K. Garšva. Valstybės tarnybos turi laikytis valstybinės kalbos įstatymo (29)

Kazimieras Garšva | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kazimieras Garšva | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Per 30 metų dar ne visi antrosios Lietuvos Respublikos piliečiai išmoko laikytis savo valstybės įstatymų. Dėl Lietuvos Konstitucijos ir įstatymų pažeidimo liepos 28 d. raštu kreipiausi į Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą ir Ministrą pirmininką Saulių Skvernelį prašydamas sustabdyti Valstybės tarnybos departamento Vilniaus rajono seniūnijų seniūnų (valstybės karjeros tarnautojų) prie Vidaus reikalų ministerijos paskelbtus konkursus į Dūkštų, Paberžės, Pagirių seniūnų pareigybes arba panaikinti jų rezultatus, jeigu konkursai būtų įvykę.

Ministrės R. Tamašunienės kuruojamas Valstybės tarnybos departamentas prie VRM  ir LR Vilniaus rajono savivaldybė pažeisdamas Lietuvos  Konstituciją, Valstybinės kalbos, Švietimo, savivaldos ir kitus įstatymus, piliečių teises iš kandidatų į rajonų seniūnus  savavališkai papildomai reikalauja laikyti ne valstybinės lietuvių kalbos, o tik lenkų kalbos egzaminą B2 lygiu (4.7 punktas). To reikalaujama net tose seniūnijose, kur lenkų yra mažuma, mokanti lietuvių, rusų kalbas ir kur lenkų kalbos egzamino B2 lygiu jie patys dažnai nėra laikę. Tokiu būdu siekiama sudaryti galimybes įsidarbinti tik Tomaševskio partijos kandidatams. Dėl to pirmenybė teikiama lenkų kalbą mokantiems kandidatams, baigusiems nelietuviškas vidurines, aukštąsias mokyklas. Valstybinę lietuvių kalbą jie gali mokėti nepakankamai.

lenku-kalba

Alkas.lt ekrano nuotr.

Tokiu būdu R. Tamašūnienė pažeidžia ne tik Lietuvos konstitucijos 10, 14, 29 str. bet ir Seimo nario bei ministro priesaika.

Kandidatams į seniūnus yra privaloma taisyklingai mokėti tik valstybinę lietuvių kalbą, o laikyti vietos tarmių ir kitų kalbų egzaminus neprivalu.

Autorius yra „Vilnijos“ draugijos pirmininkas, kalbininkas, humanitarinių mokslų daktaras

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

29 komentarai

 1. Žemyna:

  O jos to nežino, nes… pačių galvelės tokių elementarių tiesų ,,neįkanda”, be to, joms niekas nei primena, nei uodegą už palaidą burną primina,

 2. Žemyna:

  Kitą ketvirtadienį p. Garšva bus pakviestas greitų pietų.
  Vaišingasis šeimininkas jam daug pasakos apie Talibaną, kalbadžiobus ir daug kitų išmintingų bei įdomių dalykų… Maloniai praleis laiką ⍨

  AČIŪ, Autoriui!

 3. Getas:

  Ačiū p. Garšvai už trumpą, bet svarbų reikalavimą: nurodant ministrės priesaikos, Konstitucijos ir įstatymų pažeidimą. Įdomu ko imsis prezidentas ir premjeras? Taip turėtų veikti kiekvienas sąmoningas Lietuvos pilietis. Tiesa, yra Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje, gal perduos jam?Kuris turėtų skirti baudą ir pareikalauti ištaisyti pažeidimus. Autorius yra Nepriklausomybės gynėjų sąjungos narys, jei reikės pagalbos gali kreiptis į sąjungą.

 4. Tapome Lenkijos dalimi:

  To dar nebuvo, kad Lietuvos valstybės tarnautojas privalėtų mokėti lenkų kalbą. Visi piliečiai kur jie begyventų, privalo gerai mokėti valstybinę tos šalies kalbą, t.y/. lietuvių kalbą ir jokiose pareigose niekas negali reikalauti mokėti lenkų kalbos.
  Atrodo, kad Lietuva tampa Lenkijos paribio dalimi. Taip galvoja Vidaus reikalų ministrė.
  Gal Prezidentas sustabdys antikonstitucinius reikalavimus?

 5. Pajūrietis:

  Teisinė valstybė tik sapnas.

 6. kaunietė:

  Ačiū K. Garšvai. Labai svarbiusir Lietuvai reiklaingus darbo dirba. Sėkmės. Palikome jo iniciatyvas.

 7. !!!:

  Dėl Skvernelio viskas aišku,jis jau iki pusės sulindęs į lenko šikną,dabar bus matyti ko vertas mūsų Gitanas…šaunuolis mūsų Kazimieras.G…NGS narys.

 8. Išties:

  Ačiū Gerb.K.Garšvai už pilietinę laikyseną .Ši ministrės R.Tamošūnienės ir Vilniaus rajono savivaldybės akibrokštas valstybinės lietuvių kalbos atžvilgiu yra vis didėjančios pietryčių Lietuvoje polonizacijos reiškinių padarinys.Panaši padėtis yra ir Vilniaus miesto savivaldybėje,kur lenkų bei rusų kalba jau tapo vos ne valstybine kalba.Kodėl taip vyksta? 1/ Nei viena Kovo 11-sios Lietuvos valdžia
  -Seimas,Prezidentas,Vyriausybė -nesugebėjo ar nenorėjo sukurti pietryčių Lietuvos integracijos į Lietuvos valstybę strategijos; 2/ Lietuvos politinis elitas,aukščiausieji valdžios pareigūnai niekaip nesuvokė ir neįvertino politinės,kultūrinės Lenkijos rūpestingai ir veiksmingai vykdomos ,,Paribio “/ ,,Kresy”/ politinės programos,kurį ženkliai įtakoja dabar vykstančius politinius ir kultūrinius veiksmus pietryčių Lietuvoje;3/ Žaliųjų valstiečių vadovybės priimti politiniai sprendimai,kaip: paskirti Vykdomosios valdžios vadovu ypatingai prolenkišką politiką,sudaryti koalicinę sutartį su daugeliu atveju nacionalistine ir iš dalies prorusiška Tomaševskio partija ir taip išsaugoti Seimo valdančiąją daugumą – ženkliai silpnina galimybes pietryčių Lietuvos gyventojams integruotis į lietuvišką visuomenę .
  Išvada: Tikėtina,kad kitos artimiausios kadencijos Seimas ,kartu su J.E.Prezidentu G.Nausėda, atsižvelgs į išvardintus negalavimus ir politinius aplaidumus ir priims tinkamus sprendimus ir juos nuosekliai įgyvendins.

 9. Žemyna:

  VT „parapija”, pasak anų laikų humoristų, „vperedi planety vskej”…
  Jeigu ne tik visose Vakarų valstybėse, bet ir pasaulyje VISŲ PIRMA, ką privalu mokėti, tai VALSTYBINĖ KALBA (net jei ne valstybinėse įstaigose dirbsi!), o jos išmoksti ir vidurinį išsilavinimą gausi tik mokyklose su VALSTYBINE mokomąja kalba, tai VT parapijoje priešingi zokonai galioja?
  O ministrė nežino, kam VIEŠAI ir GARSIAI priesaiką davė? (O gal ji ir dar kur nors kam nors ją davė?)
  Beje, tarp jos vardijamų reikalavimų yra visai teisingų, tačiau… ministrė pati jų „nepatrauks” – tai ir šio dokumento turinys liudija. Negali LT ministrė savo valstybės Konstitucijos neišmanyti. O jei tautybių klausimų sprendimo ėmėsi, tada turi ne tik ją mintinai mokėti, bet ir TMAPK ir su TM susijusias ŽT dokumentų skirsnius.
  Be to, turi žinoti Tarpt. Teisės požiūrį į okupacijos palikimą – tiek materialųjį, tiek nematerialųjį! Ši narsi ministrė ir ją LAUŽYTI pasiryžusi?

  Ar šešėlinio kardinolo valdoma Vilniaus krašto dalis ne LT Konstitucijai pavaldi? Tada visiems, jo komandas vykdantiems belieka grąžinti Lietuvai LR piliečio pasus. Su visais to padariniais.

 10. Šiaip:

  Che, Garšva pats muša ir pats rėkia. Apie tai reikėjo galvoti, kai žlugdė naujo Valstybinės kalbos įstatymo priėmimą. Negali mūsų dienomis veikti įstatymas, priimtas iki interneto eros, iki įstojimo į ES. Kazimierai, ne Prezidentui reikia rašinėti, o daugiau į save žiūrėti. Jūsų gi gauja dabar yra valdžioje, taigi priimti Valstybinės kalbos įstatymą pigiau grybo. Bet to nedarote. Sukčiai ir veidmainiai jūs.

  • Žemyna:

   Pala, pala, kokioje valdžioje dabar Garšva? Jis nei valstietis, nei žaliasis, nei LLRA..
   Valdžioje dabar Skvernelis, kuris visom keturiom pasisakė už valstybinės kalbos išmetimą iš LR piliečio paso!

 11. Pajūrietis:

  Valstybėje tarsi nėra valstybinės religijos, bet ji tikrai yra (atitinkamos valstybinės šventės, nuolatinės LRT radijo laidos – už visų mokesčių mokėtojų pinigus, kapelionai – už visų mokesčių mokėjų pinigus, maldos pusryčiai ir t.t. – sąrašas būtų labai ilgas). Valstybėje tarsi yra valstybinė kalba, bet jos nėra. Pažvelkime, pvz., į arklinėmis raidėmis sukeverzotus angliškus valgyklų užrašus, ir mažytėmis raidėmis šalia esančius (kokia laimė, jei tokie pasitaiko!) pavadinimus lietuvių kalba (tai tik vienas pavyzdys iš ilgiausio sąrašo).

 12. Jau 50 metų be Jono Kazlausko:

  Jau 50 metų be Jono Kazlausko
  A. Piročkinas
  – komentaras.lt/jau-50-metu-be-jono-kazlausko/?lang=

  …. rugpjūčio 1 d. jis būtų šventęs savo 90-ąjį gimtadienį.

 13. Gražina:

  Visiems, kurie puola p. Garšvą. Jūs sakote, kad per vėlai p. Garšva kreipėsi Į prezidentą. Tai kur buvote Jūs anksčiau? Kodėl negynėte LR Konstitucijos ir Valstybinės Lietuvių Kalbos? Jei anksčiau pastebėjote, nereikėjo laukti – kiekvienas iš mūsų turi teisę ir pareigą parašyti Prezidentui, pastebeję LR Konstitucijos ir Valstybinės kalbos pažeidimus. O p. Garšvai ačiū už straipsnį, raštą prezidentui,
  susirūpinimą mūsų Konstitucija ir Valstybine Lietuvių Kalba. Lauksime atsakymo iš Prezidento

 14. ženia:

  Įstrigo p. Pajūriečio viską sumuojąs pasakymas: lietuvių kalba ne tik neginama, bet ir niekinama. Ačiū p. Garšvai už akylumą. Kad Prezidentas nesiims mūsų kalbos ginti, man iš kitų jo veiksmų jau aišku. Puolimas vyksta plačiu frontu.Net ir toks atrodo tolimas dalykas kaip Pandėlio baudžiauninkų himno ištrynimas iš interneto pasitarnaus repolonizacijai. Man tik dar neaišku, kieno rankomis jis buvo įvykdytas.Kad mažiau kristų į akis, pakeistas pandėkiečių himnu, kur daugiausia kalbama apie augaliją.

 15. Tai tik K. Garšva žino:

  bet ar atsilieps?
  Kaip suprasti pavardės Mirkės atsiradimą Lietuvoje?
  Kiek suprantu, pavardės nešiotojas iš Klaipėdos krašto. Bet – jei pavardė būtų germanų ar ž.dų kilmės, būtų Mirkė. Vardų radau tik Mirca ir Mirco bei Mirka ir Mirko .
  Gal tai karų laikotarpio rašybos klaida, taip ir įsitvirtinusi šeimos dokumentuose?

 16. Naujai vyriausybei:

  Kazimieras Garšva: „Europos Sąjungos įstatymai valstybinių kalbų abėcėlių keisti neįpareigoja“. Laiškas būsimai Vyriausybei
  – voruta.lt/kazimieras-garsva-europos-sajungos-istatymai-valstybiniu-kalbu-abeceliu-keisti-neipareigoja-laiskas-busimai-vyriausybei/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: