
Rugsėjo 25 d., „Tyrėjų naktis“ sukvies gausybę mokslo entuziastų į daugiau nei 200 nemokamų renginių visoje Lietuvoje. Pabendrauti su mokslininkais ir jų darbo aplinkoje pajusti atradimo džiaugsmą bus galima ir Lietuvos edukologijos universitete (LEU).
LEU parengė interaktyvių veiklų,paskaitų, demonstracijų ir ekskursijų. Dalyviai turės galimybę daugiau sužinoti apie įvairias medžiagas, elektromagnetinį smogą, jo keliamą pavojų sveikatai ir būdus, kaip apsisaugoti, galės išmatuoti savo mobilaus telefono skleidžiamą elektromagnetinę spinduliuotę. Jei bus giedra, susipažins su žvaigždėtu dangumi, ryškiausiai matomi objektai bus demonstruojami pro teleskopą. „Tyrėjų naktis“ kvies susipažinti ir su fraktalų pasauliu. Ekskursijos po LEU oranžeriją metu bus galima įgyti žinių apie naudingiausius mūsų organizmui augalus, o per kitą užsiėmimą – apie mineralų klasifikaciją, sudėtį, panaudojimą ir kaip juos atpažinti pagal tam tikrus požymius.
Sumanyta veiklų ir mokslo smalsuoliams, mėgstantiems meną. Meninių atradimų užsiėmimo organizatoriai „Tyrėjų nakties“ dalyviams pasiūlys tapyti: vadovaujant LEU Dailės katedros dėstytojams ir studentams, 4 valandas studijoje bus piešiamas didelis bendras paveikslas, visi norintieji galės išreikšti save spalvomis, potėpiais, skirtingomis technikomis. Kito užsiėmimo organizatoriai paklaus, kaip pavaizduoti ne fizinį žmogaus kūną, ir paragins ieškoti atsakymo piešiant, tapant, interpretuojant objektus.
Žaidimo tyrimų laboratorija teirausis, kaip atsakytumėte į klausimą, kodėl žaidimas yra pagrindinė vaiko veikla? Mokslininkai sako, kad žaidimas atveria vaiko vaizduotę, skatina mąstyti, padeda ugdytis valią. O gal žaidimą galima pakeisti kuo nors kitu? Ar tai vis dar yra ir bus nepamainomas vaikystės palydovas? Žaidimo tyrimų laboratorijos darbuotojai ne tik kvies žaisti ir drauge ieškoti atsakymų, bet ir pristatys vykdyto projekto „Savireguliacijos įgūdžių vystymas žaidybinėje veikloje“ rezultatus. Laukiami ir mažieji tyrėjai – vaikai!
„Tyrėjų naktis“ – išskirtinis renginys, kurio metu daugelis Europos mokslo ir tyrimų laboratorijų atveria duris, pabendrauti su visuomene išeina mokslininkai ir tyrėjai, paprastai dirbantys uždarose laboratorijose ir mokslo centruose. Pirmą kartą „Tyrėjų naktis“ surengta 2005 m. Europos Komisijos iniciatyva, siekiant didesnio mokslininkų pripažinimo visuomenėje, sudarant galimybę su jų darbais ir pasiekimais susipažinti iš arčiau. Per dešimtmetį išaugusi ir vis daugiau lankytojų pritraukianti „Tyrėjų naktis“ vyksta daugiau nei 300 miestų 30 Europos šalių.
"Tyrėjų nakties" renginio organizatoriams pravartu žinoti, kad ne tiktai KLIMATAS kinta, bet kinta ir DANGUS! Jeigu erų sandūroje žvaigždės ryškiai spindėjo danguje ir beveik 1000 metų viešpatavo vienas Mėnulis, anot šaltinių – "žvaigždės buvo nukritusios ant žemės", tai mūsų laikais jos spindi vis silpniau, o po 500 metų jų visiškai nesimatys. Tai vyksta todėl, kad erų sandūroje mūsų šiaurinis ašigalis buvo visiškai nusigręžęs nuo Saulės, o nuo erū sandūros jis palaipsniui pradėjo gręžtis į Saulę ir gręžiasi į ją toliai. Šis geofizinis procesas tęsis iki mūsų tūkstantmečio pabaigos! Nuo maždaug 500-jų metų dabartiniame šiauriniame Žemės pusrutulyje 1000 metų "viešpataus jau viena Saulė!.