Anapilin iškeliavo teatro ir kino legenda Gražina Balandytė (1937-2020) (1)

Po premjeros. Vasara. | LNKDT nuotr.

Po premjeros .Vasara. | LNKDT nuotr.

Liepos 27 d. Nacionalinis Kauno dramos teatras praneša, kad po ligos mirė Lietuvos teatro ir kino legenda – aktorė Gražina Balandytė.

Atsisveikinimas su aktore vyks jos mylimame Nacionaliniame Kauno dramos teatre liepos 29 d. nuo 11 iki 21 val. ir liepos 30 d. nuo 10 iki 12 val. Urna išnešama 12 val. Aktorė atguls Petrašiūnų kapinėse. Artimųjų valia prašome talentingą menininkę, šiltą žmogų, asmenybę pagerbti baltu gėlės žiedu.

G. Balandytė gimė 1937 m. birželio 27 d. Tučiuose, Viekšnių valsčiuje, dabar – Mažeikių r. Baigusi medicinos studijas, nuo 1955 m. lankė Klaipėdos dramos teatro studiją. 1957–1958 m. Klaipėdos dramos teatro aktorė, o nuo 1958 m. – Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė.

Sukūrė daugiau kaip 80 ryškių, gilių, žiūrovų širdis palietusių vaidmenų. Nuo 1957 m. vaidino kine ir televizijoje, sukurdama daugiau kaip 20 vaidmenų.

Svarbiausi aktorės kūrybinio žydėjimo vaidmenys:

Ramunė filme „Laiptai į dangų“ (1966),

Mirandolina C. Goldoni „Viešbučio šeimininkė“ (1961),

Margarita Gotjė A. Duma „Dama su kamelijomis“ (1961),

Armanda Bežar M. Bulgakov „Moljeras“ (1967),

Antuanetė M. Frisch „Biografija: vaidinimas“ (1974),

Orin „Japonijos naktys“ (1995),

Eleonora Akvinietė James Goldman Lūtas Žiemą (1997),

Sidabrinės gervės 2014 m. Su mylimu vyru | asmen. nuotr.

Sidabrinės gervės 2014 m. Su mylimu vyru | asmen. nuotr.

Helen A. Fugard „Kelionė į Meką“ (1998),

Teta F. Garcia Lorca „Donja Rosita, arba Gėlių kalba“ (2003),

Emilė Brent A. Christie „10 indėniukų“ (2005),

Froilen Šnider  „Kabaretas“ (2005),

Ela D. Loher „Nekalti“ (2005),

Pamela Kronki J. Patrick „Mūsų brangioji Pamela“ (2013).

Mūsų brangioji Pamela | LNKDT nuotr.

Mūsų brangioji Pamela | LNKDT nuotr.

Būtent Pamelos vaidmenį spektaklyje „Mūsų brangioji Pamela“ (rež. A. Latėnas) aktorė vadino savo paskutiniu vaidmeniu – jį kūrė po ligos entuziastingai, su meile ir vaidino negailėdama savęs.

Teatrų_fortūnos 2014 m. | LNKDT nuotr.

Teatrų_fortūnos 2014 m. | LNKDT nuotr.

Tokia ji ir liks ją pažinojusių atmintyje – plačiai besišypsanti, juokaujanti, mylinti žmones, teatrą ir gyvenimą. „Žinot, reikia labai džiaugtis gyvenimu. Labai daug skausmo, daug netekčių, daug laimės ir saulės, ir tamsos, bet viską reikia priimti, nes tai yra gyvenimas.

Donja Rosita arba Glikalba | LNKDT nuotr.

Donja Rosita arba Glikalba | LNKDT nuotr.

O labiausiai reikia lenktis iki žemės savo protėviams, savo šviesaus atminimo tėvams, kad aš atsiradau šioje žemėje, kad man įvyko šitas stebuklas ir aš pamačiau saulę, dangų, žolę, žmones. Tai kas gali būti nuostabiau?“, – interviu yra sakiusi puiki, nepakartojama aktorė.

Pažemintieji ir nuskriaustieji. Su R. Adomaičiu | LNKDT nuotr.

Pažemintieji ir nuskriaustieji. Su R. Adomaičiu | LNKDT nuotr.

Už nuopelnus teatrui Gražina Balandytė apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi (1995), personaliniu „Fortūnos“ prizu už moters vaidmenį spektaklyje „Japonijos naktys“ (1996), Padėkos „Fortūna“ už viso gyvenimo nuopelnus (2004), Auksiniu scenos kryžiumi už nepagrindinį Froilen Šnaider vaidmenį Kauno valstybinio muzikinio teatro Johno Kanderio miuzikle „Kabaretas“ (2005), Vyriausybės meno premija (2006.), Kauno miesto savivaldybės kultūros ir meno premija už scenos meno puoselėjimą ir reikšmingą kultūrinę veiklą (2008). Už nuopelnus kine aktorė apdovanota  „Auksine gerve“(2014). 2017 m. Kauno miesto savivaldybė aktorę pagerbė I-ojo laipsnio Santakos garbės ženklu.

Aktorė Gražina Balandytė jaunystje | asmen. nuotr.

Aktorė Gražina Balandytė jaunystje | asmen. nuotr.

Prezidentas pareiškė užuojautą dėl aktorės Gražinos Balandytės netekties

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda reiškia nuoširdžią užuojautą dėl kino ir teatro aktorės Gražinos Balandytės mirties.

Pasak šalies vadovo, atsisveikiname su viena iškiliausių Lietuvos aktorių. „Visą gyvenimą pašventusi darbui teatre, sukūrusi įsimintinų vaidmenų kine ir Lietuvos televizijoje, aktorė spinduliavo kūrybinę šviesą, įkūnijo nuoširdžią ir atsidavusią tarnystę gimtajai šaliai bei Lietuvos kultūrai. Savo kūrybine veikla, žiniomis ir patirtimi ji tarsi susiejo kelias kartas, liudydama kultūros gyvastį ir tęstinumą”, – sakė Prezidentas. 

Gražinos Balandytės nuopelnai valstybei yra įvertinti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi, ji yra pelniusi Auksinį scenos kryžių ir apdovanota ne viena svarbia premija.

Šalies vadovas dėl šios netekties liūdi kartu su G. Balandytės šeima, draugais, gerbėjais ir reiškia užuojautą visai kultūros bendruomenei.

Kultūros ministras reiškia užuojautą dėl aktorės Gražinos Balandytės mirties

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas reiškia užuojautą mirus legendinei teatro ir kino aktorei Gražinai Balandytei. 

„Mūsų teatro, kino ir visas kultūros pasaulis neteko talentingos, kelių kartų žiūrovų itin mylimos aktorės, teatrui atidavusios daugiau nei penkis gyvenimo dešimtmečius. Gražina Balandytė publiką žavėjo profesionalumu, optimizmu, nuoširdumu, spinduliavo gyvenimo džiaugsmą, meilę vaidmenims ir žmonėms. Teatrą namais vadinusi aktorė neabejotinai priklausė scenos Olimpui, be jos kurtų vaidmenų neįsivaizduojami daugelis spektaklių ir filmų“, – sako ministras M. Kvietkauskas.

Premjeras reiškia užuojautą dėl aktorės G. Balandytės mirties

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis reiškia užuojautą dėl žymios kino ir teatro aktorės Gražinos Balandytės mirties.

„Lietuvos kultūros pasaulis neteko išskirtinio talento aktorės, kuri sukūrė įsimintinų vaidmenų teatro scenose, kino filmuose. Jos darbai yra įvertinti įvairiais apdovanojimais, už didelius nuopelnus skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, kiti garbingi apdovanojimai. Dėl G. Balandytės – vienos ryškiausių šalies aktorių – netekties reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems, bičiuliams, gerbėjams ir visai šalies kultūros bendruomenei“, – sakoma premjero užuojautoje.

Seimo Pirmininkas reiškia užuojautą dėl aktorės Gražinos Balandytės netekties

Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu reiškia nuoširdžią užuojautą kino ir teatro aktorės Gražinos Balandytės artimiesiems.

„Gražina Balandytė paliko ryškų pėdsaką ir įspūdingą palikimą Lietuvos kine ir teatre. Lietuvos scenos liks tuštesnės be šio talento jose. Reiškiu nuoširdžią užuojautą“, – sako parlamento vadovas.

Šią sunkią netekties akimirką Seimo Pirmininkas Gražinos Balandytės artimiesiems ir kolegoms linki stiprybės.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: