Spalio 12 d., Vilniuje, ypatingą pasirodymą surengs „Polar Punk“ tituluojama garsioji Kanados atlikėja Tania Tagak (Tanya Tagaq). Įžymiosios Bjork (Björk) scenos partnerės, stulbinančio balso menininkės scenos partneris bus Modesto Pitrėno diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras.
Tania Tagak visame pasaulyje garsėja kaip itin savita inuitų gerklinio dainavimo atlikėja. Jos dainavimo maniera apibūdinama kaip laukinė, paslaptinga, keista, nuostabi, o ji pati vadinama didžiausia Kanados muzikos sensacija, nors jos albumai labiau priklauso „world music“ kategorijai. Tania Tagak yra istorijų be žodžių pasakotoja ir garsų skulptorė. Ne veltui su ja bendradarbiauja ir ekscentriškoji Bjork, ir žymusis „Kronos“ kvartetas.
Tania Tagak yra Kanados čiabuvė, kilusi iš šiaurinėje Kanados teritorijoje esančio nedidelio Nunavuto miestelio Keimbridž Bėjaus. Tačiau unikaliu ir tradiciniu gerkliniu dainavimu ji susidomėjo jau išvykusi studijuoti – Naujosios Škotijos menų ir dizaino koledže Halifakse ji baigė vaizduojamųjų menų studijas. Pasak dainininkės, anuomet viename iš mamos gautų siuntinių ji rado gerklinio dainavimo įrašą, kuriame išgirdo „savo kraštą“: iš ilgesio Nunavuto poliarinėms vasaroms, savitam žydinčios tundros grožiui, ji pati pradėjo improvizuoti. Susiradusi daugiau senųjų gerklinio dainavimo atlikėjų įrašų, Tagak susikūrė unikalią dainavimo manierą, atstojančią net dviejų žmonių dainavimą vienu metu. Be to, ji savo pasirodymus rengia kaip balso performansus, įvelkamus į elektroninę, metalo ir roko muzikos elementus sujungiančią garsinę terpę.
Tiek Kanadoje, tiek svetur ji pirmiausia išgarsėjo bendradarbiavimu su įžymiąja Bjork jos koncertiniuose turuose ir 2004 m. įrašytu albumu „Medúlla“. Tania Tagak taip pat rengia bendrus pasirodymus su „Kronos“ kvartetu daugelyje Šiaurės Amerikos scenų: nuo 2006 m. debiuto su projektu „Nunavut“ Vankuverio atlikimo menų centre „Chan Centre for the Performing Arts“ iki Niujorko renginio „Spring for Music Festival“ garsiojoje „Carnegie Hall“ salėje. 2015 m. „Kronos“ kvarteto užsakymu Tania Tagak sukūrė naują kūrinį projektui „Fifty for the Future“, kurį legendinis kolektyvas buvo atvežęs ir į Vilnių – festivalyje GAIDA 2016 m. buvo surengtas „Kronos“ anšlaginis koncertas.
Atlikėja bendradarbiauja su populiaria keltiškojo „fusion“ stiliaus grupe „Shooglenifty“. Su kalmukų gerklinio dainavimo atlikėju Okna Tahan Zamu (Okna Tsahan Zamu) ir samių dainininku Vimiu (Wimme) 2005 m. ji įrašė albumą „Shaman Voices“ („Šamanų balsai“). 2008 m. albume „Auk/Blood“ Tanya bendradarbiavo su alternatyviojo metalo atlikėju Miku Patonu (Mike Patton).
Tania Tagak daug koncertuoja ir įrašinėja. 2005 m. ji išleido albumą „Sinaa“ (išvertus iš inuitų kalbos – „pakraštys, briauna“), kuris Kanados muzikos apdovanojimuose buvo nominuotas penkiose kategorijose, viena iš jų – geriausios atlikėjos. 2006 m. „Sinaa“ nominuotas „Juno“ apdovanojimams kaip geriausias čiabuvių muzikos įrašas. 2011 m. atlikėja išleido koncertinį albumą „Anuraaqtuq“, įrašytą jos pasirodymo Kvebeke vykstančio renginio „Festival International de Musique Actuelle“ metu. 2014 m. pasirodė albumas „Animism“, kuris laimėjo prestižinį Kanados „Polaris“ muzikos prizą. Beje, atsiimdama prizą Tania Tagak savo pasisakymu sukėlė skandalą ir išprovokavo gyvūnų teisių aktyvistų „PETA“ išpuolį, nes ragino vartoti ruonienos – turėdama minty, kad reikia labiau rūpintis žmonėmis, nei gyvūnais. 2015 m. kituose, „Juno“ apdovanojimuose „Animism“ pelnė Metų čiabuvių muzikos albumo prizą ir buvo nominuotas geriausio alternatyviosios muzikos albumo kategorijoje.
2016 m. buvo išleistas ketvirtasis T. Tagak albumas „Retribution“. Tais pat metais jai buvo įsegtas Kanados ordinas, teikiamas Kanados monarchės – karalienės Elžbietos II.
2018 m. T. Tagak išleido atsiminimais paremtą grožinę knygą „Split Tooth“, kuri vėlgi pateko į apdovanojimų akiratį: 2018 m. buvo nominuota literatūrinei premijai „Scotiabank Giller Prize“, 2019 m. – „Amazon.ca First Novel Award“ apdovanojimui.
Kanados muzikos sensacija Tania Tagak koncertuos Vilniuje – spalio 12 d. pasirodymas su Modesto Pitrėno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru vyks Nacionalinės dailės galerijos Didžiojoje salėje. Bilietai į šį koncertą platinami „Bilietai.lt“ kasose ir internetiniame portale.