Neeiliniame posėdyje Seimas priėmė rezoliuciją dėl padėties Baltarusijoje (0)

Lietuvos Respublikos Seimas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Lietuvos Respublikos Seimas | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Rugpjūčio 18 d. Seimo nariai, susirinkę į neeilinę sesiją, aptarė padėtį kaimyninėje Baltarusijoje Prezidento rinkimų.

Kaip pažymėjo posėdį pradėjusi Seimo Pirmininko pavaduotoja, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Irena Degutienė, baltarusiai ir kitos išdidžios tos šalies tautos pareiškė savo teisę į garbę į orumą, į laisvę ir demokratiją.

„Tai ne šiaip kova, tai baltarusių tautų būtinoji gintis, būtinoji gintis ne tik sužvėrėjusio diktatoriaus ir jį saugančių iki dantų ginkluotų pakalimų akivaizdoje, ne tik gėdingos demagogijos ir melo akivaizdoje – tai baltarusių ir Baltarusijos būtinoji gintis istorijos akivaizdoje ir mūsų garbės reikalas būti kartu kovoje už teisę kiekvienam žmogui gyventi laisvą ir orų gyvenimą. Turime būti kartu su savo istoriniais broliais ir sesėmis, vardan pagarbos žmogui, tautai ir valstybei“, – sakė I. Degutienė.

Pasak posėdyje dėl saviizoliacijos nuotoliniu būdu dalyvavusio Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio, tarptautinės organizacijos ir žiniasklaidos priemonės pabrėžia, kad Lietuva turi kertinį vaidmenį ir imasi drąsiausių veiksmų, siekiant užtikrinti, kad Baltarusijos žmonių interesai būtų girdimi: „Šiandien darbų programoje numatyta rezoliucija pabrėžia tiesą dėl Baltarusijoje įvykusių Prezidento rinkimų ir reikalauja atsakomybės tų, kurie apgavo Baltarusijos žmones, o jiems pasipriešinus, ėmė juos žeminti ir kankinti. Tai bus svarbi pradžia siekiant vieningų Europos ir platesnės tarptautinės bendruomenės veiksmų.“

Visapusiškai palaikydami baltarusių tautos apsisprendimą kurti savo šalies ateitį pagal demokratijos, teisės viršenybės ir žmogaus teisių principus, Seimo nariai savo poziciją išreiškė priimta rezoliucija „Dėl padėties Baltarusijos Respublikoje po suklastotų Prezidento rinkimų“.

„Šioje rezoliucijoje mes visų pirma palaikome baltarusių tautos apsisprendimą. Mes nepripažįstame rugpjūčio 9 d. rinkimų rezultatų. Mes nelaikome Aliaksandro Lukašenkos legitimiu Baltarusijos Respublikos vadovu. Mes reikalaujame naujų, skaidrių, demokratiškas procedūras atitinkančių Prezidento ir parlamento rinkimų. Mes siūlome inicijuoti tarpininkavimo misiją. Mes raginame įvesti individualias sankcijas visiems, kurie šiuos rinkimus suklastojo ir visiems, kurie atsakingi už pilietines ir žmogaus teisių pažeidimus. Taip pat mes kreipiamės į Europos Sąjungą įvesti ribojančias priemones ne tik draudimą atvykti, bet ir lėšų įšaldymą šiems asmenims. Mes prašome, siūlome teikti paramą Baltarusijos nevyriausybinėms organizacijoms, suteikti jiems prieglobstį ir savo ruožtu apriboti finansinę ir kitokią paramą valstybinėms Baltarusijos institucijoms. Mes prašome aukščiausiu lygiu aptarti Baltarusijos situaciją Baltarusijoje Europos Sąjungoje ir įtvirtinti Europos Sąjungos embargo Astravo atominės gaminai elektrai“, – rezoliuciją apibendrino vienas jos iniciatorių – Seimo TS-LKD frakcijos narys Žygimantas Pavilionis.

„Kas įvyko – tai ne tik žmogaus teisių pažeidimas bet galimai ir nusikaltimai, kurie turi būti ištirti ir tie kaltieji turi atsakyti. Tai yra tam tikra tiesos akimirka visiems ir tiems, kas vykdė tuos nusikaltimus ir mums, kurie stebime ir vertiname, ir turime tai daryti principingai. Suverenitetas, be jokios abejonės, priklauso baltarusių žmonėms, o tiems žmonėms, reikia ir mūsų paramos. Tai ir padarysime“, – Seimo posėdyje sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Rezoliucija „Dėl padėties Baltarusijos Respublikoje po suklastotų Prezidento rinkimų“  priimta už balsavus 120 Seimo narių, nė vienam nebuvus prieš, dviem – susilaikius.

Apie tai, kas vyksta kaimyninėje šalyje, posėdžio metu Seimo nariams pasakojo Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovai: Anatolis Liabedzka, buvęs Baltarusijos vieningosios pilietinės partijos pirmininkas (nuotoliniu būdu), Vladzimiras Niakliajevas, Baltarusijos nacionalinio kongreso koordinatorius (nuotoliniu būdu), Olga Karač, Baltarusijos žmogaus teisių apsaugos organizacijos „Mūsų namai“ vadovė, Pavelas Maryničas, rinkimų Baltarusijoje stebėsenos projekto „Zubr“ vadovas, Pavelas Liberas, nesuklastoto balsų skaičiavimo projekto „Balsas“ vadovas (nuotoliniu būdu).

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: