Lietuvos futbolo federacijai (LFF) priklausantis sporto medicinos centras taps didžiausiu Lietuvos sporto medicinos centru, kurio paslaugomis jau išreiškė norą naudotis beveik 30 šalies sporto federacijų. Be to, ruošiamasi imtis permainų sportuojančių vaikų medicinos tyrimuose ir nuolatiniame stebėjime.
„Kūno kultūros ir sporto departamentui atlikus profesionalių sportininkų rengimo pertvarką, federacijoms atsirado poreikis įsigyti profesionalias medicinos paslaugas. Artimiausiu metu ketiname atlikti didelę investiciją į naujos medicinos įrangos įsigijimą, kad spėtume patenkinti visus poreikius. Įsigijus papildomos įrangos ir atnaujinus patalpas LFF sporto medicinos centras taps didžiausiu, vienoje vietoje turinčiu visą reikiamą įrangą“, – sako Kaune įsikūrusiam LFF sporto medicinos centrui vadovaujantis Vytenis Trumpickas.Kalbėdamas apie profesionalių sportininkų medicininę priežiūrą, su didžiosiomis federacijomis bendradarbiaujantis sporto medikas, kritikuoja buvusią sistemą.
„Iki šiol rinktines ir sportininkus aptarnaujantys medikai gaudavo milžiniškus pinigus už buvimą, o ne atliekamas paslaugas. Natūralu, kad jie nepatenkinti, nes neteko šiltų vietų, tačiau pagaliau atsirado aiškūs kriterijai, pagal kuriuos skirstomi sportui skirti pinigai. Federacijos tylėjo, kai kurios ir iki šiol tyli, nes bijo netekti Lietuvos tautinio olimpinio komiteto pinigų, kurie skirstomi patinka-nepatinka principu. Taip ilgiau tęstis negalėjo“, – sako V. Trumpickas.
Žadama, jog Kaune veiks didžiausia sporto medicinos bazė Lietuvoje, kuri bus patogiai pasiekiama iš visų Lietuvos miestų. Be to, vyksta derybos su Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija, Premjero atstovais bei Kūno kultūros ir sporto departamentu prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (KKSD) dėl sportuojančių vaikų nuolatinio tikrinimo ir sveikatos priežiūros.
„KKSD sportuojančių vaikų sveikatos nuolatiniam tikrinimui ir stebėjimui turi 1,5 mln. eurų. Tai milžininški pinigai, kurie iki šiol buvo skiriami Lietuvos olimpinio sporto centro valdomiems 5 medicinos centrams. Šiuos pinigus galima panaudoti veiksmingiau pasitelkiant sporto medikus ir šeimos gydytojus. Lietuvoje sportuoja apie 44 tūkst. vaikų, tačiau mažiau nei pusei jų, tik apie 20 tūkst. pernai buvo patikrinta sveikata. Apie 56 proc. liko nepatikrinti, todėl esame sukūrę algoritmą, kurio įgyvendinimo ketiname imtis. Vaikai būtų tikrinami dukart per metus, kaip ir turi būti“, – teigia V. Trumpickas.
Norima, jog specializuotus sporto užsiėmimus lankančių ir varžybose dalyvaujančių vaikų patikrą perimtų šeimos medicinos klinikos, kurios bus didžiosiose miesto poliklinikose. Tokiu būdu vietoje būtų ultragarso, echoskopijos, rentgeno aparatai ir kita sunkiau prieinama aparatūra. Pagal patvirtintą algoritmą šeimos gydytojas tikrintų vaikus, rinktų duomenis, išduotų pažymas.
„Pagal mūsų siūlomą modelį nebebūtų dubliuojamos paslaugos, sutaupytume lėšų. Šeimos gydytojas pažįsta vaiką nuo mažų dienų, turi visą sveikatos dokumentaciją, žino problemas, todėl sumažėja tikimybė praleisti kažką svarbaus ar padaryti klaidą“, – pasakoja V. Trumpickas.
Be to, sportuojantiems žadamas „žalio koridoriaus“ principas, kad nereikėtų laukti bendroje eilėje. Patikrinimų datos būtų numatomos pagal poreikį. Vaikams nereikėtų iš Druskininkų, Varėnos ar kitų rajonų važiuoti į Vilnių pasitikrinti sveikatos, kad galėtų lankyti treniruotes. Iki šiol tai darydavo apie 20 tūkst. iš 44 tūkst. sportuojančių vaikų, o kiti kažkokiu būdu liko be patikrinimo.
Naujame Kauno sporto medicinos centre paslaugos bus atviros visoms federacijoms, klubams, sportininkams ir privatiems asmenims. Federacijos sudarę sutartis su centru mokės tik už konkrečias suteiktas paslaugas.
Lietuvos futbolo federacija iki šiol buvo vienintelė Lietuvos sporto federacija, turinti ne tik medicinos centrą, tačiau ir visas sportininkų gydymui reikiamas licencijas – sporto mediko, traumatologo, reabilitologo, kineziterapeuto. Kaune esanti sporto medicinos bazė yra didžiausia Baltijos šalyse.
Pagal atliktą analizę Kauno sporto medicinos bazės kainos bus mažesnės už kitų privačių medicinos centrų. Šiame centre žadama teikti ir sporto psichologų paslaugas.
Na, turint omenyje Lietuvos moralinę reputaciją – kyla mintis, jog bus kuriami nauji chemikalai, dopingai sportiniams. Nuo vaikystės ? Sportas, tai pinigai ir nieko daugiau. O gal čia viskas ne dėl pinigų ? Dėl vaikų ? Kaip šaunu !
O kokia prasmė tokį medicinos centrą laikyti Kaune, juk jis puikiausiai galėtų būti kur nors regione, tarkim Alytuje, Birštone, Molėtuose. Valdžia vis kalba apie regionų gaivinimą, o iš tikrųjų tuo prisidengus viskas kišama į Kauną, tarsi jis būtų ne didmiestis, o koks nors regioninio lygio centras. Gyvenama be sienų, tad lietuvybei išlaikyti yra būtinos kitokios sienos- lietuviško gyvenimo vystymas pakraštiniuose miestuose. Kaunas yra šalies teritorijos viduryje bei pakankamai lietuviškas, taigi tegul gyvena iš to ką turi. Valstybinė parama reikalinga pakraščiams. Dabar didžiausi valstybės išlaikomi LEZ’ ai suteikti Kaunui, o pakraštiniai centrai yra LEZ’ų visai negavę. Taigi valstybės valdyme strategiškos klaidos arba visiškas neišmanymas. O gal korupcijos apraiškos – juk tame interesai nelietuviški kyšo…
Pamačiau antraštę – ir iškart buvau garantuotas, kad nevykėlis “kažin” suskubs savo nepilnavertiškumo kompleksą pademonstruoti (ne, neskaičiau, nebeįdomu – tegul psichiatrai domisi). 🙂
Tai ką – dar tas lenkavimo “pyktis” jam nepraėjo, o psichiatrai jau rengiasi išleisti…, – nejaugi (!?)…
Kaunas bando atsitiesti. Juk kiek nemažai naujų investicijų bei projektų planuojama vykdyti. Toks kaip Lietuvos sporto medicinos centras iš ties buvo reikalingas ir džiugu, kad paslaugos bus atviros visoms federacijoms, klubams, sportininkams bei privatiems asmenims. Pati sportuoju, nors ir neprofesionaliai, bet žinau kaip svarbu reguliariai tikrintis sveikatą bei bendradarbiauti su gydytojais.