Naglis Puteikis atsisakė pasirašyti Prezidento parengtą memorandumą (2)

Naglis Puteikis atsisakė pasirašyti Prezidento parengtą memorandumą | Alkas.lt koliažas

Naglis Puteikis atsisakė pasirašyti Prezidento parengtą memorandumą | Alkas.lt koliažas

Rugsėjo 3 d. Seimo narys, Centro partijos-Tautininkų pirmininkas (CPT) Naglis Puteikis Valdovų rūmuose vykusiose iškilmėse atsisakė pasirašyti Prezidento Gitano Nausėdos parengtą memorandumą, kurį pasirašė kiti Seime savo atstovus turinčių partijų vadovai.

„Nors Prezidento siūlomas memorandumas ir pavadintas skambiai – „Dėl glaudesnės centrinės ir vietos valdžios partnerystės siekiant stiprinti Lietuvos savivaldos savarankiškumą ir atsakomybę“, tačiau nesutinkame jo pasirašyti, kadangi jame nėra nė žodžiu užsimenama apie Lietuvoje panaikintą ir iki šiol visų valdžių blokuojamą 2-ojo lygio savivaldą, kurios iš tiesų labiausiai ir siekia bendruomenių atstovai“, – savo atsisakymo pasirašyti memorandumą motyvus dėstė N. Puteikis.

Pasak jo nuo 1993 m. kairės ir dešinės pakraipos Seimo narių balsais panaikinta žemutinė savivaldos grandis – dviejų pakopų savivalda.

„Renkamų seniūnijų/valsčių tarybų, seniūnų/viršaičių nebuvimas Lietuvoje – unikalus Europoje atvejis, nes jis visose kitose valstybėse yra. Valdančios politinės jėgos jau beveik 30 metų blaškosi tarp centralizuoto valdymo ir platesnės savivaldos, taip vengiant nuoseklių sprendimų ir darnios plėtros Lietuvos regionuose. Tuo tarpu visuomenė nėra patenkinta dabartine vietos savivaldos sistema ir norėtų ją stiprinančių reformų. Apklausos rodo, kad dauguma gyventojų mano, jog savivaldybių priimti sprendimai turi menką poveikį jų gyvenimui, o ir jie patys negali turėti jokios įtakos nutolusioms nuo piliečių savivaldybių institucijų sprendimams. Dabar jau ne susirūpinimą, o rimtas vietos valdžios pasitikėjimo problemas kelia ir didėjantys korupcijos ir nepotizmo mastai savivaldybėse. Vietos politikai pageidauja didesnių galių valdant valstybės lėšas ir mažesnės vyriausybės kontrolės, tačiau kita vertus šviesmečiais didina distanciją nuo piliečių poveikio jų vietos sprendimams“, – sakė CPT pirmininkas N. Puteikis.

Pasak Vilniaus bendruomenių asociacijos pirmininko, CPT atstovo Sakalo Gorodeckio  Lietuvą valdančioms sisteminėms partijoms visada trūko ir iki šiol trūksta politinės valios atkurti iki sovietinės okupacijos itin sėkmingai veikusias vietos savivaldos struktūras, tai yra valsčių (seniūnijų), apskričių ir miestų savivaldybes.

„Mūsų valstybėje, vienintelėje iš sovietinio lagerio išsivadavusioje Baltijos ir Vidurio Europos valstybėje, išliko mažai pakitusi sovietinės okupacijos laikotarpiu suformuota ir griežtai centralizuota administracinė teritorinė struktūra, kuri tenkina valdžios lovio partijas ir jų atstovus, nepakeičiamai įsitvirtinusius eilėje Lietuvos savivaldybių. Kaip visuomenės atsakas į neužbaigtą teritorinę administracinę reformą ir tikros savivaldos seniūnijose stygių, Lietuvoje masiškai ėmė kurtis vietos bendruomenės, imdamosi spręsti problemas, turint vis didėjančią tuštumą 2 lygio savivaldoje“, – N. Puteikiui antrino S. Gorodeckis.

N. Puteikis Prezidentūros atstovams dėl pasirašomo memorandumo buvo pateikęs dvi, pasak jo, esmines pastabas, dėl memorandume visiškai ignoruojamo 2-ojo lygio savivaldos klausimo ir atkreipė dėmesį į tai, kad dėlto stiprėja grėsmė demokratijai, nes esą vietos valdžia vis labiau uzurpuoja miestų ir miestelių valdymą daugelyje Lietuvos savivaldybių.

„Kadangi Prezidentūra neatsižvelgė į mano pateiktus Centro partijos-Tautininkų siūlymus šiame memorandume bent užsiminti apie 2-ojo lygio savivaldos atkūrimą, grąžinant teisę bendruomenėms pačioms spręsti savo gyvenamosios vietos reikalus – atsisakiau pasirašyti dokumentą. Inicijuosiu įstatymo priėmimą, kuriuo Lietuvoje būtų atkurta antrojo lygio savivalda“, – teigė N. Puteikis.

Kaip žinia rugsėjo 3 d. vykusiame Regionų forume, skirtame svarbiausiems regionų politikos ir savivaldos plėtros klausimams aptarti, dalyvaujant Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seime atstovaujamų partijų vedliai sutarė pasirašyti memorandumą dėl savivaldybių savarankiškumo.

Memorandumą pasirašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos socialdemokratų partija, Liberalų sajūdis, „Laisvė ir teisingumas“, Lietuvos socialdemokratų darbo partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija – krikščioniškų šeimų sąjunga, Darbo partija, Laisvės partija, Žaliųjų partija ir Krikščionių sąjunga.

Memorandumą pasirašiusios šalys įsipareigojo stiprinti Lietuvos savivaldybių savarankiškumą ir atsakomybę, taip pat didinti savivaldybių įtaką formuojant ir įgyvendinant regioninės politikos tikslus. Susitarta peržiūrėti funkcijų pasiskirstymą tarp centrinės ir vietos valdžių, taip pat plėsti savivaldybių finansinį savarankiškumą, užtikrinti šimtaprocentinį valstybės savivaldybėms deleguotų funkcijų finansavimą, stiprinti Lietuvos savivaldybių interesų atstovavimą Seime, Vyriausybėje ir kitose valstybės institucijose.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: