Vištyčio vėjo malūnas iškilmingai atidarytas lankytojams (0)

Vištyčio vėjo malūnas | vstt.lt nuotr.

Vištyčio vėjo malūnas | vstt.lt nuotr.

Į beveik 100 metų skaičiuojančio Vištyčio vėjo malūno atidarymą sugužėjo ne tik gausybė žmonių iš Vištyčio ir aplinkinių rajonų, bet ir daugybę kitų svečių, kurie tiesiogiai prisidėjo prie Vištyčio vėjo malūno prikėlimo naujam gyvenimui.

1925 m. pastatytas vėjo malūnas rekonstruotas Vištyčio regioninio parko direkcijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM ir Vilkaviškio rajono savivaldybės pastangomis.

Pasak, Vištyčio regioninio parko direkcijos direktoriaus Nerijaus Paškausko „Vištyčio regioninio parko direkcijos specialistai jau senai domėjosi šio nepaprasto statinio istorija, todėl rinko medžiagą apie jį ir pasiekė, kad 2003 m. šis unikalus vėjo malūnas būtų įtrauktas į kultūros vertybių registrą“.

N. Paškauskas dėkojo ir Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai, kuri ne tik padėjo gauti finansavimą šio projekto įgyvendinimui, bet ir įgyvendino patį projektą.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktoriaus Alberto Stanislovaičio, bendradarbiaudamos kelios įstaigos išgelbėjo Vištyčio malūną ir prikėlė jį naujam gyvenimui. 2018 m. Vilkaviškio rajono savivaldybė kartu su privačiu asmeniu Donatu Kazlausku rado finansinių išteklių nupirkti malūną iš savininkų, o Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM skyrė lėšas tvarkymo darbams, gautas iš ES struktūrinių fondų, ir malūną sutvarkė projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)” lėšomis. Vištyčio regioninio parko direkcija prižiūrės malūną, priims lankytojus ir ves edukacijas.

Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka džiaugėsi, kad ir toliau turės galimybę bendradarbiauti su Vištyčio regioninio parko direkcijos darbuotojais ir dėkojo Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai už bendradarbiavimą ir puikius rezultatus, kurie džiugins ne tik Sūduvos krašto, bet ir visos Lietuvos žmones.

Renginio metu daug pagyrų susilaukė ir malūno atnaujinimo darbus atlikusi įmonė UAB „Vilkasta“. Įmonės direktorius Aloyzas Beržanskis džiaugėsi, kad jo įmonėje dirbančių profesionalų dėka darbai buvo atlikti kokybiškai, o malūnas netgi gali atlikti savo pagrindinę funkciją – malti miltus. A. Beržanskis itin dėkojo darbų vadovui Rolandui Kepeniui, kuris malūno atnaujinimo darbams negailėjo net savaitgalių ir savo vakarų. Geru žodžiu R. Kepenį minėjo ir parko direkcijos direktorius.

Renginyje taip pat dalyvavo Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, kuris sveikino renginio svečius ir dalyvius už nuveiktus darbus ir puikius rezultatus. Sveikinimo žodį tarė ir Lietuvos Respublikos Seimo narys Kęstutis Smirnovas.

Vištyčio seniūnas Bronislovas Polita ir Vištyčio bendruomenės pirmininkė Vilma Menčinskienė tikino, kad malūnas itin svarbus vietos bendruomenėms nes yra svarbi šio krašto istorijos dalis. Kadaise pusę kaimo šiame malūne malė savo grūdus iš kurių vėliau kepė duoną, kuria maitino ir savo vaikus, anūkus.

Todėl restauruojant malūną buvo išsaugotas malūno autentiškumas – malūno pamatai, sienų ir stogo konstrukcijos, kepurės ir sienų  medinės lentelės. Pagal ikonografiją atkurti malūno sparnai, restauruota ,,vėjų rožė“, taip pat visi stalių gaminiai, išlikę kaltinio metalo durų vyriai, sparnų ,,ketaus galva“ ir sukimo ratas. Vištyčio vėjo malūnas bus pritaikytas lankymui ne tik kaip edukacinė erdvė, bet ir kaip apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria unikalus kalvotosios Suvalkijos kraštovaizdis.

Suvalkijos kraštovaizdį ir malūno istoriją renginio metu apdainavo bei atidarymo ceremonijos metu šventinę nuotaiką palaikė Vištyčio folkloro kolektyvas „Šilojai“.

Vištyčio vėjo malūnas sutvarkytas projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“ lėšomis. Projekto vykdytojas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, projekto partneriai: Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija ir Vištyčio regioninio parko direkcija.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: