Tarptautinėje Tiranos kino šventėje apdovanotas lietuvių filmas „Sniego pastogė“ (video) (1)

Filmas „Sniego pastogė“ | LRT nuotr.

Rugsėjo 25 d., vėlų penktadienio vakarą, režisieriaus Roberto Neveckos filmas „Sniego pastogė“ paskelbtas tarptautinės Tiranos kino šventės nugalėtoju Trumpo metro animacijos kategorijoje. Komisijos nariai pažymėjo, jog „dramatiška istorija, tamsus vaizdinis pasaulis ir animacijos technika išryškina gilius jausmus, baimes ir sukelia šiurpą…“ Jų nuomone, ši nuostabi ir stilizuota animacija metaforiškai veda mus per bandančių atsistoti ant kojų vargus ir sunkumus. Nuo 2003-ųjų rengiama šventė yra viena svarbiausių kino įvykių Balkanuose.

Kino ir medijų centro „Meno avilys“ prodiusuotos „Sniego pastogės“ pristatymas įvyko tarptautinėje Vilniaus filmų šventėje „Kino pavasaris“ kovo mėnesį, vos prasidėjus karantinui. Tuomet vienas jo aktorių Justas Tertelis rašė: „Trumpametražis filmas įdomiai siejasi su šiandiena, tušti miestai, nepasitikėjimas sutiktaisiais. Gal kažką nuspėja, o gal perspėja, iki kur gali nusirutulioti kasdienybė ir pasaulinis susvetimėjimas.“ Prieš kelias savaites filmo kūrėjai atsiėmė Specialųjį apdovanojimą animacijos ir videožaidimų šventėje „BLON“.

Filme vaizduojama atšiauri žiema karo suniokotame mieste. Trisdešimtmetis Kostas gyvena apleistame bute kartu su būriu nepažįstamųjų (be J. Tertelio, taip pat vaidina: Juozas Budraitis, Giedrius Kiela, Šarūnas Puidokas, Judita Urnikytė, Valerijus Jevsejevas). Jis grumiasi ir dėl išgyvenimo, ir dėl truputėlio patogumo šioje niūrioje aplinkoje. Vieną naktį Kostas vos nesudegina buto norėdamas pamiegoti šilčiau. Kambariokai pradeda jo nekęsti, todėl Kostas turi susirasti kitą pastogę. Režisierius ir scenarijaus autorius R. Nevecka prisimena, jog „Sniego pastogės“ sumanymas gimė 2014-aisiais po Maidano Ukrainoje ir Krymo aneksijos: „Staiga atmosfera Lietuvoje tapo nyki, nes turime ilgą okupacijų ir teroro istoriją su mūsų didžiuoju kaimynu. Tai įkvėpė mane sukurti istoriją apie susvetimėjusią pokarinę visuomenę ir tomis aplinkybėmis tvyrantį savanaudiškumą.“

Klaipėdoje gimęs režisierius R. Nevecka piešia nuo vaikystės, dirba grafikos dizaineriu, iliustratoriumi, animatoriumi. 2014 m. baigė vaizdo režisūros bakalauro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje.

 filmas „Sniego pastogė“ | kinopavasaris.lt nuotr.

Filmas „Sniego pastogė“ | kinopavasaris.lt nuotr.

Siekiant sukurti iškreiptos tikrovės vaizdą, „Sniego pastogei“ pasirinkta rotoskopija – animacijos technika, kurioje animatorius ant jau nufilmuotos videomedžiagos, kadras po kadro įpiešia animaciją. „Sniego pastogė“ – animacinis filmas, bet tuo pačiu metu ir keistai artimas tikrovei. „Dramatiškas film noir apšvietimas ir aštrūs šešėliai buvo man svarbiausi nuo pat šio sumanymo pradžios. Šį įvaizdį išvystėme kartu su operatoriumi Vytautu Pluku,“ – prisimena R. Nevecka: „Nesižaviu įprasta rotoskopine animacija. Ypač tuomet, kai ji atrodo tarsi filtras, išlyginantis fotografinio vaizdo spalvas. Norėjau, jog tai būtų labiau kaip animacinis filmas, o ne tikras gyvenimas. Tam pasiekti buvo naudojome ryškų apšvietimą, „išdegintas“ akis, 12 kadrų per sekundę ir kartais – netikslus rotoskopavimas.“

Filmą taip pat kūrė: prodiuserė Giedrė Burokaitė, fonų dailininkas Gediminas Skyrius, kompozitorius Domas Strupinskas, animatoriai Pijus Čeikauskas ir Pijus Balkaitis”. Gamybą dalinai finansavo Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos.

Filmas „Sniego pastogė“ | kinopavasaris.lt nuotr.

Filmas „Sniego pastogė“ | kinopavasaris.lt nuotr.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: