Renkantis naminį gyvūną reikėtų įvertinti daugelį aplinkybių (0)

pixabay.org nuotr.

pixabay.org nuotr.

Ištikimas šuo, murkianti katė, o gal – ilgaausis triušis? Nusprendus į namus priimti naują šeimos narį – naminį gyvūnėlį, šeimininkai ne retai susiduria su klausimu, kaip išsirinkti tinkamiausią. Kaip pastebi didžiausio zoologijos prekių parduotuvių tinklo Lietuvoje KIKA veterinarijos gydytoja ir farmacijos vadovė Kamilė Ausmanė, su naujuoju šeimos nariu atsiranda nemažai atsakomybių ir ilgalaikių įsipareigojimų, tad renkantis gyvūną vertėtų tinkamai įsivertinti kelis ypač svarbius dalykus.

Augintinio bruožai ir būdas

Pasak K. Ausmanės, pirmas žingsnis svarstant apie naminį gyvūną – žinių rinkimas apie dominančias gyvūnų rūšis, rūšių ir atskirų veislių savybes, poreikius ir gyvenimo trukmę.

„Kiekvienas gyvūnas yra unikalus, tačiau tam tikra rūšis ir veislė gali turėti aiškias savybes, poreikius, kurie gali padėti įsivertinti, ar gyvūnas jums tinka. Svarbu atkreipti dėmesį, jog įvairios gyvūnų rūšys turi skirtingą šeimininko dėmesio poreikį, taip pat skiriasi jų gyvenimo trukmė. Pavyzdžiui, šunys ir katės vidutiniškai gyvena virš 10 metų ir priklausomai nuo veislės, dažnai mėgsta būti su šeimininku, prisiglausti, tad gali būti puikūs naminiai gyvūnai šeimai su mažais vaikais. Tuo tarpu žiurkėnai gyvena žymiai trumpiau ir kaip šinšilos, yra pakankamai jautrūs, gali įkąsti, jei su jais elgiamasi ne tinkamai. Šie gyvūnai taip pat aktyvesni tamsiuoju paros metu, tad dieną gali būti ne tokie judrūs ir žaismingi. Dėl to vertėtų įsivertinti, kokios gyvūno savybės jums tiktų labiausiai ir kuriam laikui, atsižvelgiant į skirtingą gyvūnų gyvenimo trukmę, esate pasiryžę įsipareigoti“, – pastebi veterinarijos gydytoja.

Gyvūnui pritaikytos laikymo sąlygos

Kaip teigia K. Ausmanė, renkantis šeimą papildysiantį gyvūną, ypač svarbu apsvarstyti, ar šeimininko gyvenamoji vieta bus pritaikyta auginti norimą gyvūnėlį.

„Kitas svarbus dalykas svarstant, kokį gyvūną įsigyti yra gyvenamoji vieta. Kai kuriems naminiams gyvūnams, pavyzdžiui, didesnių veislių šunims, būtinos didelės erdvės, tuo tarpu smulkesni gyvūnai gali gyventi ir mažesniuose namuose jei turi galimybę išeiti į lauką arba pakankamo dydžio aptvarą patogiam gyvenimui. Svarbu apsvarstyti, ar didesniam gyvūnui jūsų namuose užteks erdvės ir gyvenamoji vieta jam bus saugi, taip pat, kaip gyvūnas sutartų su kitais gyvūnais, jei jų turite“, – pažymi veterinarijos specialistė.

Gyvūnas pagal šeimininko būdą

Veterinarijos gydytoja teigia, jog ypač svarbu apgalvoti ne tik naminio gyvūno poreikius, tačiau ir apsvarstyti, ar jis bus tinkamas šeimininko gyvenimo būdui.

„Augintinio įsigijimas yra didelis įsipareigojimas, tad svarbu apgalvoti, ar pasirinktas gyvūnas atitiks jūsų gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jei gyvenate aktyviai ir naminio gyvūno treniruotėms galite skirti pakankamai laiko, jums puikiai tiktų fizinės iškrovos reikalaujantis šuo. Tuo tarpu, jei propaguojate lėtesnį gyvenimo būdą, vertėtų rinktis katę, triušį ar mažiau aktyvios veislės šunį. Visgi, jei dirbate įtemptu darbo grafiku, gali būti sunku pasirūpinti didesniu gyvūnu, kuriam reikės skirti daug laiko ir priežiūros – ilgų pasivaikščiojimų kelis kartus per dieną, nustatyto šėrimo laiko, tam tikrų higienos procedūrų. Tokiu atveju mažesni gyvūnai, tokie, kaip jūrų kiaulytės, žiurkėnai ar žuvys, gali būti tinkamesnė alternatyva. Taip pat jei daug keliaujate ar retai būnate namuose, turėtumėte prisiminti, jog kai kurie gyvūnai, pavyzdžiui, šunys, negali būti paliekami vieni ilgam“, – teigia K. Ausmanė.

Veterinarijos gydytoja papildo, jog renkantis gyvūną svarbu nuspręsti, ar šeimininkas yra pasiruošęs priimti finansinį įsipareigojimą, kurio reikalauja norima gyvūno rūšis.

„Svarbu įsivertinti ir pinigines galimybes pasirūpinti gyvūnu, kadangi kai kurios naminių gyvūnų rūšys ar veislės turi specialių poreikių, kuriems gali prireikti papildomų išlaidų ar pastangų. Planuojant išlaidas, skirtas gyvūnui, reiktų apsvarstyti augintinio maisto, priežiūros priemonių, treniruočių ir sveikatos priežiūros poreikius bei įsitikinti, jog tai galite sau leisti“, – pažymi K. Ausmanė.

Į pagalbą – patyrę žinovai

Veterinarijos specialistė papildo, jog susidūrus su sunkumais renkantis gyvūną, verta pasitarti su patyrusiais žinovais, o apsisprendus dėl gyvūno rūšies – apsvarstyti vietas, kuriose jį galima įsigyti.

„Jei šeimininkas dvejoja, koks augintinis jam būtų tinkamiausias, išsirinkti gali padėti patyrę ekspertai – specializuotose gyvūnų parduotuvėse dirbantys konsultantai, gyvūnų veisėjai ar veterinarai. Šie specialistai gali padėti geriau suprasti gyvūno poreikius ir patarti, ar jie bus suderinami su jūsų gyvenimo būdu. Apsisprendus dėl gyvūno rūšies, svarbu pasidomėti vietomis, iš kurių jį bus galima įsigyti. Dažniausiai gyvūnai įsigyjami specializuotose gyvūnų parduotuvėse ir patikimose veisyklose – pastaruoju atveju užtikrinama, jog gyvūnas į šeimininko namus atkeliaus sveikas ir perėmęs geriausius iš tėvų paveldėtus bruožus. Taip pat vis daugiau žmonių dairosi į gyvūnų prieglaudas ir suteikia antrą šansą namų netekusiems gyvūnams. Visgi prieš tai vertėtų pasidomėti gyvūno atkeliavimo į prieglaudą istorija ir jau susidariusiomis jo charakterio savybėmis, kadangi jei jis su juo buvo netinkamai elgiamasi, gali tekti praleisti nemažai laiko jį auklėjant bei prisijaukinant“, – teigia K. Ausmanė.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: