Balandžio 13 d. Seimo narys Arvydas Pocius įregistravo įstatymo projektą dėl laisvės gynėjo statuso įteisinimo, kuriuo siekiama apibrėžti laisvės gynėjo sąvoką ir nustatyti teisinį statuso pripažinimo mechanizmą.
Naujasis Seimo nario A. Pociaus įregistruotas įstatymo projektas apibrėžia ir papildo laisvės gynėjo sampratą bei nustato pagrindinius teisinio statuso pripažinimo bruožus.
Pasak projekto sumanytojo, įteisinus laisvės gynėjo statusą, būtų tinkamai įvertintas karių ir pareigūnų indėlis į Lietuvos nepriklausomybės kūrimo procesą.
„Panašūs laisvės gynėjo statusą siekiantys įteisinti įstatymo projektai buvo teikiami ir praėjusioje Seimo kadencijoje.
Labai gaila, tačiau šis statusas net ir praėjus trisdešimčiai metų nėra aiškiai reglamentuojamas teisės aktais, o ir kai kurių laisvės gynėjų indėlis į Lietuvos valstybingumo išsaugojimą vis dar nėra deramai pripažintas politiniu lygiu.
Todėl įregistruotas naujasis įstatymo projektas Lietuvos valstybei tarnavusiems piliečiams suteiks deramą pagarbą ir taip ilgai lauktą įvertinimą už jų drąsą ir pasiaukojimą“, – teigia A. Pocius.
Pagal projektą, laisvės gynėjais būtų pripažįstami Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie prisiekė Lietuvos Respublikai ir 1990 m. kovo 11 d. – 1991 m. rugpjūčio 21 d. aktyviai dalyvavo atkuriant Lietuvos valstybingumą, saugojant ir ginant valstybės sieną ar kitas valstybinės svarbos vertybes, įvairiais nesmurtinio pasipriešinimo būdais priešinosi agresyviems sovietų ekonominiams ar kariniams veiksmams.
Įstatymo projektu apibrėžiama, kad laisvės gynėjais laikomi kariai savanoriai, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus pareigūnai, Valstybės saugumo departamento pareigūnai, Muitinės departamento pareigūnai, policijos pareigūnai ir šauliai.
Šis statusas butų pripažįstamas asmeniui ir po jo mirties.
Įstatymo projekte numatyta, kad šiam statusui skirti ir pažymėjimams išduoti bus sudaroma speciali komisija, kurią turėtų sudaryti atstovai iš Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Valstybės saugumo departamento, Muitinės departamento, Vadovybės apsaugos tarnybos, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro ir Lietuvos šaulių sąjungos.
Siūloma, kad naujas teisinis reguliavimas įsigaliotų nuo 2021 m. rugpjūčio 21 d.
Įstatymo projektą kartu su A. Pociumi teikia Seimo nariai: Laurynas Kasčiūnas, Virgilijus Alekna, Andrius Kupčinskas, Jonas Gudauskas, Saulius Skvernelis, Andrius Mazuronis, Antanas Vinkus, Dovilė Šakalienė, Liudas Jonaitis, Valdemaras Valkiūnas, Emanuelis Zingeris, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Algirdas Stončaitis, Jonas Jarutis, Andrius Vyšniauskas.
Teisinga idėja. Manau, kad prarasti gyvybes rizikavę kariai-savanoriai turėtų būti taip pagerbti. Jie to tikrai nusipelnė. Kaip ir pokario Lietuvos partizanai.
P.s., Tik gaila, kad iniciatorių sąraše pasigendu kolegų liberalų. Kas kitas, jei ne liberlai turėtų itin vertinti ne tik žmogaus teises, bet ir individualius nuopelnus.
Gėda mums ir valstybei, kad ligi šiol tai nebuvo savaime aišku.
O baigsis to, kad dar vienai grupei bus mokamos antikonstitucines privilegijas (žr. Konstitucijos 29 ir 52 str.), kurių jau šiai metais bus išmokėta 142 milijonai eurų skurstančios Tautos sąskaitą. Gaila, kad į Seimą patenka žmonės, kurie net neperskaitė LR Konstitucijos.
Lietuvą valdo Laisvės partija ( įteisinta ) : apie ką kalba ?
Du metus dirbau . A. Skuco komandai, Auksciausios tarybos apsaugoje, zvalgyboje…naktimis laksciau paskui Omon sarvuocius, stebejau, pranesinejau ir t.t. Tai as kaip ir gyvybe nerizikavau :).