E. Eigirdas. Nepritarkime Lietuvos kapituliacijos prieš V. Putino energetinę invaziją paktui (13)

Eduardas Eigirdas | S. Paškevičiaus nuotr.

Eduardas Eigirdas | S. Paškevičiaus nuotr.

Šią savaitę Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatoriai (PSO) nacionaliniams reguliuotojams pateikė suderintą elektros pralaidumo skaičiavimo metodiką, kuri, pasak jų, leis užtikrinti solidarų elektros iš Astravo atominės elektrinės (AE) boikotą. Anot jų, dokumentas numato, kaip vyks prekyba su Rusija po to, kai Lietuva sustabdys elektros importą iš Baltarusijos, pradėjus veikti Astravo AE. Naujoji metodika numatys, kad elektros importas iš Rusijos į Latviją turės kilmės garantiją, įrodančią, jog ši pagaminta ne Baltarusijoje. „Litgrid“ pabrėžia, kad tik taip bus įgyvendintas Astravo elektros ribojimo planas, nes elektra iš Astravo AE į Lietuvą nepateks.

Manau, kad tai yra klastingas ir itin pavojingas melas. Juk svarbiausias Astravo AE gaminamos elektros perdavimo į Lietuvą ir ES ribojimo tikslas yra neleisti Baltarusijai ir Rusijai užsidirbti iš šios AE. Jei tai nebus daroma, tai paskatins naujų „Rosatom“ reaktorių statybą. To neturėtume daryti, nes Astravo AE kelią grėsmę Lietuvos valstybei ir jos žmonėms. Tuo labiau kad šią AE Vladimiras Putinas sąmoningai pastatė mūsų pasienyje, Baltarusijoje, kad apsunkintų baltarusių kelią į laisvę ir demokratinę ateitį, taip pat kad išnaudotų elektros prekybą ir savo koncernų, tokių kaip „Inter RAO“, Europoje plečiamą tinklą tam, kad stiprintų Rusijos įtaką. Manau, kad taip ne tik korumpuojama politika, žiniasklaida, verslas ir teisėtvarka, bet ir siekiama pagrindinio tikslo – padėti Rusijai užvaldyti Lietuvą bei kitas ES nares iš vidaus.

Turime padaryti viską, kad Lietuva ir ES savo vartotojų bei verslo pinigais nefinansuotų Astravo AE plėtros ir „Inter RAO“ invazijos. Pagal dabartinį susitarimą, Lietuva, Latvija ir Estija pirks elektrą iš Rusijos, o šiai tik reikės pateikti sertifikatus, kad tai Rusijoje pagaminta elektra, nors pati Rusija galės pirkti elektrą iš Astravo AE. Vadinasi, Rusija bus tik tarpininkė, kuri dokumentuose pakeis vieną elektros generavimo šaltinį iš Astravo kuriuo nors kitu. Teigs, kad pati suvartoja Astravo elektrą, o Lietuvai ir kitoms ES valstybėms parduoda pagamintą Rusijoje, gal net iš atsinaujinančių išteklių. Apie tai jau skelbia vos ne visa Lietuvos komercinė žiniasklaida, tiesiog paskendusi „Inter RAO“, kaip supergėrio ir žaliosios energetikos šaltinio, reklamose. Tai panašu į pasityčiojimą iš Lietuvos ir jos žmonių. Visų pirma, „Inter RAO“ sėdi toje pačioje V. Putino kišenėje, kaip ir Astravo monstrą statantis „Rosatom“. Antra, jei yra leidžiama Rusijai supirkti visą Astravo AE elektrą, o Lietuvai ir kitoms ES narėms tą patį kiekį parduoti kaip pagamintą Rusijoje, Kremlius Astrave galės pastatyti dar dešimt „Rosatom“ reaktorių.

Taigi, šio Baltijos šalių elektros PSO pateikto susitarimo plano vertinti kaip Astravo AE sulaikymo pakto tikrai negalima, nes iš tiesų tai yra Rusijos energetinės invazijos ir Astravo AE ekonominio naudingumo įteisinimo paktas, kurio Rusija visus pastaruosius metus siekė negailėdama nei jėgų, nei pinigų ir labai priartėjo, kad jo pasiektų.

Žinoma, galima teigti, kad didelės grėsmės nėra, nes operatoriai taip pat sutarė sumažinti tinklų su Rusija pralaidumą, todėl pastatyti Astrave dar daugiau reaktorių, kad jie per Rusiją į ES eksportuotų dar daugiau elektros, nebus tikslinga. Tačiau taip gali kalbėti tik tie, kurie dėl Kremliaus pinigų tik apsimeta, jog nesupranta, kad visa Kremliaus ir jį remiančių oligarchinių, žiniasklaidos, korupcinių, net kriminalinių struktūrų galia, kaip ir Maskvos pinigai, kurie šiandien yra nukreipti į šio pakto patvirtinimą, vėliau bus nukreipti tam, kad būtų didinamas invazijos mastas. Panašiai kaip valdant Antanui Smetonai iš pradžių buvo pasirašyta dėl Josifo Stalino karinių bazių, kurios buvo skirtos taikai palaikyti, na, o vėliau tos bazės padėjo užtikrinti sklandžią Lietuvos okupaciją. Taip ir šį penktadienį, jei VERT pasirašys V. Putino energetikos struktūrų invazijos paktą taikai su Rusija energetikos klausimais palaikyti, vėliau sustabdyti Lietuvos demokratijos energetinę okupaciją gali būti nebeįmanoma.

Nors puikiausiai suprantu, kokį spaudimą tenka patirti iš su Rusija verslo ryšiais susijusių ir kitų įtakos grupių, taip pat ir iš Lietuvos žiniasklaidos, kuri šiandien nusidažė „Inter RAO“ reklamomis, kviečiu VEKT pirmininkę Ingą Žilienę nepasirašyti šio „Inter RAO“ ir „Rosatom“ invaziją į Europą įteisinančio dokumento. Tuo labiau kad net nėra aišku dėl tų sertifikatų, kurie turėtų tapti šios invazijos pavojų maskuojančia priemone, veikimo sistemos. Jį pasirašius šiandien tiesiog būtų pritarta invazijai, o tik vėliau sprendžiama, kaip šitą invaziją gražiau apipavidalinti.

Kol Baltarusijos laisvei ir mūsų šalims grėsmę keliantis Astravo monstras nebus sustabdytas, su valstybėmis, kurios perka Baltarusijos elektrą, visų pirma Rusija, prekyba elektra negali būti vykdoma. Tik taip Lietuva ir kitos ES šalys neprisidės prie Astravo monstro finansavimo, nepadės Kremliui skleisti korupcinių struktūrų įtakos Lietuvoje bei ES ir nemotyvuos V. Putino remti Aliaksandro Lukašenkos, kuris užtikrina Astravo projekto plėtrą, diktatūros. O svarbiausia, kad tai neleis pasikartoti istorijai, kai iš pradžių įsileidžiame „draugiškas“ divizijas, šiuo atveju energetines ir korupcines, o vėliau prarandame nepriklausomybę.

Autorius yra Demokratijos plėtros fondo vadovas

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

13 komentarų

 1. Diedas:

  Eigirdą gerbiu už tvirtą stuburą, drąsą ir tiesos žodžius.
  Jis tikras kovotoja nepasiduodantis iki galo.
  Bet “pigios” baltarusiškos elektros klausimas buvo nuspręstas Visagino – Astravo referendume.
  Išeitis būtų visai atsijungt nuo rusų.
  Bet vyksta atvirščias procesas.
  Nuo Astravo iki Visagino nutiestos naujos linijos ir Lietuvoje viskas nuo transformatorinių iki Kruonio HAE paruošta aptarnaut Astravui.

  • Živilė:

   Mums meluoja net jo Ekscelencija?… Visi juk viešai komunikuoja “ne, ne…”

  • Žemyna:

   Klausimas, kieno lėšomis statyta
   Jei valstybės (poros politikų valia), tai nieko baisaus – mes pratę, kad jie MŪSŲ ar MŪSŲ VAIKŲ uždirbtus pinigus švaisto. Taigi, galima mūsų linijas ir atjungti nuo jų linijų. O tie seimūnai ir vėl žavingai šypsodamiesi sausi iš vandens išlips.
   Blogiau, jei tai kokio nors vIArslo, kuriam tie pora seimūnų tarnauja, lėšomis. Tie nepraleis progos dar giliau Lietuvą panardinti.

 2. Arūnas:

  Tai ką veikė 30 metų visos vyriausybės, kad nepajėgė atsijungti nuo Rytų sistemos? Gal gaudavo Kremliaus pamaloninimą? O energijos kilmės sertifikatas yra apgaulė, nes Astravo elektrinė yra Rusijos, tik Baltarusijos teritorijoje. Koks skirtumas, jei Baltijos šalys pirks elektrą ,atsieit, pagamintą Rusijos teritorijoje, o Rusija naudos Astrave pagamintą? Juk elektra spalvos neturi, kad atskirtum iš kur atiteka…

 3. Memelschvanz:

  Dar vienas konseravtorių ruporo kliedesių rinkinėlis. Ne daugiau. Ir tai nestebina. Keista kitkas – kam jam reikia alko tribūnos?

 4. Pajūrietis:

  Nė žodžio, kokios buvo partijų ir jų vadukų nuostatos, kokia buvo prezidentės laikysena, kas perpardavinėja rusišką elektrą Lietuvai ir pan. Kokia vertė tokių parašymų, kai nutylima tai, kas ypač svarbu?

 5. Kęstutis:

  Norėčiau “padėkoti” Alko redakcijai ir Jonui asmeniškai už nepaskelbtus atsiliepimus, tikrai būtų įdomu sužinoti viešai ką blogo parašiau?

 6. Antanas:

  Naivuolis arba naujasis “komjaunuolis”.

 7. Vidinis Balsas:

  O kaip Lietuva perka naftą ir dujas ne iš Putino, bet Jelcino mafijos ? Na, per begale tarpininkų su gražiais atkatais. Bus kitaip ?

 8. Pajūrietis:

  Invazija, supergėris ir pan. Graži kalba.

 9. stasys:

  Pritariu autoriui bet visa tai tik problemos gylinimas .Nėra tokiu saugykliu kurie apsaugotų Lietuvą nuo Baltarusiškos AE elektros o ir koks skirtumas iš kurio gamintojo kišenės bus pateiktas tas gamybos atitikties sertifikatas ?Visa tai rusiška fikcija . Idėja Lietuvos aiški , įvesti kvotas pabaltijo šalims perkamai rusiškai elektrai ir pabandyti jas kurį laiką prilaikyti .Teisingas sprendimas suspenduoti Lietuvos dalyvavimą Baltpoll biržoje o visa ta ūkį ,elektros gamybos Lietuvoje , privatizuoti pačiai valstybei .Bet .. ar toks būdas atneštų sėkmę tai ūkio šakai ? tikrai ne. Kita išeitis tai ka S.Skvernelio vyriausybė skūbomis daro , skatina lengvatomis gyventojus patiems statytis atsinaujinančios elektros gamybos priemones o visuomene pasiekia labai inovativios verslo iniciatyvos su vėjo jėgainiu parkais Baltijos jūroje.kiek tai ekonomiškai pagrįsta ir ar jos kada atsipirks ? suabejosiu . Augantis elektros Lietuvoje poreikis tik leis kuri laiką pristabdyti priklausomybę nuo svetimos elektros importo . Išleistos sumos inovativiai idėjai bus kur kas didesnės nei buvo reikalingos pastatyti Visagino AE statybai ir tai faktas . Betvarkė energetikos srityje negali būti išspręsta sukeliant dar didesne betvarkę . Reikia pasodinti į kalėjimą pusmečiui , be elektros ,tuos visuomenininkus ir politikus kurie taip laisvai spekuliavo Visagino AE NE-statybos klausimais . Atsakomybė už padarytą žalą visuomenei negali vaikščioti atskirai ir šiandiena leisti tiems patiems ašaroti apsikabinus planuojama nupjauti liepa miesto centre .Valstybe negali valdyti melžėjos ir ta problema tik dar karta ta faktą primena .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: