„Šiemet per nepilną pusmetį neteisėtų migrantų srautai iš kaimyninės Baltarusijos penkis kartus didesni nei pernai per visus metus, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. – Lietuvos kaimynė yra valstybė, kurios diktatoriaus veiksmų neįmanoma nuspėti. Tai, kad per bendrą Baltarusijos ir Lietuvos, o kartu ir Europos Sąjungos, sieną organizuotai ir tikslingai gabenami neteisėti migrantai, talkinant oficialiems šios šalies pareigūnams, yra susirūpinimą kelianti problema ir nelengva našta tiek Valstybės sienos apsaugos tarnybai, tiek Migracijos departamentui, kurie šiuo metu yra priešakinėse pozicijose. Jie vykdo išorės ES sienos apsaugą ir užtikrina, kad į Lietuvą, o tuo pačiu ir į Europos Sąjungą, nepatektų asmenys, galintys kelti grėsmę. Todėl privalome įvertinti didėjančius finansinius poreikius ir skirti lėšų išlaidoms padengti“.
Biudžeto pakeitimams dar turi pritarti Seimas.
Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti beveik 400 neteisėtų migrantų, tai daugiausia buvo Irako piliečiai. Šis skaičius yra penkis kartus didesnis nei per visus 2020-uosius.
Pastaruosius keletą metų pagrindinis į Lietuvą gabenamų kontrabandinių rūkalų srautas irgi driekiasi iš Baltarusijos. 97 proc. visų Valstybės sienos apsaugos tarnybos sulaikytų rūkalų buvo gabenta iš šios valstybės.
Įdiegus stebėjimo priemones prie valstybės sienos su Rusija, bandymų pažeisti sieną gabenant kontrabandą beveik nepasitaiko. Vienas veiksmingiausių valstybės sienos kontrolės būdų yra stebėjimo sistemų naudojimas. Būtinumas didinti Europos Sąjungos išorės sienos kontrolės veiksmingumą, stiprinti neteisėtos migracijos prevenciją ir kontrolę yra įtvirtintas ir 2021–2030 m. nacionaliniame pažangos plane.