Pasirodė almanachas „Poezijos pavasaris 2020“ (0)

Pasirodė almanachas „Poezijos pavasaris 2020“ | rasytojai.lt nuotr.

Pasirodė almanachas „Poezijos pavasaris 2020“ | rasytojai.lt nuotr.

Rašytojų klubo bei Lietuvos rašytojų sąjungos rengiama tarptautinė šventė „Poezijos pavasaris“ yra vienas seniausių Europoje nenutrūkstamai rengiamų literatūros renginių, jau 56-erius metus sėkmingai išlaikantis paprotį ir kasmet praturtėjantis vis naujomis formomis. Paprotys ir naujovės nuolat atsiskleidžia ir šventės almanacho puslapiuose. Poezijos pavasario almanachas yra šventės vizitinė kortelė. Nuo pat šventės įkūrimo gyvuojančiame leidinyje kiekvienais metais atspindima viso tų metų Lietuvos kūrybinio gyvenimo panorama, jame skelbiama ir žymiausių plunksnos meistrų, ir primirštų vyresnės kartos, ir gabių jaunų autorių kūryba. Kiekvienų metų numeriai ilgainiui įgyja vis didesnę vertę kaip lietuvių poezijos ir šalies kultūrinio gyvenimo istorijos liudininkai.

Rašytojų sąjungos fondo išleistame šių metų Poezijos pavasario almanache spausdinami ne tik iš praėjusių metų kultūrinės spaudos surinkti geriausi lietuvių poetų eilėraščiai ir šventės užsienio svečių poezija, bet ir nauji, dar niekur neskelbti įvairių autorių eilėraščiai, bei į atskirą skyrių sudėti eilėraščiai vaikams.

Šiemet Poezijos pavasario almanachą sudarė poetas, prozininkas, kritikas ir vertėjas Benediktas Januševičius bei poetas, vertėjas, literatūros ir meno kritikas Dainius Gintalas. Poezijos pavasario svečių kūrybą atrinko poetas ir vertėjas Vytautas Dekšnys. Prie almanacho pridėtame CD surinkti garso įrašai su aštuonių naujas knygas per praėjusius metus išleidusių poetų įskaitytais eilėraščiais, bei Henriko Nagio ir Pauliaus Širvio, kurių 100 metų sukaktis šiemet minime, balsais. Kompaktinę plokštelę parengė rašytojas, literatūrologas Rimantas Kmita.

Nuo 2012 m. Poezijos pavasario almanache būdavo skelbiami tik iš praėjusių metų kultūrinės spaudos atrinkti tekstai, o šiemet tokių tik dalis – daugelis almanache skelbiamų tekstų yra visiškai nauji. „Mane maloniai nustebino kolegų geranoriškumas. – apie naujų eilėraščių atrinkimą spaudai pasakoja vienas iš almanacho sudarytojų Benediktas Januševičius, – Visi poetai, su kuriais teko bendrauti, sutiko, kad jų kūriniai būtų paskelbti ir mielai siuntė eilėraščius.“ Poetas atkreipė dėmesį, kad pastaruoju metu kultūrinėje spaudoje sumažėjo skelbiamos poezijos. Pasak jo, tai gali būti susiję su tuo, kad SRTR fondas visiškai neremia poezijos skelbimo kultūrinėje spaudoje. Šią padėtį sudarytojai nusprendė spręsti be iš kultūrinės spaudos atrinktų tekstų, taip pat, kviesdami Lietuvos šiuolaikinės poezijos laukui svarbius poetus atsiųsti dar niekur neskelbtų savo kūrinių.

Poezijos pavasario almanache spausdinami ir užsienio poetų eilėraščiai. Šiemet į almanachą įtraukta ir poetės iš Mongolijos Bajasgalan Batsuri (Bayasgalan Batsuuri), ir kolumbiečio poeto Federiko Diaso (Federico Diaz) – Granados bei artimesnių kaimynų iš Europos šalių kūryba. Poezijos pavasario leidybos projekto koordinatorė Marija Mažulė pasakoja kokie svečiai šiais metais atvyks į Poezijos pavasario šventę: „Dėl šiemet susiklosčiusios padėties ne visi dar praėjusių metų rudenį pakviesti ir savo eilėraščius vertimams siuntę autoriai gali atvykti į Poezijos pavasario šventę. Iš į almanachą įtrauktų svečių atvyks estų poetė Karolina Pielgas (Carolina Pihelgas) ir latvių poetas Henriksas Elijas Zegneris (Henriks Eliass Zegners). Kadangi vienas iš šventės rengėjų – Lietuvos rašytojų sąjunga – šiuo metu vykdo net du projektus su partneriais Latvijoje ir Estijoje (Network of Literary Organizations of the Baltic Countries – finansuojamas Šiaurės šalių kultūros fondo Nordic Culture Point ir The Baltic Review – finansuojamas Baltijos Kultūros fondo) ir Poezijos pavasario šventės metu įvyks šių projektų partnerių susitikimas, nesunku buvo prikalbinti Poezijos pavasario šventėje dalyvauti dar vieną poetą iš Latvijos Tomą Treibergą ir poetę iš Estijos Berit Kašan (Berit Kaschan). Taip pat buvo pakviestos dvi viešnios iš kaimyninės Lenkijos – tai poetės Uršula Zajačkovska (Ursula Zajączkowska) ir Aleksandra Zinčuk (Zińczuk). Greičiausiai dėl to, kad vyresni žmonės šiuo metu turi būti ypač atsargūs ir nesiveržia keliauti, šių metų Poezijos pavasario svečiai bus daugiausia jaunosios kartos poetai. O poetų, kurių eilėraščiai pateko į almanachą, bet negalėjo atvykti, labai lauksime Poezijos pavasario šventėje ateinančiais metais, jei tik padėtis bus jau stabili ir bus galima be baimės keliauti, tarkime ir iš tos pačios tolimosios Mongolijos, arba Kolumbijos.“

Poezijos pavasario almanachas tradiciškai pasieks Lietuvos skaitytojus ir bibliotekas, jį bus galima įsigyti daugumos Poezijos pavasario šventės renginių metu liepos 26 – rugpjūčio 9 dienomis, Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos knygynėlyje K. Sirvydo g. 6, knygynuose Eureka, Mint Vinetu bei didžiuosiuose šalies knygynuose.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: