„Žalios Lietuvos“ pokalbyje – apie transporto taršos mažinimą (0)

Hibridinis autobusas | kaunas.lt nuotr.

Hibridinis autobusas | kaunas.lt nuotr.

Spalio 22 d. Prezidentura nuotoliniu būdu surengė šalies vadovo Gitano Nausėdos sumanytą  pokalbį „Žalia Lietuva“, kuriame kartu su daugiau kaip 20-ties organizacijų ir įmonių atstovais buvo aptarta, kaip Lietuvoje pertvarkyti eismą siekiant Europos žaliojo kurso tikslų ir įgyvendinant Europos Sąjungos ir Lietuvos bendrą siekį iki 2050 m. pereiti prie gamtai nekenksmingos ekonomikos.

Pokalbyje dalyvavusios privataus verslo ir valstybės valdomos įmonės, verslo asociacijos ir valstybės įstaigos buvo kviečiamos dalytis gerąja patirtimi ir pasiekimais, taip pat jos pristatė ateities ketinimus, kurie prisidėtų prie pagrindinių „Žalios Lietuvos“ sumanymo tikslų. Europos žaliasis kursas ir su juo susiję veiksmai dėl mobilumo neabejotinai palies transporto, kaip vieno iš labiausiai prisidedančių prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų, politiką. Europos žaliąjį kursą palaiko 20212027 m. ES parama ir Gaivinimo bei prisitaikymo fondas.

Pokalbyje dėl transporto taršos mažinimo dalyviai aptarė, kaip Lietuvoje naudojamas transportas bus keičiamas gamtai nekenksmingais degalais varomomis priemonėmis – elektromobiliais ir elektrobusais, suskystintų gamtinių dujų ir suslėgtų gamtinių dujų naudojimu krovininiame ir viešajame transporte, taip pat kiti alternatyvūs degalai, tokie kaip vandenilis ir biometanas, kurių naudojimo eksperimentai vykdomi Lietuvoje. Pabrėžta ir alternatyvių automobilių keliams transporto rūšių – geležinkelių ir kitų judėjimo būdų skatinimo svarba.

Pokalbyje pristatyti didžiųjų Lietuvos miestų transporto žalinimo sumanymai, besiremiantys darnaus judumo planais, klaipėdiečių sukurti ir mieste pagaminti bei Klaipėdoje viešojo transporto keleivius vežantys elektriniai autobusai „Dancer“. Ne viena šalies savivaldybė už ES lėšas perka alternatyviais degalais varomus autobusus. Diskusijoje buvo identifikuotas poreikis keisti visuomenės požiūrį į transporto taršą.

Viena iš svarbių žaliojo perėjimo transporte sudedamųjų dalių – skaitmenizacija. Diskusijos dalyviai pasidalijo konkrečiais projektais, kurie tiesiogiai prisideda prie nereikalingo transporto mažinimo ir geresnio judumo planavimo. Transporto, eismo, judėjimo duomenys taps integralia žaliojo transporto politikos dalimi. Duomenys įgalins ne tik priimti pasvertus sprendimus, bet ir atvers visą ekosistemą naujiems verslams ir verslo bei paslaugų procesų optimizavimui kurti.

Pokalbis surengtas įgyvendinant Prezidento 2019 m. rudenį paskelbtą „Žalios Lietuvos“ sumanymą. Ja siekiama paskatinti įvairias organizacijas prisiimti savanoriškus įsipareigojimus dėl švaresnės ir žalesnės Lietuvos ateities. Darni ir saugi aplinka, žalia ir tausojanti valstybė yra viena iš šalies vadovo gerovės valstybės vizijos krypčių.

 

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: