Šiemet Žalgirio mūšiui – 610 (0)

Vytautas Bičiūnas, Žalgiris | lnb.lt nuotr.

Vytautas Bičiūnas, Žalgiris | lnb.lt nuotr.

Šiemet sukanka 610 metų nuo legendinės lietuvių pergalės Žaliajame miške (Grünwald) – Žalgirio mūšio. 1410 m. liepos 15 d. Vytauto ir Jogailos vadovaujama Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė stojo akistaton su Vokiečių ordino pajėgomis. Nors priešininkai ginkluotės atžvilgiu turėjo kur kas didesnį pranašumą – dauguma lietuvių ir lenkų pėstininkų buvo ginkluoti vėzdais, o kryžiuočiai turėjo apie 100 patrankų – šis mūšis nulėmė Vokiečių ordino viešpatavimo pabaigą. Mūsiškių pergalę lėmė strategija. Daugelio istorikų tvirtinimu, rašytiniai šaltiniai rodo, kad lietuvių atsitraukimas iš mūšio lauko buvo iš anksto numatytas Vytauto žingsnis. Naudojant apgaulingą, ankstesniuose mūšiuose pasitvirtinusią taktiką, besivejanti kryžiuočių

kariuomenės dalis buvo išsklaidyta ir sutriuškinta. Žalgirio mūšio eiga dar kartą įrodo, kad ne visi nesutarimai gali būti įveikiami pasitelkiant galią ir kaip gyvybiškai svarbu visų negandų akivaizdoje išsaugoti vienybę.

Šarūnas Sauka, Žalgirio mūšis, 1987 | lnb.lt nuotr.

Šarūnas Sauka, Žalgirio mūšis, 1987 | lnb.lt nuotr.

Šios žymios ir Lietuvai svarbios dienos proga kviečiame apsilankyti portale www.epaveldas.lt ir susipažinti su įvairiais Žalgirio mūšio pergalę įamžinusiais kūriniais. Čia rasite Jono Visliciečio poemą „Prūsų karas“, Vytauto Bičiūno istorinę dramą „Žalgiris“, Jono Griniaus dramą „Kowa po Grunwalda“, pamatysite Šarūno Saukos paveikslą „Žalgirio mūšis. 1987“ ir, žinoma, garsiojo Jano Matejko paveikslo „Žalgirio mūšis“ kopiją. Be viso to, platformoje www.epaveldas.lt aptiksite ir grafiko Povilo Šiaučiūno sukurtų ekslibrisų, skirtų Žalgirio mūšio metinėms.

Jano Matejko, Žalgirio mūšis, kopija,1929 | lnb.lt nuotr.

Jano Matejko, Žalgirio mūšis, kopija,1929 | lnb.lt nuotr.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: