Už maždaug 100 km nuo Novosibirsko esančio Ordinsko rajono Vogaicevo kaimo Kosmonautų g. 5a su žmona gyvenantį Andrejų Krivoručenką Energetikų dienos pavakare išgąsdino smarkus jų namą sudrebinęs trenksmas. Laukan išėjęs namo šeimininkas apstulbo pamatęs, jog jo namo stoge žioji maždaug 2 metrų pločio skylė, o viduje – maždaug 5 kg svorio metalinė skeveldra. Paaiškėjo, jog tai – naujausio iš nukritusių Rusijos palydovų („Meridian“) titaninė nuolauža.
Priminsime, jog prieš pat Kalėdų šventes, gruodžio 23 d. Sibire nukrito iš Plesecko kosmodromo 16:08 Maskvos laiku pakilusi, tačiau į reikiamą orbitą ryšių palydovo „Meridian“ iškelti nesugebėjusi raketa „Sojuz“.
Po pramuštu stogu buvo rastas 50 centimetrų skersmens rutulys. „Kai po namą sudrebinusio smarkaus trenksmo užlipau į pastogę, negalėjau susigaudyti, kas nutiko, – Rusijos valstybinei televizijai pasakojo Kosmonautų g. 5a šeimininkas A. Krivoručenka. – Po to pamačiau didžiulę skylę stoge ir ant perdangos besivoliojantį metalinį objektą.“
Apie nukentėjusiuosius nepranešama. Radiaciniai matavimai parodė, jog radioaktyvios spinduliuotės normos įvykio vietoje nepažeistos. Ordinsko seniūnas Pavelas Ivarovskis agentūrai „Interfax“ pranešė, jog įvykio vietą apžiūrėjo ir nuolaužos padarytą žalą, kuri, kaip žadama, bus atlyginta, įvertino specialistai.
Vėlyvą pavakarę Ordinsko gatvelėmis vaikštinėję praeiviai pasakoja matę danguje išvydę ryškiai švytintį rutulį, o vienas iš praeivių tvirtina rutulį spėjęs nufotografuoti.
„Meridian“ nuolaužų aptikta dar trijuose Novosibirsko srities kaimeliuose. Pranešama, kad nuolaužos cheminio ar radiacinio pavojau nekelia.
Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ pranešė, jog palydovas nukrito dėl gedimo trečioje raketos „Sojuz“ pakopoje. Agentūros vadovas Vladimiras Popovkinas pripažino, jog dar viena katastrofa liudija apie Rusijos kosminę pramonę ištikusią krizę.
„Tai – labai nemalonu, – kalbėjo V. Popovkinas. – Manau, jog po šio įvykio bus padarytos rimtos organizacinės išvados, kurios lies ir mane patį.“
„Roskosmos“ vadovas dėl pastaruoju metu Rusijos kosmoso pramonę persekiojančių nesėkmių kaltino specialistų stoką, jaučiamą nuo pat Tarybų Sąjungos suirimo.
„Pagrindinė problema – personalo stoka. Žmonės palieka kosmoso pramonę, tačiau naujų į ją neįsilieja. Mums teks rasti išeitį iš šios situacijos. Ketiname dėmesį koncentruoti į jaunus žmones“, – sakė V.Popovkinas.
httpv://youtu.be/CIkizsWAAdc
httpv://youtu.be/QRY8hW2ya7E
Parengė Saulius Žukauskas,
sauliuszukauskas01@gmail.com
1985 metų rugsėjį man teko dirbti archeologinėje ekspedicijoje Uzbekijoje, Kizylkumų dykumoje II a. pilies Toprak-Kala kasinėjime. Vieną vakarą, 23 val. jau visiškai sutemus, teko matyti kylant raketą. Matėsi kaip ir pirmoje nuotraukoje panašus vaizdas. Tik čia dangus dar nevisiškai tamsus, o mano matyta raketa kilo energingiau, tiesia trajektorija iki 45 laipsnių į horizontą. Po to atsiskyrus tikriausiai pirmajai pakopai nuo atsiskyrimo taško pradėjo plisti sidabrinės spalvos rūkas, kol jo vienas kraštas pasiekė horizontą, o kitas zenitą. Tas rūko debesys buvo besiplečiančio skritulio formos. Skrituliui pasiekus horizontą ir zenitą jis nustojo plėstis ir per kokią 15 minučių tolygiai silpnėjant švytėjimui išnyko. Man iki šiol liko mįslė kas galėjo suformuoti tokį milžinišką rūko debesį. Aš tik galiu spėlioti, kad raketai viršijus garso greitį galėjo susiformuoti į sprogimą panaši garso banga, kurios vibracija galėjo sudaryti sąlygas vandens garų kondensacijai atmosferoje. Iki kosmodromo buvo keli šimtai kilometrų.
Aš irgi, ar tik ne tais pačiais metais, rudenį būdamas mokslinėje konferencijoje netoli Vyborgo prie Rusijos ir Suomijos valstybinės sienos, taip pat vakare, mačiau panašų reiškinį. Mums, būreliui konferencijos dalyvių išėjusių pasivaikščioti stebint dangų, netoliese iš trobos išėjusi karvių girdyti moteris pažiūrėjusi į mus po to į dangų, mostelėjo ranka ir tarusi „opiat’ eti letajuščije tarelki“ („ir vėl tos skraidančios lėkštės“) nuėjo pas savo karves…
Įspūdingai atrodo tas geometrinių formų debesėlis.
Įdomu, kad dar ne taip ir seniai, po keletos JAV nesėkmių pasigirsdavo, kad “SOJUZ” nešėja patikimiausia. Dabar matyt jau bus kitokios nuomonės 🙂
Amerikonai nutraukė šatlų skrydžius. Taip, kad nėra iš ko rinktis. Nebent kinai tuoj pradės madas diktuoti.