Legendiniam Žygeiviui Tadui Šidiškiui – 80! (video, audio, nuotraukos) (10)

ramuvos-stovykla-2010-10-v-leko-nuotr (2)

Tadas Šidiškis žygyje | V. Leko nuotr.

Legendiniam visų, bent kiek jį pažįstantiems, numylėtam Tadui Šidiškiui – 80. Negali būti! Jis toks kaip visad – guvus, užsidegęs ištroškęs keliauti ir kelti į žygį kitus, kiek pritingusius, apsnūdusius, apkerpėjusius – mus.

Tadas Šidiškis – geografas-kartografas, kultūros paveldo žinovas, buvęs Vilniaus universiteto (VU) Žygeivių klubo prezidentas, vienas iš Lietuvos Žygeivių sąjūdžio pradininkų, apie 60 metų vedantis žygeivių būrius Lietuvos gamtos, etnokultūros, istorijos, kultūros paveldo pažinimo takais. Visi jo rengiami žygiai buvo skirti Lietuvos gamtos, istorijos, kultūros, etnokultūros pažinimui.

Kelionės po Lietuvą su šviesios atminties profesoriumi Česlovu Kudaba dar studijų metais paskatino T. Šidiškį, baigusį tris matematikos kursus, perstoti į Vilniaus universiteto Gamtos fakultetą. Užsidegęs kelionių aistra jis kūrė Vilniaus universiteto žygeivių klubą, jam daugelį metų vadovavo ir dabar dar yra pagrindinis žygių įkvėpėjas bei rengėjas. Jis vienintelis iš klubo pradininkų iki šiol veda jaunimą į gamtą ir perteikia žygeivių papročius.

Jis kaip niekas kitas moka jaunimą uždegti aistra savo krašto kultūros paveldui. T. Šidiškio vedamuose žygiuose ir sovietmečiu skambėdavo patriotinės dainos. Jo vadvedamuose žygiuose Buvo įprasta liaudies dainomis pagerbti protėvių atminimą  užkopus ant piliakalnio, sustojus prie alkaviečių, alkakalnių, dubenuotųjų akmenų. T. Šidiškis su žygeivių, kraštotyrininkų, romuviečių sąjūdžiu neabejotinai darė esminę įtaką Lietuvos dvasiniam prisikėlimui. Ši jo veikla, prasidėjusi dar 1966 metais įkurtame žygeivių klube „Gabija“ (jau vien pavadinimas kėlė nerimą saugumiečiams), suprantama, neprasprūsdavo pro tuometinės sovietinės sistemos prievaizdų akis. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę 1999 metais T. Šidiškiui buvo suteiktas disidento statusas.

Geografas-kartografas T. Šidiškis pažįsta visas Lietuvos vietas – takelius, miškus, upelius, piliakalnius ir kaimus. Be žemėlapio, sutemus ir  net užsimerkęs jis gali nuvesti žygeivius į gražiausias vietas, uždegęs laužą užtraukti mėgiamą tapusią kelionių dainą: „Ir po velnių visi tegul eina, kurie dainas į miegą išmaino, kurie nemėgsta košės su dūmais ir su uodais, lai eina po velniais“…

Aprašęs apie 300 piliakalnių, išleidęs knygas „Velniakalnių kraštas“ (2009), „Keliaukime po Pietryčių Lietuvą“ (2010), jis ir dabar žygiuoja kartu su jaunimu savo seniai pramintais takais. Jis kaip ne vienos žygeivių kartos legenda jau yra tapęs ir filmo apie baltų paveldą veikėju. 2014 metais sukurto meninio dokumentinio filmo apie Lietuvos etnokultūrą „Semme“ (prūsiškai – žemė) kūrėjai (rež. Ernestas Samsonas) vienu iš trijų filmo pagrindinių veikėjų pasirinko T. Šidiškį, vedantį žygeivius į senuosius miškus, alkakalnius, piliakalnius, supažindinantį su mūsų protėvių papročiais.

Tadas Šidiškis gimė 1940 m. spalio 12 d. Kaune. Yra Vilniaus universiteto auklėtinis, 1961 – 1962 m. buvo VU Žygeivių klubo prezidentas, geografas, turintis daug specialybių, šiuo metu besidarbuojantis Lietuvos kultūros paveldo centre. Be kelionių, jis turi ir kitos širdžiai mielos veiklos – dalyvauja Lietuvos Romuvos apeigų folkloro grupėje „Kūlgrinda“.

Tadas Šidiškis | Sukakties proga sveikinančių draugų nuotr.

Tadas Šidiškis | Tadas Šidiškis | Sukakties proga sveikinančių draugų nuotr.

Tadas Šidiškis | Sukakties proga sveikinančių draugų nuotr.

Tadas Šidiškis | Sukakties proga sveikinančių draugų nuotr.

Tadas Šidiškis – aistringas baltų kultūros puoselėtojas. Apie baltų ainio dvasią byloja ir išvaizda: ilgi, jau pabalę plaukai, ilga balta barzda, visad linksmos akys ir kalnas energijos. Be kelionių, jis turi ir kitos širdžiai mielos veiklos – dalyvauja apeigų folkloro grupėje „Kūlgrinda“.

Žygis su Tadu Šidiškiu | mjr.lt nuotr.

Žygis su Tadu Šidiškiu | mjr.lt nuotr.

Tadas Šidiškis, žygio vadas, veda jaunimą žygyje „Kunigaikščių medžioklės takais“. į senuosius Trakus.

9 km žygis per 3 piliakalnius, pilkapyną, akmenyną. Vadas Tadas Šidiškis (2016):

80-mečio proga Žygeivį iš didžiosios raidės pasveikino jo ilgamečiai bendradarbiai iš Kultūros paveldo departamento ir padėkojo už baltiškojo paveldo puoselėjimą, meilę savo kraštui, už perteikiamą įkvėpimą, aistrą, patriotinių pažiūrų skleidimą ir skatinimą domėtis savo šaknimis: „Stiprybės ir ilgų gyvenimo metų bei dar daug žygių Lietuvos keliais ir keleliai, garbusis Tadai!“

 

Eiklusis Tadas Šidiškis, vienas iš tų, kurie prieš daugiau kaip pusę amžiaus burė ir kūrė Lietuvos žygeivių sąjūdį, iš…

Posted by Vladas Braziūnas on 2020 m. spalio 11 d., sekmadienis

2011 m. Liepos 11 d. „Žinių radijo“ laidoje „Prie pietų stalo“ su žinomu Lietuvos žygeiviu, kartografu ir paveldosaugininku Tadu Šidiškiu kalbėjosi žurnalistas Ginas Dabašinskas:

Kategorijos: Etninė kultūra, Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: