Bene kiekvienas vaikystėje pasvajoja apie kosmosą ar šią nerealiai skambančią profesiją, tačiau tai ir lieka neišsipildžiusiomis svajonėmis. Susidomėjimas kosmoso platybėmis neblėsta, priešingai – tik didėja, jaunimas vis labiau domisi palydovais, jų konstravimu ar technologijomis kosmoso srityje. Atliepdamas rinkos poreikius ir matydamas, kad šalies rinkai trūksta astronautikos specialistų, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Antano Gustaičio aviacijos institutas (VGTU AGAI) užpildys šią nišą – ruoš Kūrybinės astronautikos specialistus.
Nuo rudens startuosianti nauja pirmosios pakopos Kūrybinės astronautikos studijų programa kvies jaunuosius specialistus atlikti mokslinius tyrimus ir išmėginti dronu valdomus skrydžius į tarptautinę kosmoso stotį. Studentai stebės kosmoso kasdienybę, perteiks ją socialiniuose tinkluose bei mokysis kurti tarpgalaktinę komunikacijos strategiją.
VGTU viešėjęs žymus kosmonautas yra pasirašęs su AGAI bendradarbiavimo sutartį. Kosmonautas padės studentams dvejus metus truksiančios praktikos metu, kur studentai konstruos dronus ir skraidins juos į kosmosą pasitelkdami virtualios realybės priemones ir kitas VGTU mokslininkų sukurtas technologijas. Tokiems skrydžiams universitetas suteiks visas sąlygas ir reikiamus specialiuosius įgūdžius.
„Tai tarpdisciplininė VGTU Kūrybinių industrijų fakulteto ir Antano Gustaičio aviacijos instituto bakalauro studijų programa, skirta besidomintiems kosmoso reiškiniais ir turintiems įnovatyvių idėjų. Studijų metu sieksime, kad daugelio vaikystės svajonės tapti astronautais būtų įgyvendintos. Nuo institute vykdomų kitų studijų programų Kūrybinė astronautika išsiskirs tuo, kad čia nebus siekiama suteikti daugiau inžinerinių žinių, tačiau norima supažindinti su astronautų gyvenimo būdu, išplėsti filosofijos, astrologijos, technologijų žinias bei jas pritaikyti praktiškai“, – programą pristato vienas iš jos kūrėjų AGAI dekanas Justas Nugaras.
Dekanas atkreipia dėmesį, kad moksleivis, rinkdamasis kūrybinės astronautikos studijas, turėtų jausti potraukį ir polėkį ar būtų išskirtinė asmenybė, nesivadovautų stereotipais bei visuomenės formuojamais standartais. Kūrybinės astronautikos studijų programą jis įvardija kaip perspektyvią sritį, kur studentai galės būti ne tik arčiau prie aviacijos, kūrybos, bet ir arčiausiai kosmoso.
„Nereikėtų nusiminti, jei neturite minėtų savybių, priimsime motyvuotus studentus, nes pastaruoju metu kosmonautikai trūksta įvairių sričių specialistų. Tokiems studentams ateityje bus labai plačios įsidarbinimo galimybės, nes kosmose dar daug neatrastų dalykų ir platus veiklos spektras“, – perspektyvią kosmonautikos ateitį įžvelgia J. Nugaras.
Dekanas pažymi, kad pastaruoju metu vis populiarėja tarpdisciplininės studijos. „Tai viena iš ateities profesijų, kuomet dabartinę buitį ateityje pakeis dirbtinis intelektas. Sekdami tendencijas bei ruošdami specialistus ateičiai, norime atnaujinti bei įvesti naujų studijų programų pasiūlą, kur studentai galėtų mokytis ateities specialybių“, – teigia J. Nugaras.
Kadangi Lietuvoje kosmoso tyrimai dar tik pradedami, mums reikia daugiau konkurencingų rinkoje mokslininkų, gebančių įgyvendinti rimtus projektus. Šiuo metu AGAI dirbama, kuriant mažuosius palydovus, dalyvaujama Europos projektuose, susijusiuose su tyrimais ir kosmoso technologijų kūrimu. Pasak AGAI dekano, naujų kvalifikuotų specialistų atsiradimas iš esmės pakeltų šalies ekonomikos lygį bei pagerintų rodiklius inovacijų indekso vertinimo skalėje.