Filmas „Nova Lituania“ kviečia švęsti K. Pakšto gimtadienį (video) (0)

„Nova Lituania“ | Rengėjų nuotr.

„Nova Lituania“ | Rengėjų nuotr.

Praėjusios savaitės pabaigoje įvykęs Karolio Kaupinio debiutinio filmo „Nova Lituania“ pristatymas beveik sutapo su kita simboline data – šią savaitę, birželio 29 dieną, švenčiamos 127-osios Kazio Pakšto gimimo metinės. Pagrindinis šio filmo veikėjas – profesorius Feliksas Gruodis – yra geografijos pradininku laikomo K. Pakšto prototipas, filme tęsiantis jo iškeltą atsarginės Lietuvos idėją ir kuriantis istoriją, kuri galėjo būti.

„Be fantazijos, be gyvų koncepcijų nieko žymesnio pasauly nesukurta. Kūrybinė vaizduotė ir fantazija visur buvo reikalinga. Tad verta svajoti ir apie lietuvybės nemarumą net sunkiausiuose ir tragiškiausiuose tautos bandymuose“ , – sakė drąsiomis ir originaliomis idėjomis garsėjęs tarpukario keliautojas, geografas, dėstytojas ir vizionierius Kazys Pakštas (1893 – 1960).

Pakštas anksčiau nei tuometiniai valstybės vadovai kaimynines Lietuvos valstybes suprato kaip pagrindines grėsmes nepriklausomybei ir iškėlė idėją atrasti naujas teritorijas, kuriose, artėjant neramumams, lietuviai galėtų išlikti kaip tauta. Tad keliaudamas po visą pasaulį, jis ieškojo saugios ir palankios vietos antrajai tėvynei, o šią idėją grindė moksliniais argumentais, statistiniais duomenimis, tarptautinių geografijos autoritetų teorijomis. K. Pakšto kelionių rezultatai nuguldavo išsamiose tiriamų šalių gamtos sąlygų, ekonomikos, gyventojų analizėse su išvadomis, kokios gi būtų lietuvių kolonizacijos galimybės toje teritorijoje.

Dėl drąsių K. Pakšto idėjų amžininkai ji vadino „kilniuoju nenuorama“, „politikos svajotoju“, „nepripažintu pranašu“, „lietuviškąja Kasandra“, o jo idėjos valdžios atstovų dėmesio beveik nesulaukė. Kiek žinoma, tik premjeras Juozas Tūbelis išklausė K. Pakštą ir pažadėjo jam paskambinti. Tas skambutis vis dėlto neįvyko – premjerą netrukus ištiko infarktas. Filme „Nova Lituania“ ši istoriją tęsiama toliau – premjeras susitinka su profesoriumi ir atidžiau įsigilina į kruopščiai apskaičiuotas jo analizes.

Karolio Kaupinio filmo „Nova Lituania“ kadras | kūrėjų nuotr.

Karolio Kaupinio filmo „Nova Lituania“ kadras | kūrėjų nuotr.

Pakšto prototipas profesorius Feliksas Gruodis filme įspėja: „Turiniu neužpildyta forma tampa labai neatspari išorės poveikiui. Kaip pripūstas balionas – jeigu į jį bakstelsite adatėle, liks tik skutai. Taip ir su valstybe. Čia per daug žmonių – aplink mus, aplink Lietuvą. Turėdami plotą, kuris yra nepakankamai užpildytas žmonėms, mes niekaip nevaliosime jo išlaikyti. Tuštuma yra pagrindinis mūsų priešas. Mums liko labai nedaug laiko. Mus tiesiog praris kažkuri iš didžiųjų valstybių. Aš turiu sprendimą – atsarginė Lietuva, lietuviška kolonija užjūriuose.“

Pakšto gimtadienį kasmet mini geografų draugijos, jo gimtojo Užpalių miestelio bendruomenė, o šiemet filmo „Nova Lituania“ kūrėjai kviečia tai daryti ir atsivėrusiuose šalies kino teatruose. Filmas pripažintas geriausiu filmu Atėnų ir Rygos kino šventėse, pelnė specialų „Cineuropa“ apdovanojimą Vilniaus kino šventėje „Kino pavasaris“, o režisierius Karolis Kaupinis buvo paskelbtas geriausiu režisieriumi Vokietijoje vykusioje „goEast“ kino šventėje. Filme vaidina Aleksas Kazanavičius, Vaidotas Martinaitis, Valentinas Masalskis, Rasa Samuolytė, Eglė Gabrėnaitė. „Nova Lituania“.

Karolio Kaupinio filmo „Nova Lituania“ kadras | kūrėjų nuotr.

Karolio Kaupinio filmo „Nova Lituania“ kadras | kūrėjų nuotr.

Video:

Filmo gamybą iš dalies finansavo Lietuvos kino centras prie LR Kultūros ministerijos. Filmo prodiuserė – Marija Razgutė („M-films“).

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: