Augusto ir Barboros meilė įamžinta pašto ženkle (3)

Augusto ir Barboros meilė įamžinta pašto ženkle | AB Lietuvos pašto nuotr.

Augusto ir Barboros meilė įamžinta pašto ženkle | AB Lietuvos pašto nuotr.

Rugpjūčio 1 dieną, Lietuvos paštas, 500-ųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto gimimo metinių proga, išleis naują pašto ženklą. Neatsitiktinai jame Augustas vaizduojamas kartu su jo gyvenimą pakeitusia mylimąja Barbora Radvilaite – jų meilės istorija garsi iki šių dienų. Įkvėpti šios istorijos, savaitgalį vilniečiai ir miesto svečiai bus kviečiami parašyti laišką savo mylimiesiems.

Pašto ženklą kūrė lenkų dailininkas Božydaras Grozdevas (Božydar Grozdew). Pašto ženklo nominalas – 0,81 Eur, tiražas – 30 tūkst. vnt. Kartu su pašto ženklu bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8, rugpjūčio 1 d., šeštadienį. Šis pašto ženklas – tai antras bendras Lietuvos pašto projektas su Lenkijos paštu. Su tokia pačia iliustracija, tą pačią dieną bus išleistas ir pašto ženklas Lenkijoje.

Augusto ir Barboros meilė žinoma kaip meilė nugalinti viską. Meilė tarp Barboros ir kunigaikščio įsižiebė apie 1543 m. Tačiau judviejų bendras kelias nebuvo lengvas: pirmus draugystės metus jie savo romaną buvo priversti slėpti, slapti pasimatymai vykdavo sode, tarp tankių liepų ir eglių; po ketverių metų Barboros brolis ir pusbrolis surengė slaptas vestuves; iki šio fakto paskelbimo viešai, įsimylėjėliai turėjo įveikti didelius iššūkius – santuokai priešinosi Lenkijos didikai bei Augusto motina – Lenkijos karalienė Bona Sforca – jie nenorėjo pripažinti lietuvės savo karaliene, o tėvai nė nenorėjo galvoti apie marčią iš valdinių tarpo. Per tuos kelis sunkumų metus, įsimylėjėliai ne kartą gyveno skirtingose šalyse, ilgesį nuramindavo tik vienas kitam rašydami meilės laiškus – niekas negalėjo palaužti jų meilės. Galiausiai, 1550 m. Barbora Radvilaitė buvo karūnuota. Deja, tuo metu jau sirgo ir vos po penkių mėnesių mirė.

Pašto ženklui pasirinktas motyvas iš Jano Mateikos (1838-1893) paveikslo „Žygimantas Augustas ir Barbora Radvilų dvare Vilniuje“, esančio Nacionaliniame Varšuvos muziejuje. Paveiksle jaučiama liūdesio nuotaika, pranašaujanti tragiškus įvykius ateityje. Neabejotinai, su šiais įvykiais susijęs blogas ženklas – kometa, bei griežtos karalienės Bonos portretinis vaizdas. Pasak legendos, ji nunuodijo Barborą.

Nepaisant tragiškos pabaigos, Augusto ir Barboros meilė jau beveik 500 metų laikoma tikros meilės pavyzdžiu, ją lydi daug gražių pasakojimų, romantinių istorijų, parašytas ne vienas kūrinys ar sukurtas spektaklis. Lietuvos paštas bendradarbiaudamas su kavine „Augustas ir Barbora love story cafe“ savaitgalį kviečia atgaivinti šią legendą ir dalelę jos perkelti į šiandieną.

„Augusto ir Barboros meilė – tai yra viena iš meilės istorijų, nepavaldžių laikui. Norėjome, kad pašto ženklo išleidimą lydėtų kažkas artimo šiai meilės istorijai. Ar gali būti kas romantiškiau už ranka rašytus laiškus? Juos vienas kitam išsiilgę rašė ir Augustas su Barbora. Simboliška ir labai nuoširdu, o šiandieniam pasauliui ir labai neįprasta. Kviečiame pasinaudoti išskirtine galimybe parašyti laišką ir nustebinti savo mylimą žmogų,“ – sako Lietuvos pašto Korporatyvinių reikalų departamento vadovė Vaida Budrienė.

Kavinės „Augustas ir Barbora love story cafe“ lankytojai, besimėgaujantys savo patiekalais, galės tuo pačiu parašyti ir meilės laiškus. Kavinėje stovės speciali pašto dėžutė, bus paruošti vokai ir šeštadienį išleisti pašto ženklai – viskas, ko reikės norintiems išsiųsti laišką – tai paleisti savo mintis ir išrašyti visus norimus meilės žodžius mylimajam. Laiškų rašytojai laukiami nuo šeštadienio, kavinės darbo metu (10-23 val.), adresu Stiklių g. 7, Vilnius. Norintys išsiųsti laišką, padavėjams turėtų ištarti raktinius žodžius „meilės laiškas“.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: