Šią savaitę daugelį savivaldybių pasiekė vaikų dienos centrams skirtos valstybės biudžeto lėšos. Visoje šalyje veikiantiems 425 vaikų dienos centrams, teikiantiems akredituotas socialines paslaugas, I ketvirčiui bus paskirstyta 1,6 mln. eurų iš valstybės biudžeto. Tai užtikrins pastovią centrų veiklą visus metus. Nuo šių metų iš valstybės biudžeto finansuojami tie vaikų dienos centrai, kurių teikiamos paslaugos yra akredituotos. Akreditacija suteikiama 3 metams.
„Tikiu, kad tai yra naujas etapas paslaugų teikime šeimoms, kuomet drauge su savivaldybėmis užtikrinsime geresnį vaikų dienos centrų paslaugų prieinamumą visoje Lietuvoje. Šiandien ypač svarbu, kad dienos centrai vykdytų savo veiklą ir įtrauktų kuo daugiau vaikų, kuriems reikia vienokios ar kitokios pagalbos. Labai svarbi žinia ta, kad vaikų dienos centrų finansavimas bus nepertraukiamas ir galios visam akreditavimo laikotarpiui. Dėl to dienos centrai galės drąsiau planuoti tiek savo veiklą, tiek darbuotojų poreikį. Džiaugiuosi, kad tokiu būdu bus užtikrintos vienodos galimybės visiems dienos centrams, nepaisant to ar jie veikia kaimuose ar didžiuosiuose miestuose“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Valstybės biudžeto lėšos gali būti naudojamos vaikų dienos centrų darbuotojų darbo užmokesčiui ir patalpų išlaikymui finansuoti. Kitos vaikų dienos centrų išlaidos finansuojamos savivaldybių biudžetų lėšomis.
Nors pati akreditacija dienos centrams yra naujovė, pagrindiniai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos reikalavimai vaikų dienos centrams išlieka nepakitę. Dar 2015 metais dienos centrams buvo rekomenduota, kad su vaikais dirbtų bent vienas išsilavinimo kriterijus atitinkantis socialinis darbuotojas ar socialinis pedagogas (nebūtinai visu etatu), centro darbuotojams būtų sudaryta galimybė tobulinti kvalifikaciją. Rekomendacijose taip pat buvo nurodoma, kad vaikų dienos centre turi būti daugiau nei viena patalpa, kuriose vaikams būtų teikiamos socialinės priežiūros paslaugos. Akredituotiems vaikų dienos centrams šios rekomendacijos tapo privalomomis sąlygomis, kurias atitiko 425 vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugų teikėjai – vaikų dienos centrai.
Iki šiol Ministerija vaikų dienos centrus finansavo skelbdama įvairius projektų konkursus, o tai reiškia, kad vaikų dienos centrai negalėjo planuoti savo veiklos ilgesniam laikotarpiui, finansavimas juos pasiekdavo ne nuo pat kalendorinių metų pradžios, o nuo konkurso laimėjimo. Be to, iki 10 proc. būtino finansavimo vaikų dienos centrai turėjo užsitikrinti iš kitų šaltinių.