Aštunta pasipriešinimo diena Baltarusijos diktatoriui (video, tiesioginė transliacija) (33)

Minske tęsiasi šalies piliečių pasipriešinimas diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos režimui | TUT.by nuotr.

Minske tęsiasi šalies piliečių pasipriešinimas diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos režimui | TUT.by nuotr.

Rugpjūčio 16 d., sekmadienį, Minske tęsiasi šalies piliečių pasipriešinimas diktatoriaus Aleksandro Lukašenkos režimui. Minske 14 val. laukiama didžiausios demonstracijos „Už Laisvę“. Protestuotojai kaltina A. Lukašenką suklastojus rinkimų duomenis ir žiauriu elgiasiu su protestuotojais

Nuo rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje tęsiasi gausūs protestai dėl prezidento rinkimų klastojimo. Prezidentui A. Lukašenkai pavaldi Centrinė rinkimų komisija (CRK) paskelbė, esą dabartinis Baltarusijos vadovas per praėjusios savaitės balsavimą gavo 80,1 nuošimčių balsų, o jo pagrindinė varžovė Svetlana Tichanovskaja tiktai 10,12 nuošimčių.

Per po rugpjūčio 9-osios Baltarusijoe prezidento rinkimų kilusius neramumus buvo suimta bemaž 7 000 žmonių, šimtai sužeisti, du žmonės žuvo.

14 val. Minsko Nepriklausomybės aikštėje, kitose miesto aikštėse ir gatvėse telkiamas didžiausia demonstracija „Už Laisvę“.

Prieš šį visuomenės mitingą 12 val. toje pačioje aikštėje turėjo būti surengtas ir valdiškas valstybės finansuojamos organizacijos „Baltoji Rusia“(«Белая Русь») rengiamas A. Lukašenkos palaikymo mitingas. Žmonės iš įvairių šalies vietų į mitingą atvykti buvo primygtinai raginami valdžios ir administracijos, atsiakantiems paklusti buvo grasinama atleidimu iš darbo. Tačiau, nors žmonės į valdžios mitingą buvo vežami autobusais iš įvairių Baltarusijos vietų, tačiau  žmonių aikštėje susirinko kokie keli tūkstančiai, o mitingo pradžia vėlavo daugiau negu valandą. Vėliau autobusais buvo suvežta daugiau žmonių. Manoma, kad Lukašenkos palaikytojų aikštėje galėjo buvo apie 5 tūkstančius. Tačiau BBC ir TUT.by žurnalistai pranešė, kad daug protestuojančių jiems prisipažino, kad buvo priversti čia dalyvauti ir mitingui nepritaria.

13:10 val. valdiškas mitingas dar buvo neprasidėjęs o į Nepriklausomybės aikštę jau pradėjo rinktis ir prieš valdžios savivalę protestuojančių žmonių mitingo dalyviai.

Valdiškas mitingas prasidėjo apie 13:15 val. Visi laukė paties A. Lukašenkos pasirodymo. Kalbėtoja iš tribūnos gyrė A. Lukašenką, vadino jį „tėvu“, „batka“, šaukė, kad fašistai ir amerikonų agentai nepraeis, skandavo „No pasaran!“…

Lukašenkos palaikymo mitingas Minske | TUT.by nuotr.

Lukašenkos palaikymo mitingas Minske | TUT.by nuotr.

Mitingo dalyviai laiko iš anksto parengtus vienodo pavyzdžio plakatus su šūkiais: „Baltarusija pasirinko“, „Mes susivieniję, ne susiskaldę“, „Išsaugokime Baltarusiją“…

Oficialūs Baltarusijos TV kanalai kažkodėl šio valdiško mitingo netransliavo. Manoma, kad taip yra dėl to, kad TV kanalai streikuoja.

Apie 14 val. į mitingo tribūną išėjo A. Lukašenka. Mitingo dalyviai jį pasitiko šūksniais: „Slava otcu!“ („Šlovė tėvui!“). Lukašenka pasakė ugningą kalbą. „Pašaukiau jus čia ne tam, kam gintumėte mane, bet, pirmą kartą per ketvirtį amžiaus, kad gintumėte savo šalį ir jos nepriklausomybę“, – pareiškė jis .

Lukašenkos palaikymo mitingas Minske | TUT.by nuotr.

Lukašenkos palaikymo mitingas Minske | TUT.by nuotr.

„Noriu kreiptis į tuos, kurie šiandien pasimetę. Noriu jūsų paklausti, ką jūs iš tiesų žinote? Ar jūs norite laisvės? Pasakykit kokios! Ar norite pokyčių? Pasakykite kokių! Ar norite daugiau pinigų? Bet juk pinigus reikia užsidirbti ne stovint aikštėse, o dirbant gamyklose!.. Kai kas nori naujų rinkimų, bet pasižiūrėkite pro langą! Lėktuvai yra 15 minučių nuo mūsų. NATO pajėgos stovi prie pat Baltarusijos sienos. Lietuva, Lenkija, Ukraina mums įsako surengti naujus rinkimus. Jeigu mes jų reikalavimams paklusime – pražūsime, kaip valstybė!“, – sakė A. Lukašenka.

Aleksandras Lukašenka kalba savo palaikytojų mitinge Nepriklausomybės aikštėje Minske | TUT.by nuotr.

Aleksandras Lukašenka kalba savo palaikytojų mitinge Nepriklausomybės aikštėje Minske | TUT.by nuotr.

„Mums nereikia užjūrio vadovybės, mums reikalinga savo valdžia ir mes ją ginsime“, – šaukė jis.

„Jie nori, kad mes atsiklauptumėme ant kelių. Neatsiklaupsime! /…/ Mes stosime Bresto tvirtove. Šalies neatiduosime!“ – audringai minią kaitino Lukašenka.

A. Lukašenkos kalba:

Baltarusių politikos apžvalgininkas Franakas Viačorka savo Feisbuko puslapyje rašo:

„Šiandien gali būti lemtinga diena. Tolesnis sistemos irimas ir Lukašenkos pasitraukimas priklausys nuo žmonių skaičiaus centre. Pareigūnai, kurie masiškai vežami į mitingą Minske, turės galimybę prisidėti prie protestuotojų. O gal jie pasipriešins ir jus bus daugiau?

Šiandien taip pat paaiškės, ar smurtas tęsis. Lukašenka pastarosiomis dienomis blefuoja tai su taikia riaušių policija, tai su Rusijos kariuomenės pajėgomis. Jo užduotis paprasta – supainioti, atpalaiduoti arba priešingai – įbauginti. Bet visa tai tik dar vienas manipuliavimas.

Stebime istorinius įvykius. Ir tai tuo pat metu jaudina, malonu ir baisu“.

Gomelyje vyksta vieno iš vieno iš žuvusiųjų protestuotojų 21-erių metų Aleksandro Vichoro laidotuvės:

Opozicijos akcijos „Už Laisvę“ akcijos dalyviai rinkosi Minsko Pergalės aikštėje apie „Stela“ vadinamą obeliską.

Į Pergalės aikštę renkasi mitingo „Už Laisvę“ dalyviai:

Opozicijos mitingai telkiasi ir kituose Baltarusijos miestuose:

Į Pergalės aikštę atėjo daugiatūkstantinis būrys protestuotojų. Jie skandavo „Išeik!“,  nešė šimto metrų ilgio baltai raudonai baltą vėliavą, laikė plakatus su šūkiais „Mes prieš smurtą“, „Lukašenka privalo atsakyti už kankinimus ir mirtis“, „Tegyvuoja Baltarusija!“ ir kt. Daugelis vilkėjo opozicijos judėjimo simboliu tapusius baltos spalvos rūbus. Pravažiuojančių automobilių vairuotojai garso signalais palaikė demonstrantus.

Pavakarę apie 18.15  val. maršo dalyviai nužygiavę į Nepriklausomybės aikštę surengė įspūdingą mitingą. Daugiatūkstantinė žmonių jūra skandavo „Laisvę, laisvę!“. Į mitingo dalyvius kreipėsi opozicijos jungtinio Baltarusijos prezidento rinkimų štabo vadovė Marija Kolesnikova.  Ji pareikalavo, kad būtų paleisti visi suimtieji, o buvęs prezidentas A. Lukašenka atsistatydintų. Žmonės skandavo: „Išeik, išeik!“, „Žudikas, žudikas!“ Kuomet M. Kolesnikova pareiškė, kad tikroji prezidento rinkimų nugalėtoja yra Svetlana Tichanovskaja žmonės skandavo: „Sveta, Sveta!“

„Mes nenurimsime, kol valdžia neatsistatydins ir Baltarusija netaps laisva šalimi!“, – sakė M. Kolesnikova.

TIESIOGINĖS TRANSLIACIJOS:

Tiesiogiai BELSAT:

Laisvės radijo TV kanalas „Nastojaščeje vremia“ („Dabartinis laikas“) iš Prahos:

Tiesioginė nepriklausomo Rusijos TV kanalo „Dožd“:

„Laisvės radijas“ (Радыё Свабода) tiesiogiai:

Kategorijos: Baltų žemėse, Naujienos, Politika ir ekonomika, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: