Tarptautinę elektros ir elektronikos atliekų dieną gyventojai kviečiami keisti vartojimo įpročius (2)

Elektronikos atliekos | EGIO nuotr.

Elektronikos atliekos | EGIO nuotr.

Šiandien, pažymint Tarptautinę elektros ir elektronikos atliekų dieną, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę keisti vartojimo įpročius ir skatina sugedusią elektros ir elektronikos įrangą taisyti ir pakartotinai naudoti.

Į Lietuvos rinką kasmet patenka vis daugiau elektronikos: jos vienam gyventojui 2017 m. teko 11,8 kg, o 2018 m. – 12,7 kg. Deja, žmonės linkę seną elektros ir elektronikos įrangą kaupti, užuot ją perdavę pakartotinai naudoti ar tinkamai sutvarkyti. Tai rodo ir mažėjantys surenkami šios įrangos atliekų kiekiai: 2016 m. vienam gyventojui susidarė sudarė 4,7 kg, o 2018 m. – 4,3 kg. Elektros ir elektroninės įrangos atliekų randama ir mišriame komunalinių atliekų sraute. Jos, tyrimų duomenims, šiame sraute sudaro vidutiniškai 0,4 proc. visų atliekų.

Aplinkosaugininkai primena, kad sugedęs elektroninis prietaisas gali būti taisomas, o tapęs nereikalingu, bet dar tinkamas naudoti – perduodamas pakartotinai naudoti, ir tik nebepataisomą prietaisą reikėtų atiduoti atliekų tvarkytojui.

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų negalima ardyti, maišyti su kitomis atliekomis. Joms sutvarkyti gyventojai turi įvairių galimybių: seną įrangą nemokamai atiduoti tos pačios paskirties įranga prekiaujančiam platintojui, pristatyti į atliekų surinkimo vietas prekybos centruose, įstaigose ir pan., nuvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles atiduoti surenkant didelių gabaritų atliekas apvažiuojamojo surinkimo metu, išsikviesti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkytojus, kad jie išsivežtų nebenaudojamą įrangą.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

2 komentarai

 1. AAA:

  Elektros bei elektronikos prietaisų dažnai nėra kur taisyti arba atsisakoma taisyti. Tame irgi – bėda.

  • Vartotojų ,,gynėjai" + nemaisto prekių ,,kontrolė":

   Įvežamoms prekėms nekeliami jokie medžiagų, tvarumo, konstrukcijos ir kt. reikalavimai. Prekės sąmoningai projektuojamos ir gaminamos taip, kad pataisyti būtų neįmanoma, kad būtum priverstas pirkti naujas, o gamintojai vis gamintų tą patį broką.
   Jaunystėje naiviai tuo žavėjomės, kad Vakaruose batų niekas netaiso, nes jie tokie pigūs, kad taisyti tokių pigių neapsimoka, todėl ten ,,visi” tik madingą naują avalynę avi… Šiandien už tai nagus nukapotume 🙂 Už tai šiandien batų siūlės taip sukabintos, kad keista, kaip dar parduotuvėje ant lentynos stovėdami neišyra..
   Nebėra reikalavimo, kokios prietaiso detalės negali būti iš plastmasės gaminamos, nebent tik iš metalizuotos p-masės.
   Gerai dar, jei praėjus metams sužinai, kad pirktas gražus troškinių puodas ar gėrimų puodelis, pasirodo, kažką nuodingo išskiria…
   Gamintojas prieš gamindamas užsakytų prekių partiją turėtų žinoti didmenininko / šalies reikalavimus įsileidžiamoms prekėms

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: