Baltarusijos demokratinei opozicijai paskirtas EP Sacharovo apdovanojimas (1)

Baltarusijos demokratinei opozicijai paskirtas EP Sacharovo apdovanojimas | europa.eu nuotr.

Baltarusijos demokratinei opozicijai paskirtas EP Sacharovo apdovanojimas | europa.eu nuotr.

Spalio 22 d. Europos Parlamento (EP) Pirmininkų sueiga nutarė skirti šių metų Sacharovo apdovanojimą už minties laisvę Baltarusijos demokratinei opozicijai. Apdovanojimas bus įteiktas gruodžio 16 d.

Paskelbdamas nugalėtoją, EP pirmininkas Davidas Sasolis (David Sassoli) pareiškė: „Sveikinu Baltarusijos demokratinės opozicijos drąsą, atkaklumą ir ryžtą. Jie stiprūs ir vieningi kovodami su daug stipresniu priešininku. Jų pusėje yra tai, ko žiauri jėga negali įveikti – tiesa. Noriu pasakyti jums, mieli laimėtojai: likite stiprūs ir nepasiduokite. Žinokite, kad mes esame su jumis.“

Baltarusijos demokratinei opozicijai atstovauja Koordinavimo taryba – narsių žinomų šalies visuomenės veikėjų iniciatyva. Baltarusija krečiama politinės krizės nuo rugpjūčio 9 d. surengtų ginčijamų prezidento rinkimų, po kurių kilo protestai prieš Aliaksandro Lukašenkos režimą, o valdžia ėmė žiauriai susidoroti su protestuotojais.

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė patarimus ES Tarybai dėl atnaujintų ES ir Baltarusijos santykių, kuriuos parengė europarlamentaras Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą). Parlamentas tvirtai remia ES ir jos valstybių sprendimą nebelaikyti A. Lukašenkos teisėtu Baltarusijos prezidentu ir ragina jį taikiai atsistatydinti.

Kiti šių metų pretendentai į Sacharovo apdovanojimą buvo Hondūro aplinkosaugos aktyvistai bei Mosulo (Irakas) arkivyskupas monsinjoras Nadžibas Michaelis (Nadžib Michael). Paskelbdamas laimėtoją, EP pirmininkas D. Sasolis pasmerkė vieno iš kandidatų, Hondūro aplinkosaugos aktyvisto Arnoldo Džoakino Morazano Erazo (Arnold Joaquín Morazán Erazo) nužudymą. Parlamento vadovas pareikalavo nedelsiant atlikti nepriklausomą šio nusikaltimo tyrimą ir patraukti atsakomybėn atsakingus asmenis.

Garbingą Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą apdovanojimą už minties laisvę Europos Parlamentas skiria kasmet. Jis buvo įsteigtas 1988-aisiais siekiant pagerbti asmenis ir organizacijas, ginančias žmogaus teises. Laimėtojus išrenka EP pirmininkas ir politinių partijų lyderiai (Pirmininkų sueiga). Apdovanojimo dydis – 50 tūkst. eurų. 2019 m. Sacharovo apdovanojimas skirtas Kinijoje kalinamam uigūrų aktyvistui Ilhamui Tohičiui (Ilham Tohti).

Spalio 28 d. 14 val. Lietuvos laiku rengiama nuotolinė EP pranešėjo dėl Baltarusijos Petro Auštrevičiaus, taip pat EP narių Andriaus Kubiliaus, Sandros Kalnietės (Latvija) ir Sveno Mikserio (Sven Mikser) (Estija) spaudos konferencija apie ES politiką Baltarusijos atžvilgiu ir šių metų Sacharovo apdovanojimą.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: