Literatūros šventė „Vilniaus lapai“ šiemet praplės literatūros ribas (0)

Literatūros šventė „Vilniaus lapai“ šiemet praplės literatūros ribas | Rengėjų nuotr.

Literatūros šventė „Vilniaus lapai“ šiemet praplės literatūros ribas | Rengėjų nuotr.

Lapkričio 13–15 d. literatūros šventė „Vilniaus lapai“ penktą kartą pakvies skaitytojus susitikti su įdomiausiais ir garsiausiais Lietuvos bei užsienio rašytojais ir kitų sričių menininkais. Šių metų šventės tema – ribos: literatūros gerbėjai turės progą išvysti, kaip literatūra peržengia jai būdingas ribas ir dera su vaizdo, muzikos, teatro ir kitais menais, net įžengia į garsiąją pramogų klubų kultūrą.

„Šiemet ribų tema vyrauja visoje mūsų programoje – dalyvaujantys literatūros ir kitų menų autoriai tikrina ir kalba apie praplečiamas, įveikiamas ribas, kurios nustatomos žanrams. Mūsų šių metų svečiai neigia žanrų, nuostatų, subkultūrų ribas ir bando perkelti literatūros riboženklius į platesnes

teritorijas. Be to, šių metų šventė vyksta su apribojimais dėl COVID-19 – mes esame pasirengę įvairiems scenarijams: žadame šventę rengti ir gyvai, ir virtualiai – tai taip pat šventės ribų išplėtimas“, – sako šventės sumanytoja ir vadovė Rūta Kačkutė.

Šventę pradės vakaras su rašytoju Rimantu Kmita – literatūros kritiku, humanitarinių mokslų daktaru, poetu ir prozininku. Jo romanas „Pietinia kronikas“ (Tyto alba, 2016), parašytas šiaulietiška šnekta, susilaukė neįtikėtino žinomumo tarp skaitytojų. Romanas išverstas į vokiečių ir ukrainiečių kalbas, šiuo metu pagal jį režisierė Eglė Vertelytė kuria kino filmą. Šį rudenį R. Kmita skaitytojams pristato naujausią savo romaną „Remyga“ (Tyto alba, 2020), kurio veiksmo vieta – tie patys rašytojo gimtieji Šiauliai, tačiau šįkart autorius kviečia nusikelti į kiek ankstesnį laikotarpį, 1988-1993 metus.

Lapkričio 13 d., penktadienį, bare „Kas Kas“ šventės vakarą pratęs Aldonos Vilutytės suburtas dešimtasis „Literariumas“. Tai renginys, kuriame susitinka aktorių ir poetų duetai: Marius Povilas Elijas Martynenko ir Aušra Giedraitytė; Mindaugas Nastaravičius ir Karolis Kasparevičius; Lina Buividavičiūtė ir Gabrielė Ladygaitė; Balys Ivanauskas ir Artūras Dubaka (Teatras P). Gros improvizacinės muzikos trio: Paulius Vaškas (gitara), Gediminas Stepanavičius (kontrabosas), Kazimieras Jušinskas (saksofonai). Šis renginys, kaip visuomet, vyks nemokamai.

Šeštadienį, lapkričio 14 d., įvyks susitikimas „Autofikcijos: pokalbis su fotomenininke Violeta Bubelyte ir rašytoja Virginija Kulvinskaite“. Aktas V. Bubelytę domino nuo pat jaunystės sovietmetyje, kuomet bet koks nuogumo ar erotikos diskursas buvo nepriimtinas net mene. Autorė drąsiai peržengė tradicinio požiūrio į moters kūną ribas. Šiandien jos kūriniai saugomi Lietuvos dailės muziejuje, Nacionalinėje bibliotekoje Paryžiuje, privačiuose rinkiniuose Lietuvoje ir užsienyje. Fotomenininkę kalbinsianti V. Kulvinskaitė (Cibarauskė) ilgą laiką geriau buvo žinoma kaip literatūros kritikė, poetė, tačiau, pasirodžius pirmajam jos romanui „Kai aš buvau malalietka“ (Kitos knygos, 2019), išgarsėjo kaip prozos autorė.

Šeštadienio vakarą, lapkričio 14 d., šventėje „Vilniaus lapai“ dalyvaus prancūzų rašytojas Matijas Enardas (Mathias Énard). Jis gyvai į renginį Vilniuje atvykti negalės, tačiau Dalius Jonkus autorių kalbins nuotoliniu būdu. M. Enardas yra vienas garsiausių šiuolaikinių prancūzų rašytojų, lietuvių skaitytojams pažįstamas iš knygos „Kompasas“ (Baltos lankos, 2019). Romanas buvo apdovanotas „Goncourt“ apdovanojimu (2015) ir pasiūlytas „Man Booker International“ apdovanojimui (2017). M. Enardas studijavo persų ir arabų kalbas, ilgai gyveno Artimuosiuose Rytuose. Gaivališkas, karčiai saldaus humoro ir meilės ilgesio perlietas, kvapą atimančio proto lydimas „Kompasas“ – tai kelionė po praėjusias epochas, kvietimas save suvokti per kitą: nuolat ieškoti santykio tarp Rytų ir Vakarų, vakardienos ir rytdienos, tirpdyti ribas tarp šalių, kalbų, kultūrų ir laikmečių.

Vėlyvą šeštadienio vakarą literatūros ir žinomos šiuolaikinės klubų kultūros ribas peržengiantis Tomas Ramanauskas pakvies į literatūrinius šokius „Menų spaustuvėje“. Lietuvos reklamos kūrėjas, verslininkas, kūrybingumo dėstytojas, leidėjas, renginių rengėjas, didžėjus, rašytojas ir režisierius pasivadinęs DJ Miss America, rengia vakarą „Literatūra kūnui, arba Neliteratūrinė diskoteka“.

Pastaruoju metu DJ Miss America pasirodo itin retai: vienas šiemet dar negrojo. Pats T. Ramanauskas sako, kad „Vilniaus lapuose“ sutiko dalyvauti dėl noro įsitikinti, kad knygų dievintojai gali ne tik linksėti, bet ir judėti pagal muziką.

Sekmadienį, lapkričio 15 d., šventę vainikuos vakaras su Alvydu Šlepiku. Literatūriniame susitikime, be rašytojo, dalyvaus trimitininkas Linas Rupšlaukis, renginį ves aktorius Andrius Bialobžeskis. A. Šlepikas – rašytojas, poetas, scenarijų autorius ir režisierius. Jo romanas „Mano vardas – Marytė“ buvo įtrauktas į „The Times“ sudarytą geriausiųjų 2019 m. knygų sąrašą, ji taip pat buvo paskelbta geriausiu mėnesio istoriniu romanu Jungtinėje Karalystėje.

Naujausioje A. Šlepiko poezijos rinktinėje „Mano tėvas žūsta“ (2019) skelbiami tiek nauji, tiek iš ankstesnių rinkinių bei rinktinių atrinkti autoriaus tekstai. Už šią knygą autoriui ką tik įteiktas Jotvingių apdovanojimas. Jo eilėraščiai ir trumpoji proza skelbti užsienio antologijose, almanachuose ir periodinėje spaudoje.

Šventės „Vilniaus lapai“ renginiai lauks literatūros skaitytojų ir gyvai „Menų spaustuvėje“, ir virtualiai. Neturintieji galimybės ateiti į renginius, galės juos stebėti internetu – šventės rengėjai rengs tiesiogines literatūrinių susitikimų transliacijas.

Programa čia: https://www.vilniauslapai.lt/programa.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Menas, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: