Prezidentas dalinosi istorija (4)

Prezidentas renginyje „Kviečiame dalintis istorija“ | lrp.lt nuotr.

Prezidentas renginyje „Kviečiame dalintis istorija“ | lrp.lt nuotr.

Liepos 6 d. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda atidarė renginį „Kviečiame dalintis istorija“, pristatydamas pasakojimą apie istoriką, rašytoją, vieną pirmųjų tautinio atgimimo ideologų Simoną Daukantą.

„S. Daukantas yra tas žmogus, kuris tiesė kelius į mūsų nepriklausomybę, mūsų valstybės sukūrimą. Savo gyvenimo moto jis išreiškė labai aiškiai ir suprantamai: „Mano knygelės ne mokytiems vyrams, jos – mamoms, kurios mokys savo vaikus Lietuvos istorijos. Ir kad jos nesuklystų, aš rašau šiuos raštus ir padedu joms auklėti jaunąją kartą lietuvybės ir valstybės stiprinimo dvasia“, – sakė šalies vadovas, pabrėžęs, kad nors S. Daukanto sudėtingus, originalius, sodrius žemaitiškus tekstus gerai pažįstame retas, šis žmogus yra visų mūsų gyvenimuose, jo vardu pavadinta ir aikštė šalia Prezidentūros.

Prezidentas papasakojo mažai girdėtų faktų apie šią asmenybę: apie artimą Simono ryšį su mama, įskiepijusia jam Tėvynės meilę, gan spygliuotą S. Daukanto būdą ir griežtus principus, verslumą bei didžiulę trauką tyrinėti Lietuvos metriką, ieškoti joje lietuvybės šaknų, didžiųjų protėvių didybės. „Tai žmogus, kuris padarė labai daug, įkvėpė mums stiprybės, kurią nešiojamės širdyje ir šiandien“, – kalbėjo šalies vadovas, pacitavęs J. Marcinkevičiaus poemos „Daukantas“ monologo žodžius: „Atmintis nepavergiama. Vienintelė atmintis nepavergiama. Kol atmeni, tol ir esi. Gyvybei tolygi atmintis, gerbiamieji, gyvybei!“

Prezidento rūmų kieme istorijos fragmentais taip pat dalinosi iškiliausi šalies istorikai, visuomenininkai ir meno kūrėjai. Prof. Dr. Alfredas Bumblauskas pasidalino Mindaugo karūnavimo istorija, brolis Astijus Kungys papasakojo apie karvedį J. K. Chodkevičių, Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas atskleidė viduramžių ir renesanso Lietuvoje paslaptis. Istorija dalinosi ir prof. Liudas Mažylis, Norbertas Černiauskas ir kiti. Istorijos fragmentais dalinosi ir Prezidentas Valdas Adamkus.

Susirinkusiems koncertą dovanojo Aistė Smilgevičiūtė, Merūnas Vitulskis, „Baltos varnos“, Saulius Petreikis ir „Saulės broliai“ bei kiti.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

4 komentarai

  1. Rimgaudas:

    Ekscelencijos patarėjai Prezidentui medžiagą pranešimui pateikė susietą su S. Daukantu, jo aikšte Vilniuje. Būtų buvę geriau, jeigu pranešimo medžiaga būtų buvusi susieta su pačiu Mindaugu. Jo laikais turėjome struktūrines astronomijos observatorijas Palangoje ir Vilniuje, kur be teleskopo galima buvo sterbėti planetų aplinkui Saulę apsisukimo periodus imtinai iki Saturno, registravome Mėnulio, Saulės užtemimus, žvaigždynų padėčių pasikeitimą Observatorijose turėjome ugnele ratu einančius Saulės kalendorius, kur laiką kaupėme mesdami į medžio drevę akmenėlius su žymėmis (Matas Pretorijus).
    Supratome, kad Saulę, Žemę, žmones, planetas, žvaigždynus yra sukūręs Kūras, Kūronas, t. y. nuo mūsų nepriklausomas dangaus Aukščiausiasis Kūrėjas. Todėl Romos pasiuntiniui dėl karūnavimosi MIndaugas išreiškė sutikimą išsireikšdamas, kad “mūsų ir jūsų dievai tie patys”. Gal kitų metų MIndaugo karūnavimo proga Jo Ekscelencijos patarėjai pažvelgs į karūnąvimąsi kitomis akimis ir Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda pažvelgs į mūsų “pagoniškos” (paganus, lot. – valstietis, sodietis) valstybės virtimą krikščioniškąja dar toli iki S. Daukanto. Jo Ekscelencijai, kaip ir Mindaugui, pripažįstančiam Aukščiausiojo Kūrėjo buvimą toli iki Kristaus gimimo, to labai nuoširdžiai palinkėčiau.

  2. Vėl kažkoks nevykęs vaikiškumas parodytas, ir kam čia tokią dieną reikalinga plačiau nesidomėjusiam istorija Prezidentui tapti istoriku… Baisiai nerimtai, neintelektualiai viskas atrodo… Tauta yra visa galva aukštesnio lygio…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: