Baltarusija vėl renka prezidentą: ar tauta susitaikys su balsavimo duomenų klastojimu? (video, tiesioginė transliacija) (7)

Prezidento rinkimai Baltarusijoje | Alkas.lt koliažas

Prezidento rinkimai Baltarusijoje | Alkas.lt koliažas

Liepos 9 d. 20 val. Baltarusijoje užsidarė  rinkimų apylinkės ir formaliai baigėsi pagrindinis balsavimas prezidento rinkimuose.

Uždarius apylinkes buvo paskelbtos balsavusiųjų rinkėjų apklausos kurios esą rodo, kad A. Lukašenka surinko 79,7 proc. balsų, o jo varžovė Svetlana Tichanovskaja – 6,8 proc.. Trečioje vietoje liko A. Kanopackaja – 2,3 proc., ketvirtas – A. Dmitrijevas –1,1 proc., penktas – Sergejus Čerečenis – 0,9 procento.

Apklausą atliko Baltarusijos valstybinio transliuotojo „Mir“ užsakymu sociologinių tyrimų agentūros BKMO. Skelbiama, kad buvo apklausti rinkėjai 320 balsavimo apylinkių įvairiose šalies vietose. Iš viso apklausta 12 340 žmonių.

Tuo tarpu „Radio Svoboda“ skelbia, kad  neoficialios rinkėjų, balsavusių 18-oje apylinkių užsienio ambasadose, apklausos rodo, kad S. Tichanovskają gavo 71,28 proc. rinkėjų balsų, o A. Lukašenką – 10,09 proc.

Žmones neskubančius skirstytis nuo rinkimų apylinkių, besibūriuojančius ir laukiančius rinkimų rezultatų milicija stengiasi išvaikyti Tut.by savo VK socialiniame tinklo paskyroje https://vk.com/tutby ir Feisbuke www.facebook.com/tut.by/:

Prie paties naujienų portalo Tut.by prisijungti neįmanoma. A. Lukašenka, matyt ištesėjo savo viešai duotą pažadą imtis „simetriško atsak“  į tendencingą, pasak jo šios žiniasklaidos priemonės elgesį.

Tiesioginė nepriklausomo Rusijos TV kanalo „Dožd“ transliacija apie rinkimus Baltarusijoje:

Tiesioginė transliacija internetiniu rusakalbiu  Laisvės radijo TV kanalu  „Nastojaščeje vremia“ („Dabartinis laikas“) iš Prahos (tiesioginė transliacija baigėsi 1 val.):

Minske prieš vidurnaktį į protestuotojų minią įvažiavo policijos automobilis skirtas suimtiesiems vežti. Vienas protestuotojas buvo sužeistas ir perduotas gydytojams. Kuomet žmonės bandė nukentėjusiajam padėti, milicininkai prieš juos panaudojo elektrošoką.

Minske vyksta protestuotojų ir pareigūnų susirėmimai, pareigūnai naudoja garso ir šviesos granatas.  Daugelyje Baltarusijos miestų žmonės išeina į gatves protestuoti prieš valdžios savivalę.

Šalyje neveikia mobilusis internetas, visi naujienų protalai yra nepasiekiami, todėl patikimų žinių trūksta.

Minsko gatvėse protestuotojai pradeda statyti barikadas, praneša TV kanalu  „Nastojaščeje vremia“.

***

Kandidatai į Baltarusijos prezidentus 2020 m.: Aleksandras Lukašenka, Svetlana Tichanovskaja, Anna Konopackaja, Andrejus Dmitrevas, Sergejus Čerčenis | Alkas.lt koliažas

Kandidatai į Baltarusijos prezidentus 2020 m.: Aleksandras Lukašenka, Svetlana Tichanovskaja, Anna Konopackaja, Andrejus Dmitrevas, Sergejus Čerčenis | Alkas.lt koliažas

Liepos 9 d., sekmadienį, Baltarusijoje prasidėjo prezidento rinkimai. Baltarusijos prezidento posto siekia penki įregistruoti kandidatai, tarp jų – dabartinis valstybės vadovas vadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi Aleksandras Lukašenka. Pagrindinį iššūkį 6-tos prezidentavimo kadencijos siekiančiam A. Lukašenkai metė opozicijos palaikoma kandidatė Svetlana Tichanovskaja, kuri stojo į rinkimų kova po to kai buvo suimtas į prezidento pareigas kandidatuoti sumanęs jos vyras, tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis. Apie S. Tichanovskaja į bendrą koaliciją sususivienijo ir kitų dviejų prie rinkimų neprileistų opozicijos kandidatų – Valerijaus Cepkalo ir Viktoro Babarykos štabai.

S. Tichanovskaja pažadėjusi, kad laimėjusi rinkimus po pusmečio surengs laisvus ir sąžiningus šalies prezidento rinkimus ji sulaukė plataus visos šalies piliečių palaikymo.

Svetlana Tichanovskaja | rengėju nuotr.

Svetlana Tichanovskaja | rengėju nuotr.

Nuo rugpjūčio 4 d., antradienio, iki sekmadienio Baltarusijoje vykusiame išankstiniame prezidento rinkimų balsavime nepriklausomi stebėtojai jau per pirmą balsavimo dieną pastebėjo apie daugiau nei 2,5 tūkst. įvairių pažeidimų. Centrinis rinkimų komitetas sekmadienio ryte paskelbė, kad per išankstinį balsavimą balsavo 41,7 proc. rinkėjų. Tai, esą, gerokai daugiau nei 2015 metų rinkimuose pasiektas rekordas, kuomet savo valią iš anksto pareiškė 36,05 proc. rinkėjų.

Rugpjūčio  7 d. trys būsimų Baltarusijos permainų priešakyje žengiančios moterys  S. Tichanovskaja,  M. Kolesnikova ir V. Cepkalo  kreipėsi į savo tautiečius su jaudinančiomis  ir įkvepiančiomis kalbomis ragindamos baltarusius žengti svarbų šalies likimą lemiantį žingsnį ir balsuoti už Baltarusijos ateiti, o valdžią ir jėgos struktūrų atstovus susilaikyti nuo prievartos prieš savo bendrapiliečius:

Prieš pagrindinę balsavimo dieną valdžios jėgos struktūros Minske sutelkė gausias milicijos ir karių pajėgas bijodamos masinių protesto akcijų galinčių kilti dėl visuomenės nepasitenkinimo rinkimų duomenų klastojimu.

Pasak S. Tichanovskajos, opozicija stengsis atlikti alternatyvų balsų skaičiavimą ir nustatyti, ar rinkimai buvo suklastoti, bet ji teigė neraginsianti savo šalininkų išeiti į gatves. „Jie daro viską, kad taikūs protestai taptų kruvinais. O aš šito nenoriu“, – sakė opozicijos kandidatė.

S. Tichanovskaja, šeštadienį, pagrindinės rinkimų dienos išvakarėse kreipėsi į savo tautiečius su raginimu laikytis rimties ir susilaikyti nuo galimų išpuolių. „Mūsų jėga – vienybėje ir meilėje mūsų šaliai, mūsų šeimoms“, – sakė kreipimosi vaizdo įraše S. Tichanovskaja. Ji taip pat paragino ir specialių milicijos dalinių darbuotojus „nepaklusti nusikalstamiems įsakymams“.

Tą pačia dieną po šio kreipimosi vaizdo įrašo paskelbimo 17:10 val. milicija sulaikė S. Tichanovskajos rinkimų štabo vadovę Mariją Moroz ir dar du štabo aktyvistus pakeliui į jų rinkimų štabą.

„Laisvės radijas“ (Radio Svoboda) taip pat pranešė, kad pagrindinės rinkimų dienos išvakarėse rugpjūčio 8 d., šeštadienį, 19 val. vakare Baltarusijos sostinėje Minske jėgos struktūrų atstovai sulaikė protestuotojus ir atsitiktinius praeivius vykstant protesto akcijai centrinėje Minsko gatvėje. Čia automobilių vairuotojai buvo įjungę garso signalus, skambėjo žinomo dainininko Viktoro Cojaus daina  „Permainų!“ – tapusią ne tik Sovietų Sąjungos laisvėjimo bei griūties, bet ir šiandieninės kovos už demokratiją Baltarusijoje simboliu. Vairuotojai ir pėstieji mojavo skiriamuoju opozicijos ženklu – baltomis apyrankėmis.

Rugpjūčio 7 d., penktadienio vakare,  Minske buvo sulaikyti kai kurie didelio dviratininkų vienybės žygio dalyviai:

Prezidento posto be dabartinio prezidento A. Lukašenkos ir pagrindinės jo varžovės opozicinių jėgų koalicijos palaikomos S. Tichanovskajos taip pat siekia: buvusi Baltarusijos parlamento Žemutinės palatos deputatė Anna Konopackaja, visuomeninio judėjimo „Sakyk teisybę“ koopirmininkas Andrejus Dmitrevas ir partijos „Belaruskaja social-demokratičeskaja Gramada“ pirmininaks Sergejus Čerčenis.

Rugpjūčio 9 d., sekmadienį, rinkimų apylinkės pradės darbą nuo 8 val. ryto ir dirbs iki 20 val. vakaro.

Baltarusija bunda | wikipedia.org nuotr.

Baltarusija bunda | wikipedia.org nuotr.

Papildyta:

Rugpjūčio 9 d., sekmadienį, Baltarusijoje vykstant šalies prezidento rinkimams valdžia Minske sutelkė policijos ir karių pajėgas, kad galėtų suvaldyti galimus neramumus mieste po prezidento rinkimų. Milicininkai užtvėrė prieigas į Minsko centrines Nepriklausomybės ir Oktjabrskaja aikštes ir  ruošisi galimiems susidūrimams su demonstrantais.

Nei Baltarusijos opozicijos atstovai, nei tarptautiniai apžvalgininkai neabejoja, kad rinkim duomenys bus klastojami ir, kad visuomenė gali su tuo nesitaikstyti.

Minske prie rinkimų apylinkių nusidriekė didžiulės rinkėjų eilės. Kai kur tenka stovėti eilėje daugiau nei 4 val.

Eilės prie balsavimo apylinkės Minske | people.onliner.by nuotr.

Eilės prie balsavimo apylinkės Minske | people.onliner.by nuotr.

Eilės prie balsavimo apylinkės Minske | people.onliner.by nuotr.

Eilės prie balsavimo apylinkės Minske | people.onliner.by nuotr.

Kategorijos: Baltų žemėse, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .

7 komentarai

 1. Gediminas Martišius:

  Truputį gaila Batkos. Morališkai rinkimus jis jau pralaimėjo. Tegul būna lengva jam tautiečių atmintis.

 2. Komunistas:

  paklausai lrt tai 1000 tinklaraštininko žmonelės šalininkų pristatoma kaip Baltarusijos dauguma, kuri tuoj tuoj nuvers “piktavalį diktatorių”. Pažiūri baltarusių žinias, ten pagrindinė tema rugių derliaus nuėmimas ir prezidento apdovanojimai gydytojams.
  Jei baltarusiai išsirinktų tinklaraštininko ar bankininko žmonelę tai kaimynės laukai Ukrainos likimas – vakarų europos vanagai tuoj išparceliuos ir privatizuos Baltarusijos pramonę ir sugriaus žemės ūkį.
  Retorinis klausimas laisvus Cichanauskaja surengti žada laisvus rinkimus, laisvus nuo ko?

 3. O kaip:

  jus sužinojot, kad klastojami? Gal pas aiškiaregę buvot? O tai ant Lietuvos neklastojami? Ir kompiuteriai neužlūžta rinkimų naktį. Pirma pas save padarykit tvarką. O kaimynai kaip nors ir patys padarys.

 4. Uždeganti ta Baltarusijos senoji vėliava, kaip ir Latvijos, išreiškianti tą pačią Gedimino stulpų (Kolumnios) simbolio mitinę prasmę – karališkumo (kilnumo) prasmę…
  Laikykite iškėlę ją…

  • Baugas:

   Tai kame Jūs matote sąsajas su Gedimino stulpais?
   Raudoni stulpai baltame fone ar balti stulpai raudoname fone?
   Balta – raudona juostos ir viskas, dar Austrijos vėliava panaši…

   • Visų pirma matau konstrukcinės sąsajas išreiškiant senąjį pasaulio supratimą. Abiem atvejais įžvelgiu siejamus trys konstrukcinius elementus. Vėliavoje jie išryškinti spalvomis, Stulpuose – tarpais tarp šoninių ir vidurinio stulpo, apačioje juos sujungiant vienu pagrindu. Vėliavoje tą sujungimą atlieka vėliavos medžiagos audinys. Vėliavoje šoninės juostos vienodo pločio ir spalvos, vidurinė skirtingos spalvos, tačiau lygaus su šoninėmis pločio. Stulpų simbolyje analogiškumas – šoniniai stulpai vienodos formos, lygaus aukščio, vidurinysis ta prasme nežymiai varijuoja.
    Abiem atvejais yra išreiškiamas mitinis teisingumo (lygumo, svarstyklių) principo laikymasis gyvenimo santykiuose vienų su kitais.
    Mitiškai suprantamas čia ir ribų perėjimas tarp spalvų, lygumo išlaikymas vienam tampant kitu ir t.t….

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: