Pažink Žiemgalą dviračiu (0)

vstt.lt nuotr.

vstt.lt nuotr.

Žagarės regioninio pako direkcija drauge su partneriais baigia įgyvendinti projektą „Pažink Žiemgalą dviračiu“. Dvejus metu trukusio projekto metu sukurtas dviračių turizmo maršrutas, sujungęs Žagarę ir Tervetę (Latvija) įtraukiant įdomiausius abiejų miestelių lankytinus kultūros ir gamtos paveldo objektus, pagerinta lankytojams skirta infrastruktūra, išleisti nauji informaciniai leidiniai, atnaujinti stendai. 

Mūšos tyrelio pelkė – viena Žagarės regioninio parko įdomybių. Šią pelkę galima pasivaikščioti ir nesušlapus kojų – čia įrengtas Mūšos tyrelio pažintinis takas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą kaip ilgiausias pelkėje lentų takas (jo ilgis 3605,87 m.). Čia visuomenė gali pažinti vieną didžiausių regiono pelkių su apypelkio miškais, gamtos ir kultūros paveldo objektais.

Tačiau didžiąją dalį tako lankytojams tekdavo nueiti ir pareiti tuo pačiu taku, todėl pagrindinė projekto „Pažink Žiemgalą dviračiu“ Žagarės regioniniame parke veikla – Mūšos tyrelio pažintinio tako tęsinio įrengimas. Įgyvendinant projektą 2018–2019 m. nutiesta 2170 m ilgio lentų tako atkarpa rytine Miknaičių ežero pakrante į pažintinio tako pradžią. Pažintinį taką taip pat papildė 2 stotelės su informaciniais stendais ir suoleliais, supažindinančios su vabzdžiais ir NATURA 2000 teritorija draustinyje…

Žagarės regioninio parko teritorijoje išsibarstę beveik 50 informacinių stendų apie gamtos, kultūros paveldo objektus, Žagarės miesto istoriją, regioninio parko teritorijoje esančius pažintinius takus. Dalis stendų įrengta dar 2006 m., todėl tiek jų konstrukcijos, tiek juose pateikta informacija reikalavo remonto ir atnaujinimo. Įgyvendinant projektą „Pažink Žiemgalą dviračiu“ suremontuotos ir atnaujintos medinės stendų dalys, projekto partneris VšĮ Gamtos paveldo fondas projekto metu atnaujino 46 informacinių stendų informacinę medžiagą lankytojams. 

Projekto įgyvendinimo metu pagaminta įvairių reklaminių suvenyrų su projekto logotipu. Suvenyrais siekiama atkreipti dėmesį ir paskatinti lankytojus kuo mažiau naudoti vienkartinių plastikinių indų. Žagarė dar 2019 m. tapo pirmuoju miestu Lietuvoje, atsisakiusiu vienkartinių plastikinių indų renginiuose. Vienkartiniai plastikiniai indai labai dažnai naudojami, nes taip tiesiog patogiau. Bet ar dažnas susimąsto, kur jie nugula po renginio ar šventės? Į sąvartyną, pamiškę ar tampa paukščių, gyvūnų „maistu“, pražudydami juos. Viena iš vienkartinio plastiko alternatyvų – daugkartinio naudojimo plastikiniai indai bei įrankiai. Būtent tokie indai ir buvo pagaminti įgyvendinant projektą „Pažink Žiemgalą dviračiu“ – gertuvės, dėžutės maistui su įrankiais, termopuodeliai. Jie taps ne tik projektą viešinančia, bet ir aplinką saugančia priemone. 

Siekiant sudaryti kuo patogesnes sąlygas Žagarės regioninį parką atminantiems dviračiais, projekto metu įrengti 3 dviračių stovai 30-čiai dviračių: prie Žagarės regioninio parko lankytojų centro Žagarės dvaro rūmuose, poilsiavietėje „Prie pušyno“ prie Žvelgaičių ežero ir Mūšos tyrelio pažintinio tako prieigose. Infrastruktūra Žagarėje papildyta 2 ekostotelėmis, leidžiančiomis prisipūsti padangas, pasikrauti mobiliuosius įrenginius. Viena stotelė įrengta prie lankytojų centro Žagarėje, kita – Mūšos tyrelio pažintinio tako prieigose. 

Žagarės regioninio parko direkcija aktyviai dirba su lankytojais ir teikia jiems įvairias paslaugas – veda ekskursijas, edukacines programas, pažintines keliones. Tačiau dažnai didelė lankytojų grupė jau tampa nemenku iššūkiu darbuotojui siekiant, kad kiekvienas išgirstų pasakojamą informaciją. Todėl įgyvendinant projektą įsigyta audio gido sistema vidaus bei lauko ekskursijoms vesti ar renginiams organizuoti. Šios įrangos pagalba lydint 50 asmenų grupę ekskursijos išlieka kokybiškos ir patenkina lankytojų poreikius. 

Dar vienas bendras projekto partnerių rezultatas – naujas leidinys „Pažink Žiemgalą dviračiu. Nuo Žagarės iki Tervetės“, kuriame pateikiami žymiausi Žagarės ir Tervetės krašto objektai, žemėlapiai su pažymėtu galimu vykimo maršrutu. Leidinyje siūlomas dviračių turizmo maršrutas sujungia Žagarę Lietuvoje ir Tervetę Latvijoje atskleisdamas regiono įdomiausius gamtos ir kultūros objektus: nuo dviračių nuotykių trasos Tervetės gamtos parke iki Mūšos tyrelio pažintinio tako Žagarės regioniniame parke. Lankytojus čia vilioja įvairi gamta ir gausus kultūros paveldas, lankymui pritaikyti takai ir poilsiavietės. Siūlomas maršrutas apima du parkus: Tervetės gamtos parką Latvijoje ir Žagarės regioninį parką Lietuvoje. 

Projektui besibaigiant galime pasidžiaugti jo sėkme leidusia išpopuliarinti gamtos ir kultūros vertybes Žagarės regioniniame parke bei Tervetės gamtos parke, paskatinti ir sudaryti sąlygas praleisti laiką gamtoje, suburti draugėn kaimynus latvius ir lietuvius. Didelis lankytojų susidomėjimas įrengtu Mūšos tyrelio pažintiniu taku, organizuotu dviračių žygiu, sukurtu dviračių maršrutu iš Tervetės į Žagarės regioninį parką, išleistu bukletu ir internetiniu žemėlapiu įrodo, jog poreikis yra, tad projekto nauda didžiulė. Lankytojų skaičius pirmą kartą Mūšos tyrelio pažintiniame take fiksuotas 2016 m. – 16 425 lankytojai. 2019 m., įvykdžius pagrindines projekto veiklas, užfiksuoti jau 43 070 lankytojai.

Projektą iš dalies finansuoja 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Kelionės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: