Prasidėjus šildymo laikui gyvenamuosiuose namuose padažnėja ir gaisrų skaičius, rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys. Kasmet statistiką stebinti draudikė pastebi, kad pradėjus šildymą 40-70% ribose padidėja gaisrų nuosavuose namuose skaičius, kai tuo tarpu pvz. butuose tokios priklausomybės nėra. Apskritai, nuosavame name gaisro tikimybė yra 3 kartus didesnė nei bute.
„Daugiausia gaisrų kyla šaltuoju metų laiku, nuo spalio iki kovo mėnesio. Kai oro temperatūra nukrenta, gyventojai ima intensyviau kūrenti katilus ir krosnis, šildosi papildomais elektros prietaisais. Netvarkinga šildymo sistema ir jos nepriežiūra, tarkim, neišvalyti ar „savarankiškai“ pasigaminti kaminai, taip pat netvarkinga elektros instaliacija – jos nusidėvėjimas, pažeidimai ir perkrovos, yra pagrindinės gaisrų būstuose priežastys. Šiemet jau turėjome keletą didelių gaisrų, kurių žalos klientams siekė 135-163 tūkstančius eurų. Ugnis suniokojo dviejų aukštų namus, mansardas, garažus. Mūsų duomenimis, gaisras dažniau kyla individualiuose namuose nei butuose“, – gaisrų statistiką komentavo Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas.
Gyvenamųjų namų žalos – beveik 7 kartus brangesnės
Draudikai primena, kad gaisrų nuosavuose namuose pavyktų išvengti tinkamai rūpinantis ne tik šildymo įranga, bet ir bent kartą per metus išvalant kaminą, periodiškai atkreipiant dėmesį į elektros instaliacijos būklę.
„Raginame gyventojus imtis visų gaisro prevencijos priemonių: ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius išvalyti suodžius iš dūmtraukių ir krosnių, jų neperkaitinti, nedžiovinti arti jų skalbinių, nepalikti pravirų pakuros durelių, nelaikyti sukrautų malkų ar kitų degių medžiagų. Tinkamai rūpintis kaminais – juos būtina valyti bent kartą per metus“, – patarė Gyventojų turto vadovas ir pridūrė, kad kalbant apie gaisrų nuostolius šalyje, reikia įsivertini, kad apie pusė Lietuvoje esančių nuosavų namų yra neapdrausti, tad jų savininkams gaisro nuostolius tektų atlyginti iš savo santaupų.