Nobelio apdovanojimo laimėtojai, rašytojai Svetlanai Aleksijevič – VDU Garbės daktaro vardas (1)

 Svetlana Aleksijevič | Reuters nuotr.

Svetlana Aleksijevič | Reuters nuotr.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Senatas Nobelio literatūros apdovanojimo laimėtojai Svetlanai Aleksijevič suteikė garbės daktaro vardą VDU Humanitarinių mokslų srityje.

Universiteto rektoriaus prof. Juozo Augučio teigimu, VDU savo tapatybę visuomet kūrė demokratijos, žmogaus ir pilietinių teisių bei laisvių fone. „Šios vertybės yra neatsiejama akademinės bendruomenės gyvenimo dalis ne tik vykdant mokslines veiklas ar studijas, bet ir aktyviai dalyvaujant valstybės, regiono ir pasaulio politinių, kultūrinių įvykių aptarime, įsijungiant į tarptautinių organizacijų veiklas bei ginant laisvę, teisingumą ir nepriklausomybę – idealus, kurių žmonija pasiekė

dar prieš tūkstantį metų, įkūrusi pirmąjį universitetą ir išmokusi gyventi kaip bendrija“, – tikina J. Augutis ir papildo, kad visos šios vertybės be galo artimos ir Svetlanai Aleksijevič, už kurias ji kovoja savo „aštria plunksna“.

Svetlana Aleksijevič – baltarusių rašytoja, žurnalistė, scenaristė, kuriai 2015 m. buvo suteiktas Nobelio literatūros apdovanojimas. Ji tapo 14 rašytoja moterimi ir pirmąja baltarusių rašytoja, gavusia šį apdovanojimą. Kaip teigiama Švedijos akademijos, skiriančios šį garbingą apdovanojimą, pristatyme, „S. Aleksijevič laimėtoja tapo jos polifoninės prozos dėka, kuri tapo paminklu kančiai bei mūsų laiko didvyriškumui“. Tarp garsiausių rašytojos kūrinių – dokumentinės prozos knygos „Karo veidas nemoteriškas“, „Cinko berniukai“ bei „Černobylio malda“. Pasitelkiant kai kuriuos pastarosios knygos vingius, buvo sukurtas garsus HBO mini serialas „Černobylis“.

„Mūsų universitetas džiaugiasi ir didžiuojasi, kad gerbiama rašytoja Svetlana Aleksijevič priima VDU Daktaro regalijas ir žada atvykti į Lietuvą susitikti su bendruomene, kai tik leis galimybės. Šis doctor honoris causa vardas rašytojai skiriamas už indėlį dokumentinės grožinės literatūros, demokratijos ir žmogaus teisių stiprinimo srityse, išsaugojant žmonių istorinę ir daugiabalsę atmintį bei reikšmingas pastangas ginant laisvės ir teisingumo vertybes“, – teigia VDU rektorius.

Pati Svetlana Aleksijevič siunčia linkėjimus lietuviams, su kuriais ji nekantrauja susitikti gyvai, ir prisipažįsta, kad jos pasaulyje ypatingą reikšmę ir galią turi žodžiai: „Mieli draugai, bendraminčiai, ačiū už man parodytą garbę. Kartais mane vadina katastrofų rašytoja, bet aš jaučiuosi kitaip Žodžio pasaulyje, jaučiuosi kaip žmogaus dvasios rinkėjas. Vaikystę ir paauglystę praleidau Baltarusijos kaime ir visą gyvenimą prisiminiau savo nutirpusią širdį paprastos valstietės, atradusios savuosius žodžius kalbėtis su Dievu, istorijos akivaizdoje. Tie žodžiai buvo tokie ryškūs, turėjo tokią jėgą, kurios dabar visada ieškau tikrame gyvenime, paslaptyje, kuri saugoma, gyvena kiekviename iš mūsų. Taip gimė sumanymas sukurti romanus iš gyvų balsų, iš to, kaip kiekvienas iš mūsų įgyja žmogų savyje. Mūsų laikais, susidūrus su naujais išbandymais – naujais pasikeitimais ir kosminiais tekstais, kuriuos rašo paslaptingasis Covid, džiaugiuosi būdama su Jumis ir ieškodama žmogaus žmoguje“, – sako rašytoja S. Aleksijevič.

VDU garbės daktarų gretose (http://inx.lv/R7i3) jau yra Nobelio literatūros apdovanojimo laimėtojas Česlovas Milošas, rašytojas Tomas Venclova, avangardinio kino kūrėjas Jonas Mekas, sociologas, mąstytojas ir profesorius Zygmuntas Baumanas, Jeilio universiteto (JAV) prezidentas Peteris Salovėjus (Peter Salovey), antropologė ir gamtosaugininkė prof. Birutė Galdikas, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Banas Kimūnas (Ban Ki-moon), prezidentai Valdas Adamkus (Lietuvos Respublika), Michaelis D. Higinsas (Michael D. Higgins) (Airija), Bronislovas Komorovskis (Bronisław Komorowski) (Lenkijos Respublika), Vaira Vike Freiberga (Latvijos Respublika).

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: