Apdovanoti išradėjai: dėmesio centre – adatą pakeisiantis lazeris ir skausmo pleistrai (0)

Apdovanoti išradėjai: dėmesio centre – adatą pakeisiantis lazeris ir skausmo pleistrai | Lietuvos sveikatos mokslų universiteto nuotr.

Apdovanoti išradėjai: dėmesio centre – adatą pakeisiantis lazeris ir skausmo pleistrai | Lietuvos sveikatos mokslų universiteto nuotr.

Lazerio technologija, kuri padės be adatos dūrio nustatyti žmogaus kraujo rodiklius, ar su mobiliąja aplikacija susietas pleistras, matuojantis skausmo lygį – šios Lietuvos mokslininkų kuriamos sveikatos naujovės jau netolimoje ateityje taps kasdienės. Naujovės ypatingos tuo, kad bus prieinamos ne tik gydymo įstaigose – norintys jas galės įsigyti ir naudoti individualiai.

Įvairios mokslininkų ir verslo atstovų kuriamos technologijos įvertintos rugsėjo 30 dieną Vilniuje vykusiuose Lietuvos verslo konfederacijos rengtuose kasmečiuose apdovanojimuose „Metų paslauga“. Renginyje apdovanoti iškiliausi, naujoviškiausi ir kūrybiškiausi 2020 metų paslaugų teikėjai, pagerbti didžiausios pridėtinės vertės verslui ir visuomenei kūrėjai.

Iš daugelio pateiktų naujovių šiemet išsiskyrė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkų ir įmonės „Brolis semiconductors“ (nuo 2019-ųjų – „Brolis Sensor Technology“) specialistų kuriama išskirtinė lazerio technologija kraujo rodikliams matuoti. Mokslininkai ir lazerių specialistai, naudodami lazerio spektroskopijos būdą, kuria išmaniuosiuose laikrodžiuose ar tiesiog telefonuose montuojamą jutiklį. Tikimasi, kad ši technologija papildys jau egzistuojančius klinikinius būdus, tikruoju laiku teiks žinias apie kraujo molekulių, metabolitų dinamiką, pokyčius ir tendencijas žmogaus kūne ir, atsižvelgdama į šiuos duomenis, teiks patarimus papildomam ištyrimui kaip ankstyvojo perspėjimo technologija, patars mitybos pokyčius ar suteiks informacijos apie fizinės veiklos poveikį kūnui.

Technologija bus nepamainoma cukriniu diabetu ir kitomis lėtinėmis ligomis sergantiems ligoniams, palengvins jų kasdienybę, padės sportininkams tikruoju laiku stebėti esminių metabolitų dinamiką, individualiai pritaikyti treniruočių programas, atsistatymo ir pasirengimo varžyboms protokolus. Pirmieji inžineriniai šios naujovės prototipai dienos šviesą išvys jau kitais metais, o vartotojai ją galės įsigyti po poros metų. Technologija yra generinė, tad ją įmanoma pritaikyti ir veterinarijoje, maisto pramonėje bei kitose srityse. Šios medicininės naujovės kūrėjams šiemet skirtas apdovanojimas „Metų medicinos, biotechnologijos ir farmacijos pasiekimas“.

„Džiugu, kad šį įvertinimą gavome su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu. LSMU šiandien yra vienintelė Lietuvos aukštojo mokslo įstaiga, su kuria galime bendradarbiauti kaip lygiaverčiai partneriai. Bendradarbiaujame ir su šveicarais, belgais, vokiečiais. Puiku, kad ir Lietuvoje galima rasti partnerių, kurie prisideda, turi išvystytą, pasaulinėje rinkoje konkurencingą infrastruktūrą. Be tokių partnerių kurti panašaus tipo gaminius būtų daug sunkiau“, – kalbėjo vienas įmonės „Brolis semiconductors“ įkūrėjų Augustinas Vizbaras.

 Apdovanoti išradėjai: dėmesio centre – adatą pakeisiantis lazeris ir skausmo pleistrai | Lietuvos sveikatos mokslų universiteto nuotr.

Apdovanoti išradėjai: dėmesio centre – adatą pakeisiantis lazeris ir skausmo pleistrai | Lietuvos sveikatos mokslų universiteto nuotr.

Skausmo lygį matuos pleistras

Apdovanojimuose įvertintas ir LSMU mokslininkų projektas „Painless“. Tai – išmanusis pleistras, padedantis tiksliai išmatuoti skausmo lygį. Technologiją galima susieti tiesiog su mobiliąja aplikacija, kuri reikiamą informaciją medikams teiktų nuotoliniu būdu. Projekto atstovams šiemet atiteko „Metų technologijos“ apdovanojimas.

Mokslininkų teigimu, skausmas – vienas dažniausių ligonius kamuojančių negalavimų. Šiandien gydytojams nustatyti skausmo lygį nėra lengva – skausmą patiriantys ligoniai dažniausiai negali tinkamai įvertinti jo stiprumo, todėl sunku skirti tinkamiausią gydymą. Atsižvelgiant į kūno fiziologinių parametrų pokyčius ir skausmo metu išskiriamų medžiagų – hormonų, baltymų – duomenis pleistras padėtų tiksliau nustatyti skausmo lygį.

Projekto vadovė, LSMU Medicinos akademijos Vaikų ligų klinikos lektorė dr. Lina Jankauskaitė teigia, kad kurti šią sveikatos naujovę paskatino sukaupta patirtis mokslo srityje ir praktinės žinios. „Šis ir kiti mūsų gauti apdovanojimai rodo, kad einame tinkama linkme, ir skatina dirbti toliau. Dar labiau skatina finansiniai laimėjimai, kurie padeda toliau plėtoti šią naujovę. Koronaviruso pandemija palietė ir mus, darbai yra truputį sulėtėję, tačiau ir toliau dirbame, plėtojame gaminio koncepciją“, – kalbėjo dr. L. Jankauskaitė.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Sveikata, Technika ir technologijos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: