Atskleis ryšius tarp politikų ir viešų pinigų: pradeda veikti didžiausia vieša duombazė Lietuvoje (8)

Ryšiai | media4change nuotr.

media4change nuotr.

Pradeda veikti išsamiausia vieša duomenų bazė Lietuvoje, orientuota į viešojo sektoriaus finansų skaidrumą ir korupcijos prevenciją. Tai įrankis, leisiantis kiekvienam nagrinėti, kaip politikai susiję su verslu ir kitomis organizacijos, kaip viešojo sektoriaus institucijos leido viešuosius finansus ir kas šias lėšas gavo.  Šios skaidrumo iniciatyvos įgyvendintojai „Media4Change“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ kviečia tapti jos paleidimo liudininkais ir dar prieš prasidedant rinkimams būti pirmojo detektyvo herojais.

Duombazės pristatymas vyks jau spalio 6d., antradienį, 10 val. BNS spaudos konferencijų salėje.

„Įrankis ypač bus naudingas žurnalistų bendruomenei, tačiau labai skatiname juo naudotis ir kiekvieną gyventoją. Nuo teisėsaugos pareigūno iki atsakingo piliečio, kuriam ne bet kas, kaip politikai ar kiti aukšto rango valstybės tarnautojai elgiasi su viešaisiais pinigais“, – sako „Media4Change“ vadovė Neringa Jurčiukonytė.

Nagrinėti milijardinės vertės valstybės ir ES lėšų panaudojimą dar niekada nebuvo taip paprasta. „Net ir gerai įgudusiam žurnalistui tokia paieška užtrunka kelias valandas ar dienas, šio įrankio dėka analizę galės atlikti kiekvienas, o svarbiausia – dar prieš rinkimus paleista sistema leis įvertinti ir jų kandidatų veiklos skaidrumą“, – sako N. Jurčiukonytė.

Analizės pristatyme dalyvauja iniciatyvą įgyvendinusi ir ją planuojanti plėsti komanda:

 • Idėjos sukurti vieningą duomenų bazę autorius, tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ vadovas Šarūnas Černiauskas;
 • IT sprendimus taikęs Martynas Kairys;
 • „Media4Change“ ir projekto, įgyvendinančio šią iniciatyvą, vadovė Neringa Jurčiukonytė.

Konferencijoje planuoja dalyvauti ir į duomenų bazės kūrimą įsitraukusi informacijos prieinamumo ir atvirų duomenų ekspertė Rugilė Trumpytė.

Naujai pristatomas įrankis nebus robotas-detektyvas. Iniciatyvos įgyvendintojai pabrėžia, jog sistemos generuojami duomenų analizės rezultatai savaime nereiškia nei interesų konfliktų, nei galimai nusikalstamų veikų. Ši duomenų bazė pirmiausiai yra viešųjų finansų analizės įrankis, parodantis, kaip buvo leistos valstybės biudžeto, įskaitant  ES investicijas, lėšos.

Duombazė talpina: politikų ir aukštų valstybės tarnautojų interesų deklaracijas, duomenis apie viešuosius pirkimus bei ES investicijų panaudojimą Lietuvoje. Šiuo metu duombazėje galėsite rasti tokius duomenis: 

 • Per 1500 interesų deklaracijų, kurias pateikė politikai ir aukšto rango valstybės tarnautojai;
 • Per 200 000 viešųjų pirkimų sutarčių, kurių vertė – daugiau nei 94 mlrd. eurų;
 • Apie 22 800 ES lėšomis finansuojamų projektų, kurių bendra vertė – daugiau nei 2,7 mlrd. eurų.

Planuojama pristatyti duomenų bazė yra „Future Story Lab“ projekto dalis. Šis daugiau kaip vienų metų trukmės projektas įneš ir daugiau inovacijų tiriamosios žurnalistikos srityje. Be šios nuolat plečiamos duomenų bazės veiks ir saugaus pranešimo platforma.

Ne ką mažiau svarbi veiklų dalis – pilotinis žurnalistinis projektas „Future Story Lab“, kur bus išbandomos žurnalistikos inovacijos, auditorija įtraukiama į žurnalistinių darbų kūrimą, o darbų temos – lokalios, išbandomi skirtingi verslo modeliai. Panašų pilotinį žurnalistinį projektą išbandys ir Media4Change partneriai iš Slovakijos.

„Future Story Lab“ projektas finansuojamas Europos Komisijos lėšomis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Šiais metais sukurti jau užsilenkė (jau nebeveikia) „Atviri Lietuvos finansai“ – visų Lietuvos viešojo sektoriaus subjektų finansiniai duomenys vienoje vietoje patogiai, atvirai ir suprantamai. Svetainėje http://www.lietuvosfinansai.lt skelbiama, kiek mokesčių ir kitų pajamų surenkama į šalies biudžetą ir kur šios lėšos išleidžiamos, kiek vertas yra šalies turtas bei kokie yra įsipareigojimai.

 2. Pajūrietis:

  „Tai įrankis, leisiantis kiekvienam nagrinėti, kaip politikai susiję su verslu ir kitomis organizacijos, kaip viešojo sektoriaus institucijos leido viešuosius finansus ir kas šias lėšas gavo.“ Labai gerai: jūs, kiekvienas, kas tik nori, skirkite savo asmeninį laiką, nagrinėkitės dieną, naktį, kažką gal pastebėsite, o kas toliau? Kas toliau ir kuo visa tai baigsis yra pagrindinis klausimas. Todėl juokinga visa tai. Garo nuleidimas. Yra n visokių institucijų, kurios turi nagrinėti, teisti, pasodinti, konfiskuoti. Kiek pasodino, kiek konfiskavo? Žurnalistai visada liks žurnalistais, nors jie viską ir giliausiai išmano (?) Tiesa, o kiek jų turime, ar kiekvienas rašinėjantis yra žurnalistas? Nepamirškime, kad žurnalistai dirba UAB-ams – privačiam verslui. Įdomu, kiek visa tai kainavo, lėšos kieno? Dar kartą: teisėsaugos čia reikalai.

 3. Diedas:

  Duombazė :):):):):):)
  Mosgorpromvniešpsyltorgas
  J…tvajuradibogamat
  :):):)

  • Diedas:

   “Duombazė” “Lietrytas”
   Naujakalbė iš Orvelo 1984.
   Jis prieš 80 metų fantazavo apie naujakalbę, viską matantį didijį brolį, visko bijančius ir kalbančius tik tai kas reikia, užguitus beteisius, baikščius piliečius kurie retkarčiais dingsta.
   Beveik viskas išsipildė.
   Tik naikins dabar ne taip žiauriai.
   Išvakcinuos nereikalingus.
   Kultūringai, savanoriškai.

 4. Finansuojama EK lesomis?:

  Kas tokiais duomenimis tiketi gali :)?

 5. Žemyna:

  Ministerijos pinigai – L.Kukuraičio žmonai
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/ministerijos_pinigai__lkukuraicio_zmonai/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: