Teismas: Lecho Kačinskio vardas vienai iš Vilniaus gatvių suteiktas neteisėtai (video) (5)

l-kacinskio-gatve-vilniuje-alkas-lt-nuotr

Alkas.lt nuotr.

Lapkričio 19 d. Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) priėmė nutartį, kad  Lecho Kačinskio vardas vienai iš Vilniaus gatvių suteiktas neteisėtai ir panaikino Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2018-02-07 sprendimą „Nr.1-1348 dėl „Dėl Lecho Kačynskio vardo suteikimo gatvei ir jos ribų“.

Šis sprendimas buvo priimtas po beveik po 3-jų metų bylinėjimosi kuomet VAAT iš naujo išnagrinėjo „Vilnijos“ draugijos, „Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos“, Lietuvos pensininkų sąjūdžio ir visuomenininkų Leono Kerosieriaus bei Eglės Mirončikienė skundą.

Minėtėji pareiškėjai gindami viešąjį interesą į Vilniaus apygardos teismą kreipėsi 2018 kovo 6 d. prašydami panaikinti 2018 vasario 7 d. Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimą Nr. 1-1348 Dėl Lecho Kačynskio vardo suteikimo gatvei ir jos ribų. Taip pat prašė kreiptis į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą dėl Lenko kortos atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai vertinimo.

Pareiškėjų vertinimu, gatvės pavadinimas L. Kačinskio vardu kursto tautinę nesantaiką, nes jo vardas siejamas su Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA-KŠS), kurios viena iš pagrindinių veiklos sričių yra Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos statuso menkinimas, Lietuvos asmenvardžių, vietovardžių, viešųjų užrašų nevalstybine kalba, dvikalbystės Vilniaus apskrityje įteisinimas, lietuvių istorinės atminties niekinimas. Partijos lyderiai šmeižia Lietuvą, jos vadovus, atvirai demonstruoja lojalumą kitai valstybei bei priešina Lietuvos piliečius tautiniu ir kalbiniu pagrindu.

Pareiškėjai nurodė, kad L. Kačinskis Lietuvoje yra žinomas kaip Lietuvai nenaudingos Lenkų kortos iniciatorius. Pasak jų, tai yra vienašališkas ir nediskretiškas Lenkijos veiksmas. Pareiškėjai teigė, kad Lietuvos interesų požiūriu, tokie veiksmai laikytini tam tikro nelojalumo valstybei išraiška, o Lenko kortą vertintino kaip įsipareigojimą užsienio valstybei galimai prieštaraujantį Lietuvos Respublikos Konstitucijai.

„L. Kačinskis buvo nuoseklus J. Pilsudskio idėjų tęsėjas, rėmė Lietuvoje veikiančias organizacijas, kurios rūpinasi šio lietuvių tautos priešo atminimo įamžinimu, stato paminklus lietuvius žudžiusios Armijos Krajovos kariams, švenčia Vilniaus užgrobimo metines. Be to, miesto tarybos sprendimas priimtas pažeidžiant Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo nuostatas. Iš viešai pateiktos informacijos žinoma, kad 2008 m. pats L. Kačinskis įteikė lenko kortas per 70 asmenų, tarp jų ir LLRA-KŠS vadovui V. Tomaševskiui bei kitiems šios partijos nariams, kurie aktyviai  proteguoja L. Kačinskio vardo įamžinimą. Lenko korta suteikia jo turėtojui daug politinių, socialinių, ekonominių ir kultūrinių teisių, todėl Vilniaus miesto tarybos nariai, priklausantys LLRA-KŠS frakcijai, taip pat turintys Lenko kortą, nuo balsavimo šiuo klausimu privalėjo nusišalinti“, – rašoma visuomenininkų po teismo sprendimo išplatintame pranešime.

Eglė Mirončikienė | Alkas.lt, N. Balčiūnienės nuotr.

Eglė Mirončikienė | Alkas.lt, N. Balčiūnienės nuotr.

„Sprendimas dėl L. Kačinskio gatvės priimtas, pažeidžiant Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento reikalavimus. Jis buvo priimtas skubos tvarka, nepasitarus su visuomene, vietos bendruomenėmis, neatsižvelgus į Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijos viešą raginimą neskubėti įamžinti L. Kačinskio atminimo“, – Alkas.lt sakė viena iš paraiškovių, visuomenininkė E. Mirončikienė.

2018 spalio 19 d. VAAT pareiškėjų skundą buvo atmetęs ir nusprendęs, kad pareiškėjai neturi teisės skųsti Vilniaus m. savivaldybės tarybos sprendimo, nes neturi materialinio suinteresuotumo, o ginti viešojo intereso taip pat neturi teisės.

Tačiau „Vilnijos” draugija, „Lietuvių tautinio jaunimo sąjunga“, „Lietuvos pensininkų sąjūdis“, Leonas Kerosierius ir Eglė Mirončikienė apskundė tą sprendimą ir 2020 gegužės 20 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) priėmė nutartį grąžinti bylą nagrinėti iš naujo. LVAT nurodė, kad „tautiniai, patriotiniai jausmai ir draudimas kurstyti nesantaiką yra Konstitucijos saugomos vertybės, todėl teismas privalėjo ištirti, ar gatvės pavadinimas L. Kačinskio vardu pažeidė šias vertybes ir įstatymų saugomą interesą“.

Pagaliau šių metų lapkričio 19 d., po beveik 3 metų bylinėjimosi Vilniaus apygardos administracinis teismas iš naujo išnagrinėjęs šį skundą jį patenkino.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

5 komentarai

 1. Vilnietis:

  Ačiū tiems, kurie drąsiai, kantriai gynėte teismuose tautinį orumą. Pagarba Jums visiems, ypač mielai Eglei, Kazimierui, Leonui.

 2. Žemyna:

  Žemai lenkiuosi ir dėkoju pasišventusiems ginti Tiesą ir Lietuvos orumą.

 3. Pajūrietis:

  Pilietinės visuomenės stiprėjimas kelia tiesioginę grėsmę tiems, kas nekenčia Lietuvos, niekina jos istoriją, lietuvių kalbą, mūsų tikėjimą.

 4. Žodžio laisvė...:

  Kaip manote,kokį priimtų sprendimą dėl pastatyto Zalave Švenčionių rajone Juzefui Pilsudskiui ir jo broliui paminklą?Gal derėtų ir dėl to kreiptis į teismus?

 5. Povilas:

  Vatnininis gaivalas vėl bando su kaimynais supjūdyt. Maskvos klaupčiukai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: