R. Čekutis. Baltarusijoje pasiekta opozicijos vienybė (video) (15)

Svetlana Tichanosvskaja | Alkas.lt koliažas

Svetlana Tichanosvskaja | Alkas.lt koliažas

Dešimtys tūkstančių pagrindinės Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos varžovės prezidento rinkimuose Svetlanos Tichanovskajos šalininkų ketvirtadienį dalyvavo mitinge Minske, nepaisant didėjančio valdžios spaudimo opozicijai.

Dabartinio Baltarusijos prezidento priešininkai deda visas viltis į 37 metų S. Tichanovskają, kuri rugpjūčio 9 d. vyksiančiuose Baltarusijos prezidento rinkimuose susirungs su A. Lukašenka.

Jos vyro Sergejaus, žinomo tinklaraštininko, rinkimų komisija nesutiko registruoti kandidatu rinkimuose ir jis buvo įkalintas, kaip ir buvęs bankininkas Viktoras Babaryka. Dar vienas stiprus potencialus kandidatas Valerijus Cepkala, kuriam taip pat nebuvo leista dalyvauti rinkimuose, saugumo sumetimais pabėgo į Rusiją.

A. Lukašenka ne kartą kaltino opoziciją kurstant neramumus šalyje ir planuojant nuversti jį su užsienio pagalba. S. Tichanovskaja per mitingą šiuos kaltinimus neigė.

Svetlana Tichanosvskaja | youtube.com ekrano nuotr.

Svetlana Tichanosvskaja | youtube.com ekrano nuotr.

Per mitingą kalbėjusi S. Tichanovskaja sakė, kad laimėjusi šiuos rinkimus surengtų naujus rinkimus ir išlaisvintų visus politinius kalinius, įskaitant savo vyrą Sergejų. „Pavargau su viskuo sutikti, pavargau tylėti ir bijoti“, – teigė moteris ir pridūrė, kad ji nori pakeisti sistemą, bet nenori pati būti valdžioje.

Šis mitingas Minske buvo didžiausias Baltarusijoje opozicijos protestas per dešimtmetį. Žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ teigimu, mitinge dalyvavo mažiausiai 63 tūkst. žmonių.

Beje, tą pačią dieną Baltarusijos tyrėjai apkaltino S.Tichanovskajos vyrą ir kitą gerai žinomą valdžios kritiką Mikolą Statkevičių bendradarbiavus su rusų samdiniais ir planavus masinius neramumus šalyje prieš rugpjūčio 9-osios rinkimus.

светлана-тицхоновскайа-феисбуко-нуотр

Svetlana Tichanosvskaja | Facebook.com nuotr.

Baltarusijos institucijos trečiadienį sulaikė 33 įtariamus rusų samdinius, kurie neva atvyko, turėdami tikslą destabilizuoti šalį prieš rinkimus.

Per mitingą S. Tichanovskaja paneigė, kad opozicija bendradarbiauja su Rusija, jog sukeltų šalyje neramumus.

„Žmonės, kokia revoliucija? Mes norime sąžiningų rinkimų“, – teigė kandidatė S. Tichanovskaja.

65 metų A. Lukašenka prezidentauja jau 26 metus ir siekia šeštosios kadencijos šiame poste.

Tarptautiniai stebėtojai ne kartą kritikavo rinkimus Baltarusijoje ir teigė, kad jie neatitinka demokratinių principų.

Svetlana Tichanovskaja | nn.by, N. Bužan nuotr.

Svetlana Tichanovskaja | nn.by, N. Bužan nuotr.

Svetlanos Tichanovskajos dosjė

Gimė 1982 m. rugsėjo 11 d. Mikaševičių miestelyje, Bresto srityje. 2000 metais S. Tichanovskaja aukso medaliu baigė vietos vidurinę mokyklą, mokėsi Mozyrio pedagoginiame universitete Filologijos fakultete, kur įgijo užsienio kalbų specialybę (anglų ir vokiečių). Po studijų gyveno Gomelyje, dirbo anglų kalbos vertėja įvairiose organizacijose, įskaitant ir pagalbos nukentėjusiems nuo Černobylio branduolinės katastrofos organizaciją „Chernobyl Life Line“, kuri registruota Airijoje.

Šių metų gegužės 29 d. Gardine įvyko piketas renkant parašus už S. Tichanovskajos kandidatavimą prezidento rinkimuose. Pikete buvo suimtas jos vyras Sergejus Tichanovskis, iniciatyvinės grupės koordinatorius Dmitrijus Furmanovas ir dar 8 asmenys. Tuomet kilo savaiminiai piketai visoje Baltarusijoje, o prie parašų rinkimo staliukų įvairiuose miestuose išsirikiavo eilės S. Tichanovskajos gerbėjų.

Parašų rinkimo rengėjams taikytas valdžios spaudimas, ne vienas jų buvo sulaikytas. Antai, gegužės 15 d. suimtas iniciatyvinės grupės atstovas spaudai Aleksandras Kabanovas, konfiskuoti ir visi parašų rinkimo lapai.

Birželio 11 d. S. Tichanovskaja išplatino videokreipimąsi, kur pranešė, jog nutraukia parašų rinkimo akcijas Minske ir kituose miestuose, nes jos iniciatyvinės grupės nariai patiria valdžios represijas, tačiau jau tuomet buvo surinkta daugiau nei 100 tūkst. jos gerbėjų parašų.

Birželio 16 d. S. Tichanovskajai telefonu buvo pagrasinta, kad nedalyvautų rinkimuose, nes esą gali nukentėti jos vaikai. Tačiau tai jos nesustabdė ir jau birželio 30 d. ji padavė visus reikiamus dokumentus į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK). Liepos 14 d. VRK nariai vienbalsiai priėmė sprendimą registruoti ją kandidate į prezidentus.

Liepos 16 d. įvyko S.Tichanovskajos, Viktoto Babarikos ir Valerijaus Cepkalo rinkimų štabų atstovų susitikimas, kuriame sutarta visiems susivienyti, kviečiant žmones dalyvauti rugpjūčio 9-osios rinkimuose. Sutarta dalyvauti rinkimų stebėjime ir atstovauti bendriems tikslams: paleisti politinius ir ekonominius kalinius bei rengti pakartotinius rinkimus, kuriuose galėtų dalyvauti visi šiuo metu įkalinti alternatyvūs kandidatai.

Liepos 19 d. įvyko pirmasis S.Tichanovskajos rinkiminis mitingas Minske, į kurį susirinko apie 10 tūkst. žmonių.

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: