Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas (NPPSS) ragina Seimą neatidėlioti teisėtvarkos sistemos pažangos ir nedelsiant imtis pareigūnų darbo užmokesčio sistemos pakeitimo svarstymo. Profsąjungos siūlo kasmet didinti statutinių pareigūnų atlyginimus bent po 190 Eur, neatskaičius mokesčių.
Pastaruosius keturis mėnesius Vidaus reikalų ministerijoje veikė Vidaus tarnybos statuto tobulinimo darbo grupė, turėjusi pateikti siūlymus, kaip tobulinti vidaus tarnybos pareigūnų darbo užmokesčio sistemą. Kalbėta apie tai, kad būtina pareigūnų pareiginės algos koefcientus kasmet didinti bent po 1,5 koeficiento (apie 190 Eur, neatskaičius mokesčių). Tai būtų daroma iki 2020 metų, kol bus pasiektas 1000 Eur „į rankas” pareigūnų darbo užmokestis. Paskutinio darbo grupės susitikimo metu dėl socialiniams partneriams nežinomų priežasčių Vidaus reikalų ministerija pasiūlė atlygio augimą sieti su kasmetiniu 0,8 koeficiento augimu (apie 105 Eur, neatskaičius mokesčių).
„Keičiant ir tobulinant Statute numatytą darbo užmokesčio sistemą, būtina siekti esminio tikslo – „Programos 1000“ įgyvendinimo. Be kita ko, turėtų būti siekiama kiek įmanoma suvienodinti skirtingų tarnybų pareigūnų atlygius. Todėl siūlome pareiginės algos koeficientus nuosekliai didinti iki 2020 m. Jei yra kitų siūlymų, kaip užtikrinti atlyginimų didinimą, jie turi būti pagrįsti realiais skaičiais ir išdiskutuoti su profsąjungomis“, – teigia NPPSS vadovas Vladimiras Banelis.
Pernai policija ir kitos įstaigos ėmėsi atlyginimų didinimo mokant priedus ir priemokas už budėjimus, darbą naktį, viršvalandžius. Šiuo metu, anot profesinių sąjungų, vyrauja principas „daugiau dirbi – daugiau uždirbi“. Nors pareigūnų pajamos ir padidėjo, tai, V. Banelio įsitikinimu, anaiptol neužtikrina pastovaus darbo užmokesčio. Be to, nuolat taikant tokias priemones, mažėtų ir pareigūnų pensijos.
„Darbo užmokesčio didinimas laikinomis priemonėmis iškreipia darbo užmokesčio sistemą, ją destabilizuoja, kursto nuolatinį nerimą dėl būsimo atlygio pareigūnų tarpe. Turi būti pasirinkti ilgalaikiai veiksmingi realaus atlygio kėlimo būdai, kur tik mažesniąją dalį sudarytų laikini priedai ir priemokos. Toks nuolatinis ir veiksmingas atlyginimų kėlimas turi būti paremtas nuoseklia darbo užmokesčio politika“, – sako V. Banelis.
NPPSS atstovų teigimu, Vidaus reikalų ministerijos pasiūlyti sumažinti koeficientai iš esmės neatitinka vidaus tarnybos teisėtų lūkesčių. Profesinės sąjungos prašo Seimo vadovo Viktoro Pranckiečio ir komitetų nedelsiant svarstyti Statuto pakeitimą, numatantį stabilų vidaus tarnybos pareigūnų atlyginimų didinimą.
NPPSS su siūlymais raštu kreipėsi į Teisės ir teisėtvarkos, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus, Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūną Ramūną Karbauskį ir Lietuvos socialdemokratų partijos seniūną Andrių Palionį.