JAV okupacijos nepripažinimo politika įtvirtino Baltijos šalių valstybingumą (0)

JAV ir Lietuvos vėliava | lrv.lt nuotr.

JAV ir Lietuvos vėliava | lrv.lt nuotr.

Šiandien, liepos 23 d. švenčiame Samnerio Veleso (Sumner Welles) deklaracijos 80-ąsias metines. Šis dokumentas padėjo pamatus JAV Lietuvos, Latvijos ir Estijos okupacijos bei aneksijos nepripažinimo politikai.

Samnerio Veleso deklaracija padėjo sukurti trijų Baltijos valstybių de jure išlikimo per visą sovietinės okupacijos laikotarpį tarptautinį pagrindą ir, galiausiai, atkurti Estijos, Latvijos ir Lietuvos valstybingumą. Estai, latviai ir lietuviai vertina bei brangina Samnerio Veleso deklaraciją už suteiktą viltį sunkiais totalitarinio valdymo metais.

Tvirtai priešinamės bet kokiems Rusijos mėginimams perrašyti istoriją, siekiant pateisinti 1940 metais įvykdytą Baltijos šalių aneksiją ir inkorporavimą į Sovietų Sąjungą. Samnerio Veleso deklaracija rodo, kad jau 1940 metais laisvasis pasaulis pastebėjo, jog Sovietų Sąjunga neteisėtai aneksavo ir jėga inkorporavo Baltijos valstybes. Deja, po kelerių metų sulaukta Antrojo pasaulinio karo pabaiga neatnešė laisvės Baltijos ir kitoms Rytų ir Vidurio Europos valstybėms; prasidėjo represijos ir persekiojimai.

Samnerio Veleso deklaracija, nesvyruojanti Jungtinių Amerikos Valstijų parama Baltijos valstybių suverenitetui ir teritoriniam vientisumui leido suklestėti santykiams tarp mūsų tautų po Sovietų Sąjungos žlugimo. Narystės Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijoje (NATO) dėka tapome artimomis sąjungininkėmis, glaudžiai dirbančiomis išvien dėl taikos ir stabilumo išsaugojimo.

Estijos, Latvijos ir Lietuvos įsipareigojimai transatlantiniam aljansui lieka nepajudinami. Baltijos šalys vertina JAV indėlį į Europos gynybos užtikrinimą, reguliarų karinių pajėgų Baltijos regione dislokavimą. Tai yra labai veiksminga atgrasymo priemonė.

Istorinė Samnerio Veleso deklaracija išlieka labai svarbi ir XXI amžiuje, kuomet kai kurios šalys pažeidžia pagrindinius tarptautinės elgsenos principus ir normas, kvestionuoja teritorinį vientisumą ir suverenitetą. 2018 metų liepos 25 dieną JAV vėl rėmėsi Samnerio Veleso deklaracijos principais atsisakydama pripažinti Rusijos Federacijos bandymą aneksuoti Krymą.

Mes – Estija, Latvija, Lietuva ir JAV – tvirtai laikomės išvien ir remiame taisyklėmis grindžiamą pasaulinę tvarką, užtikrinančią kiekvienos šalies saugumą ir piliečių gerovę.

Liepos 23 dieną JAV Valstybės sekretorius Mike Pompeo pasveikino Lietuvą, Latviją ir Estiją Samnerio Veleso deklaracijos 80-ečio proga.

M. Pompeo pakartojo 1940 metų liepos 23 dienos Samnerio Veleso deklaracijoje įtvirtintą JAV paramą Baltijos šalių žmonių laisvei ir nepriklausomybei, pasmerkė Sovietų Sąjungos agresiją, priminė, kad ilgais okupacijos metais mūsų šalių vėliavos išdidžiai plevėsavo JAV Valstybės departamente Vašingtone. M. Pompeo taip pat užtikrino, kad JAV ir Baltijos šalių draugystė gilėja stiprinama bendrų demokratinių vertybių ir mus vienijančio NATO Aljanso. Jungtinės Amerikos Valstijos šiuos ryšius brangina ir po 80 metų.

Šiandien, liepos 23 dieną,  aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką vyks Samnerio Veleso deklaracijos 80-mečiui skirtas renginys

16 val. prasidės Lietuvos, Estijos, Latvijos ir JAV vėliavų pagerbimo ceremonija, kurios metu skambės šių valstybių himnai. Nuo 15 val. vyks Šaulių Sąjungos, JAV ambasados ir karių, NATO pajėgumų integravimo vieneto ginkluotės ir informacinė-kultūrinė ekspozicija, amerikietišku maistu prekiaus maisto vagonėliai. 16.45 val. prasidės Lietuvos kariuomenės orkestro ir Arinos su grupe „Veto Bank“ koncertas. 18.30 val. bus rodomi JAV ambasados pristatomi amerikietiški filmai.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje veiks Samnerio Veleso deklaracijos 80-ečiui skirta istorinė archyvinių dokumentų ir fotonuotraukų paroda.

Renginio programa:

16.00–16.05 val. Lietuvos, Estijos, Latvijos ir JAV vėliavų įnešimas ir himnai
Scena aikštėje priešais Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką

16.05–16.30 val. Įžangos žodis

  • Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius

Sveikinimo kalbos

  • Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda
  • Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis
  • Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis
  • Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus
  • JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilchristas (Robert S. Gilchrist)
  • Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio sveikinimas
  • Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius
  • Lietuvos Respublikos Seimo Tarpparlamentinių ryšių su JAV grupės pirmininkas Emanuelis Zingeris

16.35–16.40 val. JAV valstybės sekretoriaus Mike Pompeo sveikinimas (vaizdo įrašas)
16.40–16.45 val. Fotoparodos „Sumnerio Welleso deklaracijai 80“ atidarymas. Nacionalinės bibliotekos generalinio direktoriaus prof. dr. Renaldo Gudausko sveikinimas. Parodą pristato dr. Algimantas Kasparavičius
16.45–17.35 val. Lietuvos kariuomenės orkestro programa
17.45–18.30 val. Arinos ir grupės „Veto Bank“ koncertas
18.30–22.00 val. Amerikietiškų filmų peržiūra: „Singing in the rain“ (1952 m.) ir „Forrest Gump“ (1994 m.).

Renginio metu bus galima apžiūrėti Lietuvos šaulių sąjungos, NATO pajėgų integravimo vieneto (angl. NATO Force Integration Unit, NFIU) karių ginkluotės ir įrangos ekspoziciją, JAV ambasados kultūrinę palapinę, pabendrauti su Lietuvos ir JAV kariais, paskanauti amerikietiško maisto.

Samnerio Veleso_deklaracijos minejimas-rengeju nuotr

Rengėjų nuotr.

Kategorijos: Baltų žemėse, Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: