Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis nurodė iš naujo įvertinti Krašto apsaugos ministerijos (KAM) vykdytą viešąjį pirkimą, kuriuo Lietuvos kariuomenei buvo nupirkta rinkos kainą kelis kartus viršijusi virtuvės įranga ir įrankiai.
„Šiandien, generalinio prokuroro E. Pašilio pavedimu, Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroro M. Januškevičiaus Lietuvos kariuomenės Karo policijos Ikiteisminio tyrimo valdybai persiųsta medžiaga perduota įvertinti ir proceso sprendimui priimti Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų departamentui“, – antradienį teigiama Generalinės prokuratūros pranešime.
Vilniaus apylinkės prokuratūra 2015 m. kovo 9 d. su Karo policija buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, bet nenustačius sukčiavimo požymių ikiteisiminis tyrimas 2016 m. birželį nutrauktas.
Baudžiamojo kodekso 182 straipsnis „Sukčiavimas“ numato atsakomybę tam, kas apgaule savo ar kitų naudai įgijo svetimą turtą ar turtinę teisę, išvengė turtinės prievolės arba ją panaikino. Sukčiavimo esmė yra apgaulės naudojimas svetimam turtui užvaldyti arba teisei į turtą įgyti. Vien tik turtinės prievolės nevykdymas ar kitokių civilinės sutarties sąlygų nesilaikymas neatitinka sukčiavimo požymių ir neužtraukia baudžiamosios atsakomybės.
Tyrimo metu buvo nustatyta, kad sutartyje nurodytas įsigyjamų prekių gamintojas dalies sutartyje įvardytų prekių nebegamina. Šias prekes konkursą laimėjęs tiekėjas pakeitė į sutartyje nurodyto gamintojo leidžiamas komplektuoti kitų gamintojų analogiškos kokybės prekes. Žymėjimas kito gamintojo ženklinimu ant papildomų pakuočių buvo padarytas siekiant aiškiai identifikuoti prekes. Gamintojo ženklinimas ant originalių pakuočių ir pačių prekių buvo nepanaikintas ir matomas.
Prokuroro vertinimu, iš pateiktos 2014-10-08 prekių pirkimo ir pardavimo sutarties matyti, kad Lietuvos kariuomenės Materialinių resursų departamentas ir prekes pateikusi bendrovė susitarė ne tik dėl įsipareigojimų viena kitai, bet ir dėl sutarties kainos, prekių kokybės, prekių tiekimo terminų, šalių atsakomybės sąlygų ir iš sutarties kylančių ginčų sprendimo tvarkos ir kitų sutarties sąlygų vykdymo, todėl manant, kad sandoris įgyvendinamas netinkamai ir iš to kylantys ginčai pirmiausia turi būti sprendžiami civilinio proceso tvarka.
- 2016-06-01 Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras M. Januškevičius kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą atsižvelgdamas į tai, kad tyrimo metu kilo abejonės dėl to, ar 2014 metais perkančioji organizacija, vykdydama pirkimų procedūras, sudarydama prekių pirkimo – pardavimo sutartį ir ją vykdydama laikėsi LR viešųjų pirkimo įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimų viešojo prikimo procedūros atitikimo teisės aktams.
- 2016-06-21 Vilniaus apylinkės prokuratūroje buvo gautas Lietuvos kariuomenės kanceliarijos Lietuvos kariuomenės teisės departamento skundas ir prašymas dėl minėto nutarimo nutraukti ikiteisminį tyrimą panaikinimo.
- 2016-07-21 Vilniaus apylinkės prokuratūros 4-ojo skyriaus vyriausiasis prokuroras T. Tukleris priėmė nutarimą atmesti Lietuvos kariuomenės kanceliarijos Lietuvos kariuomenės teisės departamento skundą ir paliko galioti prokuroro M. Januškevičius nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą. Šis aukštesnio prokuroro nutarimas vėliau buvo apskųstas nustatyta tvarka ir dabar nagrinėjamas ikiteisminio tyrimo teisėjo Vilniaus apylinkės teisme.
- 2016-08-16 Vilniaus apylinkės prokuratūroje, atsakant į prokuroro M. Januškevičiaus raštą, buvo gauta Viešųjų pirkimų tarnybos viešojo pirkimo – pardavimo sutarties vertinimo išvada, su raštu, kuriame nurodoma, jog atliekant patikrinimą kilo abejonių dėl galimai įvykdytos korupcinio pobūdžio nusikalstamos veikos.
- 2016-08-23 Vilniaus apylinkės prokuratūros prokuroras M. Januškevičius šią iš VPT gautą vertinimo išvadą bei raštą persiuntė Lietuvos kariuomenės Karo policijos Ikiteisminio tyrimo valdybai proceso sprendimui priimti. Iki rugpjūčio 23 d. joks sprendimas nebuvo priimtas.
Mano nuomone, šitas pilietis turi būti išvarytas iš darbo. Nepatikimas. Kas už jį balsuos bus toks pat.
Spaudžiu dešinę 🙂
To per mažai.
Juozo Olekos veiklą bendrai reikėtų “kapitaliai” patikrinti nuo pat 1990 metų, kai jis, eidamas Sveikatos ministro pareigas, nežnia , kur nudaigojo 40 sunkvežimių su medaparatūsos kroviniais, gautais iš Danijos ir Niderlandų- ten buvo daugiamilijoninės vertės parama Lietuvos ligoninėms. O ją Juozas Oleka skirstė kaip savo – už “grąžą” – procentus. Tad ir dabar kartojasi “patirtis”.
Geras žodis – reikėtų 🙂
Kas tikrins? Ar tie kurie tikrino dviejų žmonių žūtį po jo mašinos ratais?
Jei mūsų valstybė būtų valstybe tai šis KGBistas jau būtų seniai nuteistas ir atsėdėjęs …
Kad įveiktum priešo kariuomenę, gali pakakti jai „rūpestingai” parinktų tiekėjo bei supratingo m-jos aprūpinimo skyriaus. Kariai bus įveikti „savų”, iš vidaus, užpuolikui nereiks per daug stengtis…
Kaip yra, kad per tiek rankų perėjo tie popieriai, taip pat ir per finansininko rankas, ir niekam klausimų nekilo, visi uoliai raitė parašus… Bent jau vyr. finansininkas ir ministras ten turėjo visus taip pašokdinti, kad kojom dangų išmatuotų ir kategoriškai atsisakytų ne tik parašus dėti, bet ir pinigus pervesti… Bent jau iš mano ankstesnių laikų finansininkas pasakydavo „Ne”, ir šventa. Įstaigos vadovas nieko nepadarys. Gal keisti dalykai sąmatose ir kt. dokumentuose mūsų KAMe – įprastas dalykas?
Svarbu ne tik susigrąžinti šiuos pinigus, bet ir perkratyti visus jos pirkimus ir visą valstybės viešųjų pirkimų sistemą – paprastai būtent mūsų Seimo įstatymuose palikta idealių landų sukčiavimui bei aplaidumui. Toliau viskas priklauso nuo valdininkų „kūrybingumo”.
Taip pat svarbu ir bausmės, neišvengiamai laukiančios nusikaltusių valstybei – kad nebūtų galima teisme apsimesti joneliais kvaileliais ir gintis tuo, kad įstatyme nebuvo parašyta, jog būtent už 183 € negalima pirkti samčio. Vertinant KAM darbą, negali būti matuojama vien pagal vagystės mastą. Tai susiję su valstybės saugumu, ir turi būti vertinama kaip kenkimas valstybei, jos saugumui. Todėl ir senatis čia negali būti taikoma.
Tuo turėtų užsiimti karinė žvalgyba, o ne mes čia ‘atsiliepimų’ rašinėtojai…………….
Karinė žvalgyba užsiimtu tuo atveju jei rastu ruskių gru darbuotoją istrygusi kiaurasamtyje su slaptais dokumentais.Skanaus.