Atskleis ryšius tarp politikų ir viešų pinigų: pradeda veikti didžiausia vieša duombazė Lietuvoje (8)

Ryšiai | media4change nuotr.

media4change nuotr.

Pradeda veikti išsamiausia vieša duomenų bazė Lietuvoje, orientuota į viešojo sektoriaus finansų skaidrumą ir korupcijos prevenciją. Tai įrankis, leisiantis kiekvienam nagrinėti, kaip politikai susiję su verslu ir kitomis organizacijos, kaip viešojo sektoriaus institucijos leido viešuosius finansus ir kas šias lėšas gavo.  Šios skaidrumo iniciatyvos įgyvendintojai „Media4Change“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“ kviečia tapti jos paleidimo liudininkais ir dar prieš prasidedant rinkimams būti pirmojo detektyvo herojais.

Duombazės pristatymas vyks jau spalio 6d., antradienį, 10 val. BNS spaudos konferencijų salėje.

„Įrankis ypač bus naudingas žurnalistų bendruomenei, tačiau labai skatiname juo naudotis ir kiekvieną gyventoją. Nuo teisėsaugos pareigūno iki atsakingo piliečio, kuriam ne bet kas, kaip politikai ar kiti aukšto rango valstybės tarnautojai elgiasi su viešaisiais pinigais“, – sako „Media4Change“ vadovė Neringa Jurčiukonytė.

Nagrinėti milijardinės vertės valstybės ir ES lėšų panaudojimą dar niekada nebuvo taip paprasta. „Net ir gerai įgudusiam žurnalistui tokia paieška užtrunka kelias valandas ar dienas, šio įrankio dėka analizę galės atlikti kiekvienas, o svarbiausia – dar prieš rinkimus paleista sistema leis įvertinti ir jų kandidatų veiklos skaidrumą“, – sako N. Jurčiukonytė.

Analizės pristatyme dalyvauja iniciatyvą įgyvendinusi ir ją planuojanti plėsti komanda:

  • Idėjos sukurti vieningą duomenų bazę autorius, tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ vadovas Šarūnas Černiauskas;
  • IT sprendimus taikęs Martynas Kairys;
  • „Media4Change“ ir projekto, įgyvendinančio šią iniciatyvą, vadovė Neringa Jurčiukonytė.

Konferencijoje planuoja dalyvauti ir į duomenų bazės kūrimą įsitraukusi informacijos prieinamumo ir atvirų duomenų ekspertė Rugilė Trumpytė.

Naujai pristatomas įrankis nebus robotas-detektyvas. Iniciatyvos įgyvendintojai pabrėžia, jog sistemos generuojami duomenų analizės rezultatai savaime nereiškia nei interesų konfliktų, nei galimai nusikalstamų veikų. Ši duomenų bazė pirmiausiai yra viešųjų finansų analizės įrankis, parodantis, kaip buvo leistos valstybės biudžeto, įskaitant  ES investicijas, lėšos.

Duombazė talpina: politikų ir aukštų valstybės tarnautojų interesų deklaracijas, duomenis apie viešuosius pirkimus bei ES investicijų panaudojimą Lietuvoje. Šiuo metu duombazėje galėsite rasti tokius duomenis: 

  • Per 1500 interesų deklaracijų, kurias pateikė politikai ir aukšto rango valstybės tarnautojai;
  • Per 200 000 viešųjų pirkimų sutarčių, kurių vertė – daugiau nei 94 mlrd. eurų;
  • Apie 22 800 ES lėšomis finansuojamų projektų, kurių bendra vertė – daugiau nei 2,7 mlrd. eurų.

Planuojama pristatyti duomenų bazė yra „Future Story Lab“ projekto dalis. Šis daugiau kaip vienų metų trukmės projektas įneš ir daugiau inovacijų tiriamosios žurnalistikos srityje. Be šios nuolat plečiamos duomenų bazės veiks ir saugaus pranešimo platforma.

Ne ką mažiau svarbi veiklų dalis – pilotinis žurnalistinis projektas „Future Story Lab“, kur bus išbandomos žurnalistikos inovacijos, auditorija įtraukiama į žurnalistinių darbų kūrimą, o darbų temos – lokalios, išbandomi skirtingi verslo modeliai. Panašų pilotinį žurnalistinį projektą išbandys ir Media4Change partneriai iš Slovakijos.

„Future Story Lab“ projektas finansuojamas Europos Komisijos lėšomis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: