Kaip rasti norimą žvaigždę ir pačiam įsiamžinti kosmose (0)

Žvaigždžių stebėjimas | LRT nuotr.

Žvaigždžių stebėjimas | LRT nuotr.

Šią liepą visų akys į naktinį dangų kyla kur kas dažniau – šiuo metu ten plika akimi galima pamatyti kometą „Neowise“. Be to, artėja rugpjūtis – geriausias mėnuo meteorų lietaus stebėjimui Lietuvoje. „Bitės Profai“ apžvelgė programėles, kurios ne tik padės pradedantiesiems astronomams lengviau suprasti ką mato danguje, bet ir pagelbės suplanuoti geriausias nakties nuotraukas ar supažindins mažuosius su kosmoso platybėmis.

„Šiuo metu turime išskirtinę progą naktiniame danguje išvysti plika akimi matomą kometą „Neowise“. Mokslininkai sako, kad per šimtmetį virš Žemės pasirodo vos keletas tokio ryškumo kometų. Po šio nuostabaus įvykio mūsų laukia ir rugpjūčio meteorų lietūs. Nors

šie reiškiniai matomi plika akimi, prieš tai verta pasitikrinti ar naktis bus giedra, o tuo pačiu tai puiki galimybė pažvelgti į naktinį dangų giliau ir suprasti kur slepiasi Marsas, o kur sklendžia Tarptautinė kosminė stotis – programėlės tai leis padaryti lengviau“, – sako „Bitės Profė“ Lina Štrafėlaitė.

 Programėlė žvaigždžių stebėjimui | J. Stacevičius, LRT nuotr.

Programėlė žvaigždžių stebėjimui | J. Stacevičius, LRT nuotr.

Pasiruošimui: puikios nuotraukos be debesų

Žvaigždžių stebėjimas ir debesuotas dangus – ne koks derinys. Programėlė „Clear Outside“ („Android“, „iOS“, nemokama) leis to išvengti itin lengvai. Programėlė pateikia septynių dienų, kas valandą atnaujinamas orų prognozes ir informuoja kokio tankumo debesys gaubs dangų bei kada kils ar leisis Saulė ir Mėnulis.

„Pasiruošus žvaigždžių stebėjimui ir pripratinus akis prie tamsos, visgi kartais tenka pasišviesti – įprastas šviesos šaltinis tam netinka, nes jį išjungus teks laukti keletą minučių kol akys pripras matyti tamsoje. Programėlė „DarkLight“ („Android“, nemokama) pavers telefono ekraną raudonos šviesos šaltiniu, kuris padeda matyti tamsoje ir tuo pačiu neverčia akių iš naujo prisitaikyti prie šviesos stiprumo“, – pastebi L. Štrafėlaitė.

Ruošiantis žvaigždžių ar kitų dangaus kūnų stebėjimui kartais verta numatyti, kad jie tam tikru metu atsidurtų konkrečioje vietoje ir taip galėtume išgauti geriausias nuotraukas: „Ar tai būtų Mėnulis, meniškai pakibęs tarp dviejų bokštų, ar Paukščių takas, išsidėstęs virš įspūdingai atrodančio miško – programėlė „PhotoPills“ („Android“, „iOS“, 10,99 Eur), nukreipus telefoną į konkrečią vietą, informuos kuriuo paros metu ten matysis Mėnulis ar kita planeta bei patars, kokio ilgio išlaikymą ir kitus fotoaparato nustatymus naudoti, kad pavyktų puikios nuotraukos.“

Teleskopas | LRT nuotr.

Teleskopas | LRT nuotr.

Stebime dangų: tai žvaigždė ar palydovas?

„Programėlės gerokai palengvino pradedančiųjų astronomų gyvenimą. Šiandien išmanųjį telefoną pakanka nukreipti į dangų ir išplėstinė tikrovė mums iškart parodo kas jame matosi ar kur ieškoti norimos planetos“, – teigia L. Štrafėlaitė.

Programėlė „Skyview Lite“ („Android“, „iOS“, nemokama) – viena iš tokių. Pakaks ją įjungti, nukreipti į dangų ir ekrane iškart bus galima matyti galaktikas, žvaigždes, žvaigždynus ar virš galvos praskrendančius palydovus. Programėlė taip pat primins, kada danguje įvyks koks nors svarbus įvykis bei leis nukeliauti į praeitį ar ateitį ir išvysti kaip tuo metu buvo ar bus išsidėstęs žvaigždynas.

Programėlė žvaigždžių stebėjimui | J. Stacevičius, LRT nuotr.

Programėlė žvaigždžių stebėjimui | J. Stacevičius, LRT nuotr.

Norintiems apie kosmosą sužinoti daugiau

„NASA atlieka milžinišką darbą siekdama supažindinti visuomenę, kas vyksta už Žemės ribų – tai atsispindi ir jų vystomose programėlėse. Oficiali NASA programėlė („Android“, „iOS“, nemokama) talpina ne tik visas kosmoso agentūros naujienas, vaizdo įrašus, bet ir siūlo daugiau nei 17 tūkst. stulbinančių nuotraukų, tiesiogines transliacijas iš Tarptautinės kosminės stoties ir įvairų, išties įdomų mokomajį turinį“, – teigia žinovė.

Verta išbandyti ir kitas NASA programėles: „NASA Selfies“ („Android“, „iOS“, nemokama) suteiks galimybę įsiamžinti Paukščių take ar kitose įspūdingose kosmoso vietose, o „Spacecraft AR“ („Android“, nemokama) pasitelkia išplėstinę tikrovę ir ant bet kokio lygaus paviršiaus perkelia detalius tikrų erdvėlaivių modelius.

Norintys sudominti kosmosu mažuosius gali aplankyti specialius NASA ar Europos kosmoso agentūros (EKA) puslapius vaikams (NASA, EKA). Čia nuolat rengiamos įvairios varžytuvės, talpinami mokomieji žaidimai ar įvairios užduotys, padedančios vaikams susipažinti su kosmosu, astronautais ir vykstančiomis tyrinėjimo užduotimis.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Švietimas, Technika ir technologijos, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: