Virš 50 Baltijos šalių organizacijų kviečia Baltijos šalių vadovus kovoti su klimato kaita (8)

Klimato kaita | zum.lt nuotr.

Klimato kaita | zum.lt nuotr.

Baltijos šalių aplinkosaugos, visuomenės, verslo, mokslo bei jaunimo organizacijos prieš Briuselyje vyksiantį Vadovų Tarybos susitikimą išplatino bendrą kvietimą Baltijos šalių lyderiams palaikyti ambicingus tikslus kovoje su klimato kaita.

Šiam kvietimui palaikymą išreiškė ir 17 Lietuvos organizacijų, kurios kartu vienija tūkstančius narių – nevyriausybinius aplinkosaugos judėjimus, jaunimą, visuomenės ir vartotojų organizacijas, atsinaujinančiosios energetikos ir atsakingo verslo įmones.

„Su klimatu susijusi padėtis, kurioje dabar esame, yra kritinė. Tačiau dabartinių įsipareigojimų ir veiksmų nepakanka, kad būtų užkirstas kelias dideliam klimato kaitos daromam neigiamam poveikiui. Jei nebus imtasi greitų ir lemiamų klimatui veiksmų, iki šimtmečio pabaigos temperatūra pakils 3.2°C. O tai reikš padažnėjusius gaisrus, sausras ir potvynius, kurie reikšmingai paveiks gyventojus ir verslus, o ypač – pačias pažeidžiamiausias bendruomenes“, – teigiama kvietime.

Remiantis moksliniais tyrimais, dabartinės ambicijos nėra pakankamos, kad būtų užkirstas kelias didžiausiam neigiamam poveikiui, kurį klimato kaita turės dabartinei ir ateities kartoms. Tyrimai atskleidė, kad iki 2030 m. sumažinus šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimą 65 %, Europos Sąjungai būtų padedama sumažinti nuostolius aplinkai ir klimatui daugiau nei 10 trln. eurų.

Pasak VšĮ „Žiedinė ekonomika“ steigėjo Domanto Tracevičiaus, didesnės ambicijos yra ne iššūkis, o galimybės. „Pereidami prie žiedinės ekonomikos, mes sumažintume neigiamą poveikį klimatui ir sukurtume naujas, tvarias darbo vietas bei ateities verslo modelius ir produktus, kuriuos po to galėtume eksportuoti į užsienį. Jeigu delsime, būsime tie, kurie tokius produktus ir paslaugas perka iš kitų“, – teigia Domantas, kuris taip pat yra atsakingas už klimato kaitos politiką organizacijoje „Aplinkosaugos koalicija“.

Šie metai yra lemiami klimato kaitai, nes yra paskutiniai, kuomet pagal Paryžiaus susitarimą visos jį pasirašiusios šalys peržiūri savo įsipareigojimus sumažinti ŠESD išmetimus iki 2030 m. Naujausias Europos Komisijos pasiūlymas padidinti ES tikslus, t. y. bent 55 % sumažinti išmetalų kiekį, yra žingsnis teisinga linkme, tačiau reikia ambicingesnių tikslų. Praeitą savaitę Europos Parlamentas priėmė poziciją padidinti šį tikslą iki 60 %. Tačiau, Jungtinių Tautų aplinkosaugos programos „Emissions Gap“ ataskaitos duomenimis, siekiant užtikrinti, kad pasaulinė temperatūra nepakiltų daugiau kaip 1.5°C, visos šalys 2020–2030 m. turi sumažinti savo kasmetinį išmetamą teršalų kiekį 7.6 %. Tai reikštų kad ES, tarp jų ir Lietuva, iki 2030 m. turi sumažinti savo išmetamą ŠESD kiekį bent 65 %, palyginti su 1990 m. lygiu.

Kvietimą pasirašė šios Lietuvos organizacijos: VšĮ „Žiedinė ekonomika“, Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas, Aplinkosaugos koalicija, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacija, Darnaus vystymosi centras, VšĮ „Rūpi“, Žaliosios politikos institutas, Studentų gamtininkų mokslinė draugija, Gamtos paveldo fondas, Asociacija Klaipėdos žalieji, Laisvos visuomenės institutas, Lietuvos gamtos fondas, Fridays for Future Lietuva, Lietuvos atsakingo verslo asociacija ir Lietuvos ornitologų draugija.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

8 komentarai

 1. Vidinis Balsas:

  Adolfas pranašavo: Jei vokietija pralaimės – Pasaulis žus dėl ekologinės katarofos. Ar virš 50 Baltijos šalių organizacijų įkvėpti Adolfo ?

 2. Reikia Zubino, Tvanksto ir kt.?:

  Šiom dienom girdėjau:
  – po orų prognozės berods Galvonaitės komentaras apie tai, kad nepadeda palyginti lietinga šių metų vasara – susidariusią hidrologinę sausrą nebent nepaliaujamas 3-4 mėnesių trukmės lietus galėtų pakankamai privandeninti;

  o laidoje su LT archeologu per radiją pasakota, kaip jų radiniai patvirtina istorikų pasakojimus apie LT senovę, ir jis užkabino ledynų temą, kalbėjo
  – apie to meto ledynų traukimąsi į Šiaurės ašigalį, ir apie tai, kokia tuo metu vandeninga buvusi dabartinės Lietuvos (ar to meto aisčių genčių) teritorija – daug pelkių, liūnų įv. šlapynių, ežerų, versmių.

  Atėjo į galvą toks sutapimas:
  archeologo pasakotais laikais
  – Lietuvos (ar ir daugiau aisčių genčių) teritorija buvo įsotinta vandens. turtinga pelkių ir kt. vandenų;
  – tuo metu ledynai Šiaurės ašigalyje tik AUGO;
  o pr.a. 2-je pusėje ir šio pradžioje
  – mūsų pelkės, liūnai ir kt. nuo Chruščiovo laikų nuožmiai melioruotos, uždžiovinant jas ir paverčiant dirbamomis kolūkių žemėmis;
  – mūsų durpės sovietmečiu ir dar godžiau šiais laikais kastos, o mūsų mineraliniai vandenys siurbti ir viskas eksportuota, grobikiškai apvagiant, nuskurdinant ir nuvandeninant mūsų žemę,
  o tuo pat metu
  – Šiaurės poliaus ledas sparčiai tirpsta ir nyksta.
  O jei jo ledas ne tik dėl tirpsmo ir atšilimo nyksta, bet ir dėl to, kas vyksta mūsų požemiuose – kai mūsų išgrobiamų požemio vandenų lygis taip sparčiai ir smarkiai krito, povandeninės upės pakeitė tėkmės kryptį, ir Šiaurės polius vis labiau trokšta, nes turi tik sūrų paviršinį vandenį, o požeminiu gėlu nebeaprūpinamas? Ir visa tai mūsų ne šeimininkiško, atsakingo, bet gobšaus lyg primityvių grobikų elgesio padarinys?

  Vyrai, padėkite! Viskas teisingai, tik reikia nuo galvos ant kojų pastatyti, ar apskritai ne į tą pusę?

 3. LAIKAS MOKSLININKAMS PAŽINTI KETURIUS ŽEMĖS AŠIES FIZINIUS JUDĖJIMUS IR VISKAS STOSIS Į SAVO VIETAS!!!

 4. MOTERIMS ir VYRAMS BŪTINA ŽINOTI :
  – KAD – MŲSŲ TŪKSTANTMETYJE ŠIAURINIS ŽEMĖS AŠIGALIS NUOLAT KRYPSTA Į SAULĘ, PIETINIS – NUO SAULĖS!
  – KAD – nuo 2500 -jų metų ŠIAURINIAME ŽEMĖS PUSRUTULYJE BUS TIKTAI – SAULĖ
  ir DIENA, PIETINIAME – NAKTIS ir ŽIEMA!!! (ŽEMĖJE SIAUTĖS FAETONTAS – GAISRAI)!!
  – KAD NUO 2500- jų iki 3500-jų metų ŽEMĖJE VYKS AŠIGALIŲ KAITA!!! IR t.t. ir t.t.
  ŽEMĖJE VYKSTA TAI – KAS BUVO PER AMŽIUS! PAŽINKIME JĄ!!!

 5. Žemyna:

  Dėkoju p. Zubinui už priminimą,
  tačiau domina ir to eiga, ir artimiausia mūsų ateitis – ar tampame Sachara? Ar gresia stokoti vandens ir maistui, ir nusiprausti? Ar jau užmiršti laikus, kai upėmis laivai plaukiojo?
  Visų senųjų tautų tautosakoje vandeniui skiriama ypatinga reikšmė, vieta, įpareigojimas ypatingai jį gerbti, neteršti, saugoti. Šiandien žmonija tą priesaką paniekino, ežerų, upių ir jūrų vandenyje mažai vandens, bet daug visokių techninių, farmacijos, buities chemijos skysčių. Ko ir stebėtis, kad (gyvasis) vanduo bėga nuo jį žudančių?

 6. Gerbiama Žemyna! Mūsų laikais, ŠIAURINIS ŽEMĖS AŠIGALIS, vis labiau krypsta į SAULĘ! Palaipsniui dingsta ir dings – GRENLANDIJOS LEDYNAS! DĖL ARKTIES LEDYNŲ TIRPSMO, baltosioms meškoms, sunkiai rasti maisto! :Šiauriniuose kalnų šlaituose, vis labiau tirpsta SNIEGYNAI ir LEDYNAI! PRASIDEDA NUOŠLIAUŽŲ metas, kuris, prieš 3000 metų, INDIJOJE, nuo žemės paviršiaus “nušlavė” Harapo ir Mohendžo – daro civilizacijas!
  Mūsų tūkstantmetyje, vandens lygis, iki tūkstantmečio pabaigos, ŽEMĖJE pakils, mažiausiai per 5 metrus!
  Kas dėl SAHAROS, tai joje – atvirkščiai – prasidės ATŠALIMAS!!! Ir t.t. ir.t.t.

  • Žemyna:

   Visa tai taip. Tik klausimas – ar visa tai tiesiog turi vykti, toks Žemės egzistavimo mechanizmas, ar gal iš tiesų įmanoma tai pakeisti ar bent nutolinti, jei laikytumės taisyklių, jei liautumės elgtis kaip paršai, kuriems svarbu tik tenkinti savo įgeidžius ir būti pasaulio turtingųjų reitingų lentelės viršuje..
   Atsiprašau, kad varginu Tamstą tuo, kas knieti ir ko kažin ar galima sužinoti daugiau, kiek Tamsta atskleidžiat, ir kiek sužinome iš mokslinės dokumentikos, kitų eiliniams prieinamų šaltinių.

 7. TAI JAU TOKS GEOFIZIKOS, ASTRONOMIJOS bei HIDROLOGIJOS MECHANIZMAS!
  Viskas ŽEMĖJE jau numatyta iš anksto! Jokie DIEVAI, ar išminčiai, ŠIŲ ŽEMĖJE VYKSTANČIŲ PROCESŲ, NEPAKEIS! JUOS GALIMA TIKTAI PAŽINTI! IR TAI GALIMA BUVO PADARYTI TIKTAI – SENIAUSIOS ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBOS DĖKA!!!!
  ŠLOVĖ SENIAUSIAI ŽEMĖJE LIETUVIŲ KALBAI!
  Beja, visa tai yra išdėstyta mano knygose : “Perkūnas”, (Jau nebeturiu!), “Per praeitį į ateitį”, “Pažadinta praeitis”, “Praeitis ir ateitis”, “Praregėjimas”, “Tvanai dievai civilizacijos”!
  El.p. rzubinas@gmail.com mob. 8 647 38740 .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: