Vilniuje vyks II-oji Alberto Kojalavičiaus-Vijūko mokslinė konferencija (0)

A. Kojalavičiaus-Vijūko konferencija | Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos nuotr.

A. Kojalavičiaus-Vijūko konferencija | Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos nuotr.

Lapkričio 26 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyks II-oji Alberto Kojalavičiaus-Vijūko mokslinė konferencija, skirta genealogijai ir heraldikai. Vienas iš konferencijos bruožų – LDK didikų Tiškevičių giminė. Renginyje dalyvaus ir pranešimus skaitys žinomi Lietuvos istorikai, genealogijos bei heraldikos tyrėjai ir žinovai. Konferencijoje bus įteiktas kasmetinis A. Kojalavičiaus-Vijūko vardo medalis.

„Skatiname žmones domėtis ne tik savo giminės istorija, bet ir puoselėti istorinę atmintį, ilgaamžes vertybes bei vietinį savitumą, geriau susipažinti su mūsų kultūros paveldu. Todėl šių metų konferencijoje bus kalbama ne tik apie genealoginius tyrimus, heraldikos

istoriją ir subtilybes, bet taip pat speciali sesija bus skirta LDK didikų Tiškevičių giminei, jos įvairiapusei veiklai ir palikimui“, – sako vienas iš renginio rengėjų, Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos vadovas Remigijus Bimba.

Konferencijoje prof. Limbertas Klimka supažindins su garsaus XIX a. Lietuvos keliautojo Igno Žiogelio genealogija, doc. Raimundas Baltėnas skaitys pranešimą apie garsią Harabudų giminę ir jų vaidmenį LDK istorijoje, prof. habil. dr. Vaidutis Kučinskas pristatys pranešimą apie genominį požiūrį į genealogiją, LGHD narys Vytenis Bagdonas supažindins su autosominių tyrimų bruožais ir galimybėmis rasti genealoginio medžio nežinomuosius genetinių tyrimų pagalba.

Heraldikos sesijoje dr. Gabrielė Jasiūnienė kalbės apie bajorų heraldikos šaltinius ir jų svarbą Lietuvos muziejuose, prof. Emeritas Stanislovas Sajauskas apžvelgs numizmatikos ir heraldikos tyrimų ypatumus nuo 1970 m. iki šių dienų.

 A. Kojalavičiaus-Vijūko konferencija | Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos nuotr.

A. Kojalavičiaus-Vijūko konferencija | Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos nuotr.

Sesijoje, skirtoje LDK didikams Tiškevičiams, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus Taikomosios dailės skyriaus vadovė dr. Aldona Snitkuvienė supažindins su Mykolo Tiškevičiaus Egipto senienų rinkiniu. Biržų krašto muziejaus „Sėla“ Istorinių tyrimų skyriaus muziejininkė Violeta Paunksnytė-Gailiūnienė kalbės apie Biržų kraštą Jono Konstantino Tiškevičiaus laikais, Kretingos muziejaus direktorės pavaduotojas muziejininkystei, istorikas Julius Kanarskas pristatys grafų Tiškevičių šakas ir šaknis. Kelių knygų apie Tiškevičius autorė Liliana Narkovič konferencijoje skaitys panešimą apie Lentvario Tiškevičių veiklą meno rinkinių srityje.

Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija, minėdama Alberto Kojalavičiaus-Vijūko (1609–1677 m.) 410-ąsias gimimo metines, yra įsteigusi kasmetinį A. Kojalavičiaus-Vijūko apdovanojimą, kuris yra skiriamas už Lietuvos istorijos ir jos pagalbinių disciplinų – genealogijos, heraldikos, veksilologijos ir kitų – plėtojimą, puoselėjimą, tyrinėjimą, paveldo apsaugą, sklaidą, inovacinę, kūrybinę, edukacinę ir mokslinę tiriamąją veiklą.

Kojalavičius-Vijūkas buvo žymus XVII a. lietuvis, visapusiško renesansinio išsilavinimo žmogus, tikras švietėjiškos epochos Lietuvoje didvyris, nuveikęs reikšmingus darbus mūsų šalies istorijai. Jis buvo jėzuitų kunigas, mokytojas, kūrėjas ir istorikas, keletą metų dirbęs Vilniaus universiteto rektoriumi. Puikiai kalbėjo ir poetiškai rašė lotynų kalba. Svarbiausias veikalas – pirmoji spausdinta Lietuvos istorija.

Pirmoji Alberto Kojalavičiaus-Vijūko mokslinė konferencija įvyko 2019 m. Pirmuoju A. Kojalavičiaus-Vijūko vardo medaliu ir apdovanojimu buvo apdovanotas Lietuvos heraldikos tėvu vadinamas, istorikas doc. dr. Edmundas Rimša.

Konferencijoje veiks paroda „Juozapo Tiškevičiaus šeima ir jos pėdsakai Lietuvoje“, kuri buvo pristatyta Kretingos muziejaus 85-mečio ir grafo Juozapo Tiškevičiaus 185-osios gimimo metinėms – skirtame renginyje Kretingos muziejuje. Renginyje taip pat bus įteikti herbų liudijimai naujai įsteigtų asmeninių herbų steigėjams ir kilmės liudijimai kilmingųjų palikuonims.

Konferenciją rengia Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija su partneriais. Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugija buvo įkurta 2006 m. Nuo 2019 m. tapo Tarptautinės genealogijos ir heraldikos konfederacijos (CIGH – Confédération Internationale de Généalogie et d’Héraldique) nare, kuri vienija virš 70 narių iš daugiau nei 40 valstybių.

Renginys nemokamas, tačiau būtinas išankstinis užsirašymas. Keičiantis COVID-19 epidemiologinei padėčiai šalyje, renginio detalės gali būti keičiamos.

AKV vardo medalis | Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos nuotr.

AKV vardo medalis | Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos nuotr.

Daugiau žinių apie renginį: www.genealogija.org ir https://www.facebook.com/GenealogijaHeraldika.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: