Birželio 1 d. Lietuvoje prasidės didžiausios šalies istorijoje nacionalinės pratybos „Perkūno griausmas 2018“. Dvi savaites truksiančiuose mokymuose Lietuvos ginkluotosios pajėgos tiek savarankiškai, tiek ir su NATO sąjungininkais treniruosis vykdyti plataus spektro valstybės ginkluotos gynybos operacijas.
„Šių metų birželio mėnesį, kartu su nacionalinėmis pratybomis „Perkūno Griausmas 2018“, Lietuvoje vyks daug iš anksto planuotų ir Lietuvai bei Baltijos regionui ypatingai reikšmingų tarptautinių pratybų. Kiekvienos iš pratybų turi savo tiesioginių vadovybių iškeltus tikslus ir siekius, tačiau Lietuvai aktualu, kad visas šias pratybas vienija vienas pagrindinis tikslas – Lietuvos ir regiono saugumo užtikrinimas“, – spaudos konferencijoje sakė mokymams vadovaujantis Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas generolas majoras Vitalijus Vaikšnoras. Pasak generolo, visos šios pratybos yra pabrėžtinai gynybinio pobūdžio, su tikslu rengtis užtikrinti šalių suverenitetą.
Pratybose „Perkūno griausmas 2018“ dalyvaus iki 9 tūkst. karių ir pareigūnų iš Lietuvos kariuomenės padalinių ir kitų Lietuvos ginkluotosioms pajėgoms priskiriamų vidaus saugumo tarnybų, Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijoms pavaldžių institucijų ir civilinių organizacijų.
Pratybose taip pat dalyvaus NATO sąjungininkai – Vokietijos vadovaujamos NATO Priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės, Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų kariai ir Portugalijos rotacinių pajėgų padalinys.
„Siekdami išlaikyti skaidrumo ir atvirumo dvasią, Lietuva į pratybas pakvietė stebėtojus iš Rusijos, Baltarusijos, Švedijos ir Suomijos“, – akcentavo gen. mjr. V. Vaikšnoras.
Jau artimiausiu metu Lietuvoje ir Baltijos šalyse vyks keletas regiono saugumą stiprinančių didelio masto tarptautinių karinių pratybų, todėl jau artimiausiomis dienomis šalies teritorijoje gyventojai pamatys pirmąsias karines transporto priemonių kolonas. Didžiausias judėjimas laukiamas birželio 6-9 d., kai vyks JAV Sausumos pajėgų 2-ojo kavalerijos pulko persidislokavimas. Jo metu apie 3 tūkst. JAV karių su 1500 kovinės technikos vienetų persidislokuos iš Vokietijos į Baltijos šalis ir Lenkiją.
Šis didžiausias iki šiol Lietuvoje vykdytas tokio masto karinės technikos judėjimas numatomas per Kalvarijų užkardą, kiek mažesnis – per Lazdijų. Technika nuo Kalvarijų užkardos judės per visą Lietuvos teritoriją į pratybų vietas Lietuvos kariniuose poligonuose. Birželio 18-21 d. iš pratybų vietovių JAV kariai keliais iš Lietuvos teritorijos grįš į nuolatines dislokacijos vietas.
Lietuvos kariuomenė rekomenduoja gyventojams, birželio 6-9 ir 18-21 dienomis planuojantiems savo keliones per Lazdijų ar Kalvarijų pasienio punktus, numatyti, kad dėl labai intensyvaus karinės technikos judėjimo kelionė gali užtrukti kiek ilgiau.
„Kariuomenės atstovai kartu su kitomis Lietuvos valstybinėmis institucijomis kruopščiai planuoja technikos kolonų judėjimą. Tikimės ir visuomenės paramos bei supratimo“, – sakė Gynybos štabo viršininkas gen. mjr. V. Vaikšnoras.
Birželio 10 dieną planuojama pratybų technikos demonstracija Kaune.
Lietuva, laikydamasi skaidrumo ir atvirumo principų, į šiandien prasidėjusias didžiausias Lietuvos istorijoje nacionalines pratybas „Perkūno griausmas 2018“ pasikvietė tarptautinius stebėtojus iš keturių kaimyninių valstybių. Kvietimas Baltarusijos, Rusijos, Suomijos ir Švedijos atstovams buvo išsiųstas balandžio pabaigoje per Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizaciją. Rusijos stebėtojai oficialiai patvirtino, kad neplanuoja atvykti stebėti pratybų. Atsakymo priežastis nenurodoma.
Baltarusijos, Suomijos ir Švedijos tarptautiniai stebėtojai Lietuvoje lankysis birželio 4-6 d. Birželio 5 d. stebėtojai vyks į Generolo Silvestro Žukausko poligoną Pabradėje, o birželio 6 d. stebės pratybų dalį, vyksiančią Alytaus rajone ir Gaižiūnų poligone Rukloje.
Apie pratybas „Perkūno griausmas 2018“:
Didžiausios nacionalinės pratybos „Perkūno griausmas“ Lietuvoje vyks birželio 1–15 dienomis. Pratybose dalyvauja iki 9 tūkst. Lietuvos karių bei kitų šalies institucijų pareigūnų ir civilių. „Perkūno griausmas“ yra strateginio/operacinio lygmens valstybės gynimo pratybos. Jų metu Lietuvos ginkluotosios pajėgos tiek savarankiškai, tiek kartu su NATO sąjungininkais treniruosis vykdyti plataus spektro valstybės ginkluotosios gynybos operacijas. Pratybų scenarijus apima visas galimo konflikto fazes: nuo lokalaus incidento su hibridinio karo elementais ir taikos meto užduočių, o vėliau ir greitojo reagavimo pajėgų aktyvinimo, iki savarankiškos bei kolektyvinės šalies gynybos.
Geras pavadinimas pratybų, lietuviai gerbia Pagonybę.
Perkūno graiusmas agl ir gerai. Simpatizuoju senąjam baltų tikėjimui.
Bet, tikiuosi, rasis ir daugiau sveiko proto – bus baigtas tas cirkas su prievartinių vyriškos lyties Lietuvos piliečių ėmimu į kariuomenę.
Linkiu (veną kart) grįžt prie sveiko proto!