Šiandien, birželio 7 d., Seimo rūmuose prasidėjo pasaulinis 2018 m. Moterų politikos lyderių suvažiavimas, į kurį susirinko per 300 politikos, verslo, tarptautinių organizacijų lyderių iš daugiau nei 90 šalių tartis dėl moterų lyderystę politikoje skatinimo, lygiaverčių ekonominių galimybių užtikrinimo ir smurtą prieš moteris stabdymo. Šių metų suvažiavimo šūkis – „Jau laikas: 100 priežasčių veikti!“
Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, atidarydamas ir pasveikindamas Moterų politikos lyderių suvažiavimo svečius, pabrėžė, kad Lietuva visada aiškiai pasisakė už lyčių lygybę ir galimybes. „Šiais metais Lietuva švenčia Valstybės atkūrimo 100-metį. Kartu tai ir balsavimo teisės suteikimo moterims 100-metis. Aktyviai moterims dalyvauti politikoje galimybes atvėrė 1918 m. Lietuvos valstybės laikinoji konstitucija. Už tokią drąsą ir ambicingą gerąja prasme pasiryžimą esame dėkingi moterims“, – pažymėjo parlamento vadovas.
V. Pranckiečio įsitikinimu, abiejų lyčių įtraukimas į sprendimų priėmimą – papildanti demokratijos sąlyga. „Moterys parlamentuose be kitų klausimų padėtų spręsti dėl lyčių stereotipų atsiradusias problemas. Mokslininkų teigimu, šalyse, kuriose daug dėmesio skiriama lyčių lygybei užtikrinti, priimami įstatymai labiau subalansuoti, skiriamas didesnis dėmesys socialiniams klausimams. Štai sociologiniai tyrimai rodo, kad į sprendimų priėmimą įsitraukus daugiau moterų, mažėja socialinė atskirtis, korupcija, taip pat išryškėja aktyvesnis moterų įsitraukimas į darbo rinką. Išskirtinį dėmesį moterys skiria ir šeimos stiprinimo politikai, vaikų gerovės užtikrinimui“, – kalbėjo Seimo Pirmininkas.
Pasaulinio moterų politikos lyderių forumo prezidentė Silvana Koch-Merin (Silvana Koch-Mehrin), dėkodama Lietuvai už priėmimą, teigė, kad diskusijų rezultatai ir įžvalgos padės sparčiau siekti pažangos. Jos nuomone, praėjus 100 metų politikos lyderių moterų turėtų būti tiek, kiek ir vyrų, tačiau šiandien 93 proc. valstybių prezidentų ir ministrų pirmininkų yra vyrai. „Moterys nepakankamai dalyvauja politikoje priimant sprendimus“, – apgailestavo S. Koch-Merin.
2018 m. Moterų politikos lyderių suvažiavimą globojanti Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino lyderes sutelkti jėgas ir siekti spartesnės pažangos tiek savo šalyse, tiek pasaulio mastu. „Būtina atsikovoti prarastą laiką sprendžiant tokias įsisenėjusias problemas kaip darbo užmokesčio atotrūkis, taip pat užtikrinti lygias vyrų ir moterų galimybes versle, valstybės valdyme, visuomeniniame gyvenime. Nors Lietuvos įstatymai suteikia moterims galimybę gauti tokį patį įvertinimą už atliktą darbą ir jo kokybę, tačiau darbo užmokesčio atotrūkio vis dar esama, todėl turime jį įveikti. Pasaulio ekonomikos forumo duomenimis, moterų ir vyrų lygybė darbo rinkoje pasaulio ekonomiką iki 2025 m. papildytų net 28 trilijonais JAV dolerių“, – akcentavo D. Grybauskaitė.
Šalies vadovė taip pat atkreipė dėmesį į būtinybę toliau stabdyti smurtą prieš moteris. „Per Lietuvą ir pasaulį nuvilnijusi „MeToo“ banga įpareigoja valstybes, verslą ir visuomenę kurti tokią aplinką, kurioje nebūtų jokios tolerancijos smurtui ir seksualiniam priekabiavimui“, – pabrėžė Lietuvos Prezidentė.
Jungtinių Tautų Generalinis Sekretorius Antonijus Gutjeresas (António Guterres) vaizdo sveikinime sakė, kad pasaulyje vis dar dominuoja vyrai ir vyrų kultūra. Jo nuomone, mums reikia daugiau moterų, kurios priima sprendimus, ir tam pažadėjo savo ir Jungtinių Tautų paramą.
Moterų politikos lyderių suvažiavimo atidarymo metu apdovanojimai už nuopelnus skatinant aktyvų moterų vaidmenį politikoje įteikti buvusiai Latvijos Prezidentei Vairai Vykei-Freibergai (Vaira Vīķe-Freiberga) ir buvusiai šios šalies Ministrei Pirmininkei Laimdotai Straujumai, buvusioms San Tomė ir Prinsipės Ministrėms Pirmininkėms Marijai das Neves (Maria das Neves) ir Marija do Karmo Silveira (Maria do Carmo Silveira). Praėjusiais metais toks apdovanojimas buvo įteiktas Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei.